piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Tydzień na kredyt - komentarz tygodniowy DI Investors

Marek Szymański, Maciej Wardejn - analitycy DI Investors S.A. | 15 kwietnia 2014
Analitycy DI Investors o najważniejszych wydarzeniach minionego tygodnia. Plus sprzedaż mieszkań przez deweloperów pod lupą.

Pełna treść komentarza dostepna jest tu.

Największe obroty, wzrosty i spadki

W minionym tygodniu na Catalyst odnotowano obroty w wysokości PLN 141m, co jest jednym z najwyższych wyników w tym roku. Średni tygodniowy obrót w pierwszym kwartale tego roku wyniósł niewiele ponad PLN 50m. Obrót w ubiegłym tygodniu był zdominowany przez transakcje pakietowe, która odpowiadały za 89 proc. całej wartości obrotu na rynku. Tak znaczny wzrost obrotów to głównie wynik transakcji pakietowych na czterech seriach obligacji Ghelamco Invest (GHE0415, GHI0415, GHE0714, GHI0714), na których łączny obrót wyniósł PLN 119m. Poza obligacjami Ghelamco wysoki obrót odnotowano także na obligacjach PKN Orlen serii PK11117 (PLN 4.0m). Jest to również w dużej mierze wynik transakcji pakietowych, które odpowiadały za połowę obrotu na tym papierze.

Najwyższy wzrost kursu w zeszłym tygodniu odnotowano na wprowadzonych niedawno do obrotu obligacjach Robygu serii ROB0218. W wyniku jednej transakcji o wartości PLN 10k kurs serii wzrósł o 250 punktów bazowych. Rentowność serii spadła do 6,00 proc. z poziomu 6,74 proc.. Średnia rentowność najnowszych serii dewelopera oscyluje wokół 5,80 proc.. Znaczny obrót odnotowano na obligacjach Scanmed Multimedis serii SCM1115, których kurs wzrósł o 85 punktów bazowych w wyniku transakcji na kwotę PLN 670k.

Trzeci tydzień z rzędu największy spadek kursu odnotowano na obligacjach GC Investment serii GCI0414. W wyniku transakcji na kwotę PLN 28k kurs serii spadł o 500 punktów bazowych, do 68 proc. wartości nominalnej. Termin zapadalności obligacji o wartości PLN 17,5m mija 29 kwietnia.

Tydzień w skrócie – główne wydarzenia

Wpływy do funduszy obligacji korporacyjnych – W marcu do 17 funduszy wpłynęły nowe środki o wartości 4,7 proc. aktywów z początku miesiąca (PLN 384m) w porównaniu do 4,1 proc. w lutym.

PKN Orlen – Spółka podjęła decyzję o emisji obligacji serii F o wartości PLN 100m. Tym razem oprocentowanie będzie stałe (5,0 proc.) a termin zapadalności o dwa lata dłuższy (6 lat).

PKN Orlen – Inwestorzy złożyli zapisy na obligacje serii E o wartości PLN 245m. Papiery dłużne przydzielono 819 inwestorom, a wielkość każdego zapisu zredukowano o 18,5 proc..

Best – Zapisy na publiczną emisję obligacji serii K1 o wartości PLN 45m złożyło 978 inwestorów. Wartość zapisów wyniosła PLN 55m (średnia wielkość zapisu PLN 55k).

GTC – Na Catalyst trafiła kolejna emisja obligacji spółki – GTC0319 o wartości PLN 200m. Oprocentowanie serii wynosi WIBOR6M 4,50 proc..

Robyg – Dyrektor finansowy spółki uważa, że warunki do emitowania obligacji korporacyjnych są obecnie bardzo dobre. Spółka jednak nie podjęła jeszcze decyzji, co do kolejnej emisji obligacji.

Zortrax – Spółka pozyskała co najmniej PLN 6m w drodze emisji obligacji. Zortrax chciał pozyskać do PLN 10m w ramach publicznej oferty trzyletnich papierów ze stałym kuponem w wys. 9,0 proc..

Copernicus Securities – Spółka zakończyła emisję obligacji dwuletnich serii A. Spółce udało się pozyskać PLN 5m z tytułu emisji, wartość ta była progiem minimalnym dojścia emisji do skutku.

Elemental Holding – Spółka zamierza skorzystać z opcji call i dokonać wykupu obligacji serii C o wartości PLN 15m przed terminem zapadalności.

Pod Lupą: Sprzedaż mieszkań przez deweloperów.

Grupa 10 deweloperów giełdowych zakontraktowała w ostatnim kwartale 2 792 lokale (+2 proc. k/k, +76 proc. r/r). Najwyższą sprzedaż z powyższej grupy odnotował Robyg (576 lokali, +90 proc. r/r). Najwyższą dynamikę sprzedaży w porównaniu z pierwszym kwartałem 2013 odnotował LC Corp (+298 proc. r/r), Marvipol (+142 proc. r/r) oraz Budimex Nieruchomości (+127 proc. r/r).

Pomimo historycznie gorszych wyników sprzedaży w pierwszym kwartale w tym roku pozostała ona na poziomie zbliżonym do czwartego kwartału 2013. W kolejnych kwartałach wsparciem dla sprzedaży powinno być dalsze oczekiwane zwiększenie dynamiki wzrostu PKB oraz utrzymanie się niskich stóp procentowych do końca pierwszej połowy roku (według prognoz Bloomberga).

Ponadto zwracamy uwagę na rosnące limity cen mieszkań w programie MdM w największych miastach Polski (+5,4 proc. k/k w Poznaniu, +4,5 proc. k/k w Warszawie, +4,4 proc. k/k we Wrocławiu).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej