sobota, 12 kwietnia 2025

Newsroom

Never ending stories - raport miesięczny DM NWAI

Adrianna Kocięda i Grzegorz Balcerski, analitycy DM NWAI | 15 czerwca 2015
"Znów greckie zawiłości i niepewności, znów przewidywanie co zrobi FOMC, znów na rynku karty rozdają przede wszystkim emocje."

Pełna treść raportu dostępna jest tu

Rynek polskich obligacji korporacyjnych

W maju w większości sektorów, na które podzieleni są emitenci obligacji notowanych na Catalyst, obserwowaliśmy wzrosty Discount Margin (9 na 16 sektorów). Najbardziej „spektakularnie” prezentował się wzrost percepcji ryzyka kredytowego dla branży pożyczek, której mediana DM wzrosła aż o 7,45 pp. w porównaniu do poprzedniego miesiąca i obecnie stanowi najbardziej ryzykowny sektor wśród wszystkich notowanych na Catalyst. Winowajcami takiego stanu rzeczy są serie Ferratum CP (FRR0615) i IPF Investments Poland (IPF0615), których spadek notowań przełożył się na wzrosty DM do ok. 25 proc. (koniec maja). W czerwcu IPF z powodzeniem uplasował 200-milionową emisję, zapewne w celu refinansowania wygasającej w tym miesiącu serii. Wykup papierów Ferratum CP także zaplanowany jest na czerwiec.

Patrząc po DM najwięcej zdołał „zyskać” sektor retail. Discount Margin dla niego zmniejszył się o 2,52 pp. w porównaniu do kwietnia, kiedy to handel detaliczny postrzegany był jako najryzykowniejsza branża. Wciąż ciążą mu nisko oceniane przez rynek papiery Czerwonej Torebki z DM na poziomie 47 proc.. Na koniec maja notowane były po 73 procent nominału (+2,7 proc. m/m).

Największą średnią zmianę notowań (in plus) w porównaniu do kwietnia odnotował dług Fabryki Konstrukcji Drewnianych, której obie notowane na Catalyst emisje drożały o ok. 8 proc., co stawia je w ścisłej czołówce w tym zestawieniu za maj. Warto wspomnieć, że seria FKD0615 staje się wymagalna z dniem 13 czerwca br. W ubiegłym miesiącu najbardziej podrożały obligacje Instalexport’u (+11,2% m/m). Na początku czerwca spółka podała informację o spełnieniu jednego z warunków, którego spełnienie jest wymagane do sprzedaży działki, z której to transakcji pozyskane mają być środki na spłatę zapadających w październiku obligacji.

W maju na Catalyst zadebiutowało 14 nowych serii obligacji, największy debiut dotyczył 5-letnich obligacje Enei – do obrotu trafiły papiery o wartości 1 mld PLN. Do większych debiutów zaliczyć należy także emisje Alior Banku i WB Electronics o nominałach odpowiednio 193 i 80 mln PLN.

Na przełomie maja i czerwca największy polski windykator Kruk SA uplasował emisję 13,4 mln PLN skierowaną do inwestorów detalicznych, choć oferował on papiery o łącznej wartości nominalnej 20 mln PLN. Jest to przymiarka emitenta do obligacji stałokuponowych (4,5 proc. w skali roku) o stosunkowo długim terminie zapadalności (5 lat), co potencjalnie może tłumaczyć niedostateczny popyt ze strony inwestorów indywidualnych. W tym samym czasie 50 mln PLN pozyskał Ghelamco Invest oferujący 4-letnie obligacje płacące co pół roku WIBOR6M + 4 pkt proc. Także inny deweloper – Capital Park, uplasował 35-milionową ofertę (3-letnie papiery z kuponem WIBOR3M + 4,3 pkt proc.).

Na koniec maja na GPW notowanych było 535 serii obligacji wyemitowanych przez 199 podmiotów, których łączna wartość wynosiła 589,8 mln PLN. Pomimo regularnego wzrostu wartości emisji na polskim rynku obligacji niepokojąco obniżają się obroty. W ubiegłym miesiącu osiągnęły one poziom 140,2 mln zł, co jest rezultatem najniższym od pół roku. Wynik ten jest o ponad 33 mln PLN niższy od mediany liczonej od początku 2013r.

Spośród notowanych obligacji w najbliższych trzech miesiącach zapada 20 serii obligacji (większość w czerwcu) o łącznej wartości nominalnej ok. 472 mln zł. W okresie tym zapada także kilka serii, których ryzyko niedotrzymania warunków wykupu oceniane jest przez rynek jako wysokie. Uwagę zwrócić warto na zapadającą w czerwcu emisję PTI (na koniec maja notowana po 90 proc. nominału) oraz lipcowe wykupy serii wyemitowanych przez Grupę Emmerson i e-Kancelarię. Wykup papierów przez Grupę Emmerson może wymusić sprzedaż jej aktywów. W przypadku e-Kancelarii w połowie maja sąd ogłosił jej upadłość układową. Propozycje układowe spółki zakładają brak wcześniej postulowanego umorzenia wierzytelności, konwersję połowy zobowiązań spółki z tytułu obligacji na akcje emitenta (cena emisyjna 0,1 PLN, obecnie notowane po 0,03 PLN) oraz zamiana pozostałych na niezabezpieczone obligacje na okaziciela (7-letnie papiery z rocznym kuponem WIBOR1Y + 1,32 pkt proc.).

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Skok rentowności obligacji USA

    11 kwietnia 2025
    Niecodzienny obrazek na rynku obligacji - wyprzedaży papierów amerykańskich towarzyszyło umocnienie obligacji europejskich. To najpewniej próby zdyskontowania ulgowego potraktowania Europy przez Donalda Trumpa. Ale samym USA inwestorzy odpuszczać nie zamierzają.
    czytaj więcej
  • Przed nami kilkanaście miesięcy spadku oprocentowania obligacji firm

    9 kwietnia 2025
    Po sezonie na kompresję obligacyjnych marż, teraz spadają WIBOR-y. Na koniec tego roku przeciętny kupon notowanych na Catalyst korporatów może być więc o około 1,5 pkt proc. niższy niż obecnie.
    czytaj więcej
  • Umiarkowana reakcja Catalyst na przecenę akcji

    7 kwietnia 2025
    Do Catalyst dotarły echa wyprzedaży z rynków akcji, ale zmiany notowań są bez porównania słabsze i wydają się opierać na bardziej racjonalnych przesłankach. W poniedziałek taniały przede wszystkim obligacje o długich terminach wykupu oraz wybranych emitentów.
    czytaj więcej
  • WIBOR już spada

    7 kwietnia 2025
    W odpowiedzi na słowa Adama Glapińskiego, prezesa NBP, trzymiesięczny WIBOR spadł w piątek do 5,69 proc., a jego terminowe wyceny na lipiec i październik obniżyły się kolejno do 4,66 i 4,19 proc.
    czytaj więcej