czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Administrator zastawu wypowiedział umowę WZRT Energia

ems | 21 października 2014
Według informacji pozyskanych od naszych użytkowników, kancelaria Chałas i Wspólnicy wypowiedziała umowę zastawu na udziałach spółki zależnej, które zabezpieczają obligacje.

Kancelaria Chałas i Wspólnicy odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie.

Obligacje WZRT Energia obejmowały w maju 2013 r. głównie instytucje finansowe, ale także inwestorzy detaliczni. Nazwa tak znaczącej kancelarii sprawiła, że inwestorzy nie zażądali nawet załączenia kopii umowy z administratorem zastawu do dokumentów emisyjnych. Stąd - wobec braku komentarza ze strony kancelarii - trudno rozstrzygnąć, co było motywem decyzji o wypowiedzeniu umowy, choć można się domyślać, że są to motywy finansowe.

Sytuacja WZRT Energia jest bowiem bardzo trudna. W sprawie kondycji finansowej spółki prowadzone jest postępowanie prokuratorskie z podejrzeniem działania na szkodę spółki i wyprowadzania z niej majątku. WZRT Energia od maja nie reguluje płatności odsetkowych, nie opublikowała także raportu finansowego za 2013 rok i za połowę 2014 r., a rachunki bankowe zajęte są przez komorników. Notowania obligacji na Catalyst są zawieszone, a jeśli spółka nie przedstawi sprawozdań finansowych do 19 listopada, zostanie wykluczona z obrotu. 

Pewnym rozwiązaniem dla obligatariuszy mogło być przejęcie zastawu, czyli udziałów na spółce zależnej - WZRT Północ - która prowadziła główną działalność operacyjną i realizowała kontrakty dla koncernów energetycznych oraz jej dofinansowanie lub znalezienie nowego inwestora strategicznego. Jednak wobec braku administratora zastawu, realizacja tych zamierzeń jest poważnie utrudniona, a ponieważ - jak wynika z naszych informacji - WZRT Północ traci kolejne kontrakty - można zaryzykować tezę, że jest niemożliwa.

Komentarz Obligacje.pl

Decyzja administratora zastawu utrudnia i tak już skomplikowaną sytuację posiadaczy obligacji WZRT, a do tego stanowi działanie wbrew standardom rynkowym, na którym administratorzy zastawu powinni stać raczej na straży interesów obligatariuszy, nawet jeśli emitent obligacji - ze względu na pogarszającą się sytuację finansową - nie jest w stanie zapłacić wynagrodzenia administratorowi. Do tej pory na Catalyst umowę administrora hipoteki wypowiedziały lokalne kancelarie pracujące na rzecz Widok Energii i Ganta. Nigdy dotąd standardów postępowania nie obniżały kancelarie tradycyjnie cenione przez inwestorów instytucjonalnych.

Pod rygorem działania nowej ustawy o obligacjach standardy te mają zostać wymuszone - umowy administratora zastawu nie będzie można wypowiedzieć, nie wskazując nowego administratora. Póki co, w podobnych przypadkach, inwestorzy muszą liczyć na etykę zawodową prawników.

Więcej wiadomości o WZRT-Energia S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst