czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Sześć pomysłów do portfela – kwiecień

Emil Szweda, Obligacje.pl | 28 marca 2014
Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.

Tekst ukazał się w Pulsie Biznesu z 27 marca. Ceny z 26 marca.

Żeby na Catalyst osiągać ponad przeciętne zyski, trzeba rozróżniać chwilowe kłopoty emitentów od zapowiedzi poważnych turbulencji. Coraz większą uwagę trzeba też zwracać na opcje wcześniejszego wykupu. Można też wyjadać wisienki i kupować serie krótko przed datą wykupu.

Na krótki termin

P.R.E.S.C.O. (PRE0814) – papiery weszły w ostatni okres odsetkowy z oprocentowaniem 7,94 proc. Na Catalyst tę serię windykatora można kupić po 100,5 proc., głównie „dzięki” słabszym wynikom za IV kwartał. Przy tej cenie rentowność brutto wynosi 6,16 proc., netto 4,35 proc. Jeśli ktoś woli dłuższy termin, to serię PRE1117 można kupić z rentownością brutto na poziomie 7 proc.

Polski Gaz (PLG1216) – Polski Gaz to debiutant z marca. Obligacje o tyle nietypowe, że emitent zobowiązał się do wykupienia jednej trzeciej serii najpóźniej w grudniu tego roku i do wypłacenia premii za ten przedterminowy wykup w wysokości 1 proc. nominału. Kupując poniżej 101 proc. inwestorzy mogą więc zgarnąć dodatkową premię od co najmniej jednej trzeciej posiadanych obligacji. Oprocentowanie – 7,74 proc. (WIBOR3M plus 5 pkt proc.).

Kup i trzymaj

Best (BST0916) – Ta seria oprocentowana jest na 8,98 proc. - grubo powyżej 6,5 proc. (WIBOR3M plus 3,8 pkt proc. marży) oferowanych przez windykatora w emisji publicznej. Na Catalyst można kupić tę serię za 102 proc., co daje prawie 8 proc. rentowności brutto (świeżo po wypłacie kuponu). Jest jeden problem – Best ma prawo do jej wykupienia przed terminem. Zapowiedział, że na razie tego nie planuje.

Ronson Europe N.V. (RON0617) – Obligacje zabezpieczone hipoteką, a do tego wskaźnik zadłużenia finansowego netto Ronsona nie może przekroczyć 0,6 (jeśli tak się stanie, oprocentowanie idzie w górę o 1,5 pkt proc.). W zamian 3,75 pkt proc. marży do kupienia po 101,5 proc. czyli z rentownością brutto na poziomie 5,9 proc.

Na mocne nerwy

Uboat Line (UBT0915) – Inwestorzy nerwowo zareagowali na wyniki za IV kwartał. Kurs akcji spadł o blisko 40 proc., jednego dnia, a notowania obligacji osiągnęły dwucyfrową rentowność. Uboat Line obiecuje poprawę wyników już w tym roku. Obligacje wymienionej serii można kupić z 2,4 proc. dyskontem, co zapewnia 11,4 proc. rentowności. Być może więcej, jeśli spółka dotrzyma słowa, a kurs szybko wróci do nominału lub go przekroczy (ceny sięgające 101 proc. zdarzały się przed publikacją wyników). Wówczas będzie można zainkasować zyski nie czekając do wykupu.

Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS0720) – Zapowiedź straty w 2013 r. i przygotowanie programu naprawczego, rezygnacja prezesa zarządu – nie brzmi zachęcająco, ale... Bank ma opcję call na serię ważną w lipcu przyszłego roku. Aby z niej skorzystać, musi uzyskać zgodę KNF, o co może być trudno w czasie realizacji programu naprawczego. Jeśli bank z prawa przedterminowego wykupu nie skorzysta, oprocentowanie obligacji wzrośnie do 5,5 pkt proc. ponad WIBOR6M (obecnie 3,5 pkt proc. ponad WIBOR) od lipca przyszłego roku. Ceny w ostatnich dniach zaczynały się od 100,4 proc. nominału.

Sprawdź też nasze pomysły sprzed roku.

  • Październikowa emisja Bestu debiutuje na Catalyst

    21 listopada 2024
    W momencie, kiedy Best ruszył z kolejną ofertą papierów dłużnych do giełdowego obrotu trafiły też jego obligacje z oferty przeprowadzonej w ubiegłym miesiącu.
    czytaj więcej
  • Emisja Bestu od czwartku

    19 listopada 2024
    Windykator ponownie zaoferuje detaliczne papiery dłużne z 3,8 pkt proc. marży ponad trzymiesięczny WIBOR, ale tym razem przy nieco dłuższym okresie spłaty.
    czytaj więcej
  • Best nie planuje wyhamowania zakupów

    19 listopada 2024
    Niezależnie od rozmów o połączeniu z Kredyt Inkaso, w 2025 r. windykacyjna grupa chce nadal zwiększać inwestycje. Liczy się więc możliwością czasowego wzrostu długu netto powyżej trzykrotności EBITDA gotówkowej. Natomiast jeszcze w tym roku może zaoferować kolejne detaliczne obligacje.
    czytaj więcej
  • Ronson chwilowo z górą gotówki po emisji obligacji

    13 listopada 2024
    Po uplasowaniu wartych 160 mln zł papierów dłużnych deweloper zamknął III kwartał z 306 mln zł środków pieniężnych i niespotykaną wcześniej płynnością gotówkową.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst