piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

W maju resort finansów zapłaci tyle samo

Michał Sadrak, Obligacje.pl | 28 kwietnia 2015
Oprocentowanie detalicznych obligacji skarbowych pozostaje bez zmian. Dla najpopularniejszych stałokuponowych dwulatek oznacza to 2 proc. odsetek w skali roku.

Papiery trzyletnie w pierwszym półrocznym okresie oprocentowane będą na 2,1 proc. w skali roku, zaś w kolejnych sześciomiesięcznych cyklach odsetki będą równe stopie WIBOR 6M. Na podstawie notowań kontraktów na stopy procentowe można oczekiwać, że po sześciu miesiącach oprocentowanie kupowanych w maju obligacji trzyletnich spadnie w okolice 1,6 proc. i do dnia wykupu nie powróci powyżej 2 proc.

Oferta obligacji 4- i 10-letnich przewiduje odpowiednio 2,3 i 2,5 proc. w pierwszym rocznym okresie odsetkowym. W kolejnych latach odsetki będą ustalane jako suma inflacji i marży wynoszącej 1,25 pkt proc. dla czterolatek oraz 1,5 pkt proc. dla dziesięciolatek. W okresach deflacji oprocentowanie równe będzie samej marży.

Ministerstwo Finansów wskazuje, że proponowane inwestorom detalicznym przewyższają rentowności polskich papierów na rynku hurtowym. I faktycznie tak jest, ale dla papierów 2-, 3- i 4-letnich, których rentowności wynoszą 1,7-2,1 proc., bo w przypadku obligacji 10-letnich oferta dla inwestorów detalicznych jest zbliżona lub gorsza od bieżącej rentowności na rynku hurtowym (2,5 vs 2,56 proc.).

Oferowane przez resort finansów oprocentowanie na poziomie 2-2,5 proc. za obligacje skarbowe, to mniej więcej tyle, ile wynosi rentowność brutto zakupu na rynku wtórnym papierów dłużnych niektórych banków komercyjnych (m.in. Alior, BZ WBK, ING, Millennium, Pocztowy) czy największych przedsiębiorstw (m.in. GPW, PGE, PKN Orlen) i samorządów (np. Warszawa i Kraków).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze