niedziela, 28 kwietnia 2024

Newsroom

Duże pakiety na obligacjach spółdzielczych

ems | 04 marca 2013
Obligacje banków spółdzielczych o wartości 28 mln zł zmieniły właściciela w poniedziałek. Były to umówione transakcje, które zrewidowały w dół ceny rynkowe.

   W wymianie udział wzięły trzy serie obligacji BPS Warszawa (łącznie 3 mln zł), obligacje BS Hexabank (3,1 mln zł), BS   Ciechanów (4 mln zł), BS Piaseczno (2,5 mln zł), BS Łomianki (4,3 mln zł), BS Knurów (4,8 mln zł), BS Sanok (2 mln zł) i BS Kraków (4,7 mln zł). Warto podkreślić, że transakcje przeprowadzano poniżej cen odniesienia, a więc cen z ostatnich transakcji (ostatniego piątku lub starszych).

   Co ciekawe, w niektórych przypadkach właściciela zmieniały papiery stanowiące istotną cześć całej emisji - w przypadku Hexabanku było to ponad 75 proc. całej emisji, banku z Ciechanowa 40 proc., z Piaseczna prawie połowa serii, z Łomianek ponad dwie trzecie, właściciela zmieniło też 80 proc. obligacji banku z Knurowa.

   Umówione transakcje zaburzą statystyki dotyczące płynności obligacji banków spółdzielczych (to wskaźnik, który informuje jaka część emisji zmieniła właściciela w ciągu ostatnich 12 miesięcy) i mogą przedstawiać je jako najpłynniejsze instrumenty na Catalyst. W praktyce będą to błędne wskazania. W umówionych transakcjach doszło najprawdopodobniej do przetasować w portfelach samych banków spółdzielczych, które wzajemnie inwestują we własne papiery dłużne.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej