sobota, 27 kwietnia 2024

Newsroom

W maju resort finansów zapłaci tyle samo

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 28 kwietnia 2015
Oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych pozostaje bez zmian. Dla najpopularniejszych stałokuponowych dwulatek oznacza to 2 proc. odsetek w skali roku.

Papiery trzyletnie w pierwszym półrocznym okresie oprocentowane będą na 2,1 proc. w skali roku, zaś w kolejnych sześciomiesięcznych cyklach odsetki będą równe stopie WIBOR 6M. Na podstawie notowań kontraktów na stopy procentowe można oczekiwać, że po sześciu miesiącach oprocentowanie kupowanych w maju obligacji trzyletnich spadnie w okolice 1,6 proc. i do dnia wykupu nie powróci powyżej 2 proc.

Oferta obligacji 4- i 10-letnich przewiduje odpowiednio 2,3 i 2,5 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych latach odsetki będą ustalane jako suma inflacji i marży wynoszącej 1,25 pkt proc. dla czterolatek oraz 1,5 pkt proc. dla dziesięciolatek. W okresach deflacji oprocentowanie równe będzie samej marży.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że proponowane inwestorom detalicznym przewyższają rentowności polskich papierów na rynku hurtowym. I faktycznie tak jest, ale dla papierów 2-, 3- i 4-letnich, których rentowności wynoszą 1,7-2,1 proc., bo w przypadku obligacji 10-letnich oferta dla inwestorów detalicznych jest zbliżona lub gorsza od bieżącej rentowności na rynku hurtowym (2,5 vs 2,56 proc.).

Oferowane przez resort finansów oprocentowanie na poziomie 2-2,5 proc. za obligacje skarbowe, to mniej więcej tyle, ile wynosi rentowność brutto zakupu na rynku wtórnym papierów dłużnych niektórych banków komercyjnych (m.in. Alior, BZ WBK, ING, Millennium, Pocztowy) czy największych przedsiębiorstw (m.in. GPW, PGE, PKN Orlen) i samorządów (np. Warszawa i Kraków).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej