piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Solidny popyt na aukcji długu

Mateusz Patorski, dealer obligacji, BESI Grupo Novo Banco | 12 marca 2015
"W nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się jednak sporej zmienności na rynku polskiego długu."

Dzisiejsza aukcja obligacji skarbowych spotkała się z solidnym popytem ze strony inwestorów.  Resort finansów, na aukcji podstawowej i dodatkowej, sprzedał obligacje o wartości nominalnej ponad 4,6 mld PLN. Z oferowanych papierów stałokuponowych DS0725 i WS0428 oraz zmiennokuponowych WZ0124, zainteresowanie skupiło się w głównej mierze na DS0725 oraz WZ0124. Warty odnotowania jest mocny popyt na obligacje WZ0124, Ministerstwo Finansów już od jakiegoś czasu pokazuje, że nie sprzedaje obligacji zmiennokuponowych tanio w stosunku do rynku wtórnego.

Po trwającej kilka sesji korekcie spadkowej cen obligacji, spowodowanej zarówno czynnikami lokalnymi jak i zewnętrznymi, dzisiejszy przetarg pokazał, iż polskie obligacje cieszą się w dalszym ciągu dużym zainteresowaniem, mimo ostatnio podwyższonej nerwowości na rynku długu. Na duży popyt na polski dług wpływa między innymi prowadzony w strefie euro program luzowania ilościowego tzw. QE, w ramach którego Europejski Bank Centralny skupuje z rynku obligacje krajów strefy euro, obniżając ich rentowność do historycznych minimów. Z kolei ostatni wzrost rentowności polskich papierów z historycznego minimum z przełomu stycznia i lutego sprawił, że spread między nimi, a obligacjami krajów Eurolandu okazał się wystarczająco atrakcyjny dla inwestorów.

W nadchodzących tygodniach możemy spodziewać się jednak sporej zmienności na rynku polskiego długu. Negatywny wpływ na krajowe papiery skarbowe może mieć oczekiwana przez niektórych już w czerwcu podwyżka stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną oraz ogłoszone przez RPP zakończenie cyklu luzowania polityki pieniężnej, co z kolei skupia uwagę na potencjalnych sygnałach dotyczących podwyżek stóp procentowych nad Wisłą. Te czynniki w połączeniu z momentami napiętą sytuacją geopolityczną mogą hamować spadki rentowności.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze