piątek, 17 maja 2024

Newsroom

Sześć pomysłów na obligacje - luty

Emil Szweda, Obligacje.pl | 06 lutego 2015
Przedstawiamy kolejny wybór ciekawych obligacji notowanych na Catalyst przygotowany dla czytelników Obligacje.pl i Pulsu Biznesu.

Tekst ukazał się w "Pulsie Biznesu" w piątek, 6 lutego. Ceny i obliczenia z 4 lutego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Catalyst nie rozpieszcza rentownościami, ale jak zwykle daje okazje by zarobić więcej, niż oferuje obecnie rynek pierwotny. W przypadku dużych i średnich firm Catalyst oferuje też inwestorom zaletę nieznaną na innych rynkach – spokojny sen.

Na krótki termin

Kredyt Inkaso (KR20116) – Papiery zapadają za jedenaście miesięcy. W ich przypadku marża to 5,4 proc., a więc o dobre 2 pkt proc. wyższa niż obecnie oferowane papiery mocnych firm windykacyjnych. Na Catalyst do kupienia po 101,5 proc., co finalnie daje 5,6 proc. rentowności brutto.

M.W. Trade (MWT1115) – Uzasadniona, czy nie - przecena papierów Getin Noble Banku po szwajcarskim gambicie, zaważyła też na wycenie papierów M.W. Trade. Obie firmy łączy właściciel – szeroko rozumiana grupa Getin. Już po odbiciu wymienioną serię można kupić po cenie nominalnej, co przy 4,4 pkt proc. marży ponad WIBOR, daje 6,1 rentowności brutto.

Ostatnie debiuty

Pragma Faktoring (PRF1216) – Jedną z nielicznych spółek z branży windykacyjnej i faktoringowej, która nie zmienia wysokości oferowanej marży jest Pragma Faktoring. W grudniu spółka wyszła na rynek z prywatną emisją refinansującą i oferowała 4,5 pkt proc. ponad WIBOR3M. Papiery objęło 131 inwestorów. Catalyst wycenia serię na 101,19 proc., co daje 5,7 proc. rentowności brutto.

Vantage Development (VTG0617) – Najnowsza seria dewelopera na Catalyst ma najniższą marżę (4,3 pkt proc. ponad WIBOR   3M) z trzech łącznie notowanych serii wrocławskiej spółki, a mimo to na Catalyst właśnie ona wyceniana jest najwyżej (nawet na 102 proc.). Konkurencję tworzy więc choćby seria VTG0816, która wygasa o rok wcześniej, a oprocentowana jest na 5,5 pkt proc. marży, przy czym rynek wycenia ją na 100,12 proc. Warto jednak pamiętać, że Vantage ma opcję call na wyżej oprocentowaną serię, z premią za wcześniejszy wykup opadającą wraz z upływem czasu.

Na mocne nerwy

Instalexport (INE1015) – Czas mija, a Instalexport nadal nie zrealizował transakcji sprzedaży działki, której rozliczenie jest kluczowe dla spłaty serii notowanej na Catalyst i dwóch innych, których terminy wykupu już minęły. W lutym, w rozmowie z Obligacje.pl Łukasz Żuk, prezes Instalexportu przekonywał, że do transakcji dojdzie zanim seria wygaśnie, a kupujący jest zdeterminowany. Jeśli dojdzie do transakcji odpowiednio wcześnie, seria zostanie wykupiona przed terminem (hipoteka jest zabezpieczeniem serii), dlatego trudno wyliczyć precyzyjnie potencjalną rentowność. Kupując po 97,6 proc. można zarobić 2,46 proc. na wycenie obligacji plus 8,78 proc. (to już w skali roku) na oprocentowaniu.

Best (BST0418) – Tym razem mocne nerwy nie będą potrzebne, ale choć papier nadaje się w sam raz do strategii „kup i trzymaj” okoliczności sprawiają, że można też liczyć na spekulacyjny zarobek. Ponieważ jest to seria z marżą o 50 bps (3,8 pkt proc.) wyższa niż seria oferowana właśnie w emisji publicznej, jej teoretyczna wycena powinna oscylować wokół 101,5 proc., jeśli emisja publiczna zakończy się powodzeniem. Catalyst wycenia ją jednak na mniej niż 100,5 proc.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

  • Maleje wypłacalność Cognoru Holding

    16 maja 2024
    Słabsze wyniki w połączeniu z wysokimi nakładami inwestycyjnymi spowodowały, że w samym tylko I kwartale producent stali podwoił relację długu netto do EBITDA, notując najwyższą jego wartość od połowy 2017 r. Niezależnie od tego, właśnie uplasował kolejną serię obligacji.
    czytaj więcej
  • PCC Exol coraz mocniej zlewarowany

    16 maja 2024
    W wyniku równoczesnego mocnego spadku wyników i wzrostu wykorzystania zobowiązań odsetkowych dług netto chemicznej grupy zbliżył się do trzykrotności jej EBITDA.
    czytaj więcej
  • KGHM bardziej zadłużony

    16 maja 2024
    Skorygowana EBITDA miedziowego koncernu spadła o 14 proc. r/r do 1,55 mld zł w I kwartale. Przy bardzo skromnych przepływach operacyjnych oznaczało to wzrost wskaźnika zadłużenia do najwyższego poziomu od czterech lat.
    czytaj więcej
  • Dom Development oczekuje poprawy wyników w 2024 r.

    16 maja 2024
    Deweloper spodziewa się, że rekordowej liczby przekazanych mieszkań w tym roku. O ewentualnej emisji obligacji będzie decydować nie wcześniej niż po wakacjach.
    czytaj więcej