piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Królujące spadki rentowności - miesięczny raport z rynku obligacji

Łukasz Siwek, doradca inwestycyjny, analityk DM NWAI S.A. | 5 września 2014
Kontrakt na trzymiesięczny Wibor rozliczany za dwa miesiące notowany był po 2,20 proc., co oznacza, że rynek dyskontuje scenariusz październikowej obniżki wynoszącej aż 50 punktów bazowych.

Pełna treść raportu dostępna jest tu.

Rynek polski – obligacje korporacyjne

Spadki rentowności zaobserwować można było również w minionym miesiącu na rodzimym rynku obligacji korporacyjnych. Nieznaczny wzrost notowań w ujęciu miesięcznym jak również niższe kwotowania przyszłych stóp procentowych przyczyniły się do mniejszych rentowności tych papierów. Inwestorzy jako najbezpieczniejszy oceniają sektor dużych spółek związanych z paliwami, gazem i energią, którego mediana stopy zwrotu mierzona za pomocą Zero Discount Margin (obrazująca rentowności sektora powyżej krzywej stóp procentowych) kształtuje się na poziomie 1,11 %. O dwa punkty procentowe wyżej wyceniana jest mediana stopy zwrotu sektora Bankowego. Na najwyższą nominalną stopę zwrotu mogą potencjalnie liczyć kupujący obecnie obligacje spółek z sektora Gier i IT oraz Pożyczek.

W sierpniu na rynku zadebiutowało 20 nowych emisji z czego trzy dotyczyły nowych emitentów: CUBE.ITG S.A., Wierzyciel S.A. oraz Mirbud S.A.. Na koniec sierpnia notowanych na GPW było 510 serii obligacji o łącznej wartości 534 mld PLN wyemitowanych przez 194 emitentów. Łączne obroty w sierpniu kształtowały się na poziomie nieznacznie wyższym od ich mediany liczonej od początku 2013 r. i wyniosły 193 mln PLN. Wśród inwestorów największym zainteresowaniem na rynku wtórnym cieszyła się zapadająca w czerwcu 2017 r.seria obligacji spółki PCZ.

W najbliższych dwóch miesiącach zapada 14 serii obligacji o wartości ok. 362 mln PLN. Obawy o zdolność do wykupu zapadających serii obligacji widać szczególnie w przypadku dwóch spółek Uboat–Line oraz e-Kancelaria S.A. Niepokój inwestorów potwierdzają również sierpniowe zmiany notowań pozostałych serii tych spółek

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej