czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Duże pakiety na obligacjach spółdzielczych

ems | 4 marca 2013
Obligacje banków spółdzielczych o wartości 28 mln zł zmieniły właściciela w poniedziałek. Były to umówione transakcje, które zrewidowały w dół ceny rynkowe.

   W wymianie udział wzięły trzy serie obligacji BPS Warszawa (łącznie 3 mln zł), obligacje BS Hexabank (3,1 mln zł), BS   Ciechanów (4 mln zł), BS Piaseczno (2,5 mln zł), BS Łomianki (4,3 mln zł), BS Knurów (4,8 mln zł), BS Sanok (2 mln zł) i BS Kraków (4,7 mln zł). Warto podkreślić, że transakcje przeprowadzano poniżej cen odniesienia, a więc cen z ostatnich transakcji (ostatniego piątku lub starszych).

   Co ciekawe, w niektórych przypadkach właściciela zmieniały papiery stanowiące istotną cześć całej emisji - w przypadku Hexabanku było to ponad 75 proc. całej emisji, banku z Ciechanowa 40 proc., z Piaseczna prawie połowa serii, z Łomianek ponad dwie trzecie, właściciela zmieniło też 80 proc. obligacji banku z Knurowa.

   Umówione transakcje zaburzą statystyki dotyczące płynności obligacji banków spółdzielczych (to wskaźnik, który informuje jaka część emisji zmieniła właściciela w ciągu ostatnich 12 miesięcy) i mogą przedstawiać je jako najpłynniejsze instrumenty na Catalyst. W praktyce będą to błędne wskazania. W umówionych transakcjach doszło najprawdopodobniej do przetasować w portfelach samych banków spółdzielczych, które wzajemnie inwestują we własne papiery dłużne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej