piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Krzysztof Kubiszewski - analityk rynku obligacji DI Investors | 4 lutego 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Plus omówienie wstępnych wyników Zakładów Mięsnych Henryk Kania.

Pełna treść komentarza dostępna jest tu.

Wzrosty i spadki. Największe obroty

Największy wzrost kursu w minionym tygodniu odnotowano na zapadających w marcu obligacjach spółki Gant Development serii GNT0314. Kurs serii wzrósł o 15 punktów procentowych w wyniku pięciu transakcji o łącznej wartości 1,9 tys. PLN. YTM serii obniżył się do 231 proc. Równie słaby obrót odnotowano na drugiej najbardziej rosnącej serii – DGT0414 spółki Digate. Kurs serii wzrósł o 3pp w wyniku transakcji na jedynie 400 PLN. Najwyższy obrót na silnie drożejących obligacjach odnotowano na serii BZW1216 (BZ WBK), której kurs od wtorkowego debiutu wzrósł o 1 pp przy obrocie 435 tys. PLN.

O 3 punkty procentowe obniżył się kurs obligacji Robygu serii ROB0616. W wyniku transakcji o wartości 1,2 mln PLN cena serii spadła ze 104 proc. do 101 proc. Kurs obligacji BGK serii IDS1022 obniżył się o 2,35 punktu procentowego przy obrocie 22 mln PLN, co było rekordowym obrotem w ubiegłym tygodniu. Spadał także kurs obligacji BGK serii IDS1018, który obniżył się o 1,5 punktu procentowego przy obrocie 8,8 mln PLN.

Wysoki obrót odnotowano także na obligacjach Multimedia Polska, które w wyniku transakcji na kwotę 14,5 mln zł potaniały o 1,6 punktu procentowego. Obrót na całym rynku wyniósł 75 mln PLN, podczas gdy tydzień wcześniej wartość obrotu wyniosła jedynie 39 mln PLN.

Tydzień w skrócie

BZ WBK – Na Catalyst trafiła pierwsza emisja banku – BZW1216. Po debiucie bank ogłosił plan kolejnej emisji do wartości 3 mld PLN, która mogłaby się odbyć w dwóch równych transzach.

Ghelamco Invest – Spółka zakończyła emisję obligacji o wartości nominalnej 115 mln PLN. Po emisji spółka dokonała przedterminowego wykupu obligacji serii A, B, C o łącznej wartości 88 mln PLN.

J.W. Construction – Przewodniczący RN spółki, Józef Wojciechowski, potwierdził możliwość przeprowadzenia restrukturyzacji zadłużenia spółki z tytułu obligacji poprzez emisję akcji.

PCC Rokita – Spółka otrzymała zgodę KNF na przeprowadzenie publicznego programu emisji obligacji o maksymalnej wartości nominalnej PLN 200m.

PCZ – Spółka zakończyła emisję trzyletnich obligacji serii E o wartości PLN 10m. Oprocentowanie serii jest równe stopie WIBOR3M powiększonej o 5,5 pp, jednak nie niższe niż 9,5 proc.

Unibep – Członek zarządu grupy poinformował o planach emisji obligacji przez spółkę zależną Unidevelopment. Emisja o wartości 20 mln PLN może mieć miejsce już w lutym.

Emitenci po wynikach

ZM Kania – Spółka podała szacunkowe dane finansowe za 2013 rok. Wstępne wyniki wskazują na roczne przychody ze sprzedaży na poziomie ok. 600 mln PLN oraz EBITDA na poziomie około 30 mln PLN.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej