czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Podsumowanie tygodnia: I długo, długo nie

Emil Szweda, Obligacje.pl | 6 lutego 2015
Kontrakty na stopę procentową wyceniają WIBOR na poziomie niższym niż obecnie przez okres pięciu lat. Premiuje to papiery stałokuponowe.

Gdyby Best, wzorem październikowej emisji, zaoferował inwestorom obligacje o stałym oprocentowaniu, prawdopodobnie nie zapłaciłby więcej niż 5 proc. (1,6 proc. to kontrakt na czteroletnią stopę, a 3,3 pkt proc. do doliczona marża). Choć byłoby to uczciwą ofertą, inwestorzy detaliczni, do których skierowana jest emisja mogliby nie być entuzjastycznie nastawieni. Wszak zaledwie cztery miesiące wcześniej Best płacił o cały 1 pkt proc. wyżej. Ostatecznie stanęło więc na 3,3 pkt proc. marży ponad WIBOR3M, co w pierwszym okresie odsetkowym da niespełna 5,3 proc. Jednak, jeśli WIBOR podąży tropem wyznaczonym przez notowania kontraktów FRA, już w drugim okresie odsetkowym Best będzie płacił 4,8 proc. i per saldo wyjdzie na całej operacji lepiej, niż gdyby zaoferował stały kupon. I to nawet, gdyby natychmiast zabezpieczył się przed wzrostem stóp procentowych.

Tytułowa perspektywa odnosi się zatem do możliwości podwyżek stóp procentowych w Polsce, a przynajmniej do jej wyceny przez rynek. Dziesięcioletni IRS pozwala zabezpieczyć się przed wzrostem WIBOR powyżej 2 proc., co mówi o rynku więcej, niż cały wykład.

Inwestorzy powinni zatem szukać papierów stałokuponowych, ponieważ nakreślona wyżej perspektywa daje szansę jeśli nie na wzrost ich notowań, to przynajmniej na ochronę nominalnych zysków odsetkowych, a realnych nawet powiększenie. Pech inwestorów polega na tym, że emisje stałokuponowe są na Catalyst w mniejszości, a te które są, stałe oprocentowanie traktują często jak chwyt marketingowy pozwalający na chwilę zapomnieć nabywcom o ryzyku emitenta – najważniejszym czynniku ryzyka na rynku obligacji firm. Jest jednak i wąskie grono firm o wysokiej wiarygodności, które wyemitowały papiery o stałym kuponie. Wśród nich jest i Best, którego październikowa seria notowana jest wprawdzie wyżej niż jesienią (na 101,2 proc.), ale nadal ta poprawa nie oddaje w pełni nowej rzeczywistości. Okolice 102,2 proc. byłyby bardziej odpowiednie, gdyby wziąć pod uwagę zachowanie samych IRS, a 104 proc., gdyby doliczyć niższą marżę, którą oferuje obecnie Best na rynku pierwotnym. Ale rynek może też wątpić w jej zasadność, podobnie jak wcześniej wątpił, czy Ghelamco „powinno” oferować marżę o 80 pkt bazowych niższą niż jesienią.

Inwestorzy nie mają podobnych oporów przed kupowaniem jedynej serii obligacji Orlenu o stałym oprocentowaniu. Wycena dochodzi nieubłagalnie do 107 proc. za papier, którego 10 miesięcy temu do portfela inwestorzy nie chcieli (Orlen musiał wydłużyć zapisy, mimo skromnych rozmiarów oferty). Mocno drożeją też obligacje Warszawy – WAW0922 oprocentowana na 6,45 proc. w piątek była wyceniana na 127,5 proc. Cztery lata temu można było je kupować po 95 proc., a chętnych do sprzedaży nie brakowało.

  • Emisja Bestu od czwartku

    19 listopada 2024
    Windykator ponownie zaoferuje detaliczne papiery dłużne z 3,8 pkt proc. marży ponad trzymiesięczny WIBOR, ale tym razem przy nieco dłuższym okresie spłaty.
    czytaj więcej
  • Best nie planuje wyhamowania zakupów

    19 listopada 2024
    Niezależnie od rozmów o połączeniu z Kredyt Inkaso, w 2025 r. windykacyjna grupa chce nadal zwiększać inwestycje. Liczy się więc możliwością czasowego wzrostu długu netto powyżej trzykrotności EBITDA gotówkowej. Natomiast jeszcze w tym roku może zaoferować kolejne detaliczne obligacje.
    czytaj więcej
  • Wysokie przepływy operacyjne Orlenu

    14 listopada 2024
    Mimo słabszych wyników, koncern zwiększył przepływy operacyjne do 8,6 mld zł w III kwartale, utrzymując w ten sposób niskie zadłużenie.
    czytaj więcej
  • Orlen rozważa rezygnację z megainwestycji

    7 listopada 2024
    Kontynuacja budowy kompleksu Olefiny III w zgodzie z dotychczasowymi założeniami musiałaby pochłonąć około 45-51 mld zł, a sam projekt byłby nierentowny – wynika z informacji przekazanych przez spółkę.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Oddech ulgi

    8 listopada 2024
    Zgodnie z przewidywaniami, dzień ogłoszenia wyniku wyborów prezydenckich w USA przyniósł przesilenie na rynku obligacji. Rentowność amerykańskich papierów najpierw skoczyła, ale po szybko odbiła się od linii łączącej szczyty z października 2023 r. i kwietnia br. Lecz problem zadłużenia pozostał.
    czytaj więcej
  • Projekcja NBP: inflacja w górę, a PKB w dół

    7 listopada 2024
    Mimo słabszych prognoz dynamiki PKB, Narodowy Bank Polski skorygował w górę ścieżkę inflacji w latach 2025-2026.
    czytaj więcej
  • Stopy procentowe ponownie bez zmian

    6 listopada 2024
    Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian, w tym referencyjną na poziomie 5,75 proc.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Powiało grozą

    31 października 2024
    Rentowność dziesięcioletnich obligacji skarbowych przekroczyła w czwartek 6 proc., co było najwyższą wartością od roku. Zdecydowanie nie tak powinien wyglądać rynek szykujący grunt pod kolejne obniżki stóp procentowych.
    czytaj więcej