piątek, 30 września 2022

Newsroom

Pierwsze zerokuponowe obligacje na Catalyst

ems | 04 kwietnia 2012
W środę zadebiutowały obligacje, od których nie są naliczane odsetki. Przyczyna? Emitentem jest deweloper, który nie miałby środków na ich wypłacanie. Stąd pomysł na papiery zerokuponowe.

To pierwsze tego typu rozwiązanie, które pojawia się na Catalyst w segmencie spółek korporacyjnych. Emitentem obligacji o wartości nomialnej jest deweloper Lokaty Budowlane (LBD1213), który ofertę przeprowadził w grudniu ubiegłego roku. Zamiast odsetek zaoferowano inwestorom obligacje z dyskontem - papiery o nominale 1000 zł wyemitowano z ceną 811,62 proc., co daje im 11-proc. rentowność w skali roku.

- Zdecydowaliśmy się na obligacje zerokuponowe z prostej przyczyny. Obsługa obligacji odsetkowych mogłaby być dla nas zbyt dużym ciężarem finansowym. A tak, rozliczymy się z obligatariuszami na zakończenie projektu - powiedział Marek Kwiatkowkowski, prezes i główny akcjonariusz notowanej na New Connect spółki, odpowiadając na pytanie Obligacje.pl

Pieniądze z emisji (4,5 mln zł) zostały przekazane spółce celowej, która realizuje inwestycję usługowo mieszkaniową (31 mieszkań, 1350 m2 biur i powierzchni handlowej) przy ul. Saskiej w Warszawie. Inwestycja jest warta 25 mln zł.

- Pierwsze mieszkanie już sprzedaliśmy, kolejne akty notarialne podpiszemy po świętach. Obligatariusze mogą być spokojni - powiedział Marek Kwiatkowski na konferencji prasowej. Prace budowlane ruszyły w styczniu tego roku.

Obligacje Lokat Budowlanych kupiło szesnastu inwestorów, z czego większość stanowią osoby fizyczne, inwestycji dokonały także "dwie-trzy" instytucje finansowe (TFI).

Prezes spółki zaznaczył, że emisja obligacji zerokupownowych jest tylko wstępem do dalszych działań. Spółka chce poprawić płynność własnych akcji i przeprowadzić ich nową emisję oraz zmienić rynek notowań na główny parkiet GPW. - O ile będą do tego sprzyjające okoliczności - dodał prezes, który chce przeprowadzić emisję w ciągu dwóch lat. - Dzięki temu moglibyśmy prowadzić inwestycje na znacznie większą skalę - powiedział.

Jeśli warunki rynkowe uniemożliwią emisję akcji, Lokaty Budowlane ponownie sięgną po emisję obligacji, być może będą to papiery zamienne.

- Ale obligacje są drogie. Mógłbym dostać kredyt bankowy oprocentowany na 9 proc., więc nie wiem czy nie zdecydujemy się raczej na tańszy kredyt, nawet mimo niedogodności, które się z nim wiążą (trzykrotnie dłuższy czas uzyskakania finansowania, konieczność prowadzeni rachunku depozytowego wpłat klientów etc.) - powiedział prezes.

Lokaty Budowlane planują w tym roku osiągnięcie 32,7 mln zł przychodów i 2,5 mln zł zysku netto. W 2013 r. ma to być odpowiednio 38,2 mln zł i 16,5 mln zł.

Więcej wiadomości o Lokaty Budowlane S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst