wtorek, 1 lipca 2025

Newsroom

Mało transakcji, wysokie obroty

Emil Szweda | 27 marca 2012
Obligacje Kruka uzyskały wycenę na 103 proc. przy wysokim wolumenie. Duże obroty zanotowały także papiery Ganta. Kolejny debiut bez transakcji - podsumowanie dnia na Catalyst.

Według stanu rynku na 16:00.

W porównaniu do kilku sesji choćby z poprzedniego tygodnia, wtorkowe notowania nie obfitowały w transakcje, ale pojawiło się kilka, które warto skomentować, także ze względu na toczące się równolegle emisje na rynku wtórnym.

Największe transakcje przeprowadzano dziś obligacjami Kruka (KRU0115) - przed południem właściciela zmieniło 3300 obligacji z maksymalną ceną 103,3 proc. Zaledwie na początku miesiąca można je było kupić, znacznie taniej nawet po 100,5 proc. Poprawa wyceny jest skokowa. Oczywiście przy tak znaczącym wolumenie należy zakładać, że transakcja była wcześniej umówiona. Dlaczego jednak właśnie te, a nie inne obligacje spółki windykacyjnej skusiły nabywcę? Ich oprocentowanie jest po prostu najwyższe, marża ponad WIBOR3M sięga 5 pkt proc. Tymczasem na początku marca Kruk informował o zamiarze przeprowadzenia emisji obligacji czteroletnich z marżą w wysokości 4,4 pkt proc. ponad WIBOR3M. Przy założeniu, że stopy procentowe nie ulegną zmianie udział w emisji dawałby rentowność na poziomie 9,34 proc. Dzisiejszy nabywca obligacji ma natomiast szansę na rentowność 8,6 proc. Pod koniec dnia zawarto kolejną transkację tymi samymi papierami, ale jej wolumen wyniósł skromne 5 sztuk, natomiast cena spadła do 102 proc. Przy tej cenie rentowność do wykupu wynosi już 9,13 proc., ale przecież na początku miesiąca można było osiągnąć 9,75 proc.

Co interesujące, na Catalyst jest jeszcze druga seria papierów Kruka (KRU1114) o identycznej marży i także ona chodziła dziś po 103 proc. (również jej cena na początku miesiąca sięgała 100,5 proc.), ale wolumen z całego dnia wyniósł tylko osiem sztuk.

Drugą pod względem wartości obrotów serią najchętniej dziś handlowaną były papiery Ganta (GNT0313), gdzie wolumen wyniósł 2193 sztuki, które zmieniły właściciela przy cenie 99,95 proc. Cena niższa od nominału nie jest przypadkiem - oprocentowanie tej serii przekracza o 4 pkt proc. WIBOR6M, natomiast na rynku pierwotnym trwa (do 27 marca) emisja obligacji, w której Gant oferuje 5,5 pkt proc. marży i zabezpieczenie czterokrotnie przewyższające wartość emisji. 

Na koniec warto wspomnieć o debiucie Quality All Development (QLT0313). Jak często bywa debiut odbył się bez transakcji, na które być może przyjdzie poczekać jeszcze długo. Emisja była kameralna (800 tys. zł), a kupon na poziomie 11 proc. może okazać się niewystarczający dla inwestorów lubiących ryzyko. Nie ma się więc co dziwić, że pierwsza oferta kupna wycenia obligacje debiutanta 2 pkt proc. poniżej wartości nominalnej, co - w razie zawarcia transakcji - dawałoby 13 proc. rentowności.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Czerwcowa inflacja lekko powyżej oczekiwań

    30 czerwca 2025
    Według szybkiego szacunku GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych rosły w czerwcu o 4,1 proc. r/r przy rynkowym konsensusie na poziomie 4,0 proc. r/r.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Amerykańskie umocnienie

    27 czerwca 2025
    Mimo wzrostu deficytu budżetowego USA i spadku globalnej awersji do ryzyka za sprawą przerwania konfliktu Izrael-Iran, rentowność amerykańskich obligacji spadła do poziomów najniższych od dwóch miesięcy przy równolegle pikującym dolarze.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Drobnych brak

    20 czerwca 2025
    Na przestrzeni dwóch lat średnia wartość obligacji oferowanych inwestorom w szeroko dostępnych emisjach publicznych przeprowadzanych na podstawie prospektów emisyjnych wzrosła prawie dwuipółkrotnie, z 33 mln zł do 78 mln zł.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Rynek wiedział, nie powiedział

    13 czerwca 2025
    Od początku tygodnia rentowności obligacji USA spadały, a ich ceny rosły, co jest typowym zachowaniem inwestorów w reakcji na wzrost napięcia geopolitycznego. Ale w piątek, gdy obawy o zaostrzenie konfliktu się zmaterializowały, ceny amerykańskich obligacji spadły.
    czytaj więcej