czwartek, 28 listopada 2024

Newsroom

Nieprzeciętne zadłużenie Warimpeksu

msd | 28 sierpnia 2015
W ujęciu nominalnym zobowiązania dewelopera oraz jego zadłużenie finansowe netto zanotowały nawet niewielki spadek w I półroczu. Gwałtownie wzrosły natomiast wskaźniki zadłużenia.

Znaczne pogorszenie relacji całkowitych zobowiązań do aktywów (0,94x wobec 0,88x w grudniu) czy zadłużenia finansowego netto do kapitałów własnych (13,56x wobec 6,38x) wynikało przede wszystkim ze sfinalizowania transakcji sprzedaży dwóch biurowców w St. Petersburgu (spadek wartości aktywów) oraz straty netto (spadek kapitałów własnych).

O płynności Warimpeksu trudno powiedzieć by wypadała lepiej od zadłużenia. Lecz w tym przypadku należy akurat uwzględnić, że majątek dewelopera niemal w całości znajduje się w długoterminowej części bilansu. Posiadane biurowce lub hotele nie stanowią zapasów, a do aktywów obrotowych mogą trafić dopiero w przypadku jasno nakreślonego planu ich sprzedaży.

Rozważania nad płynnością, gdy aktywa obrotowe wynoszą 35,2 mln euro, a krótkoterminowe zobowiązania to 110,4 mln euro (w tym 92 mln euro zadłużenia finansowego) mijają się z celem, bo jedynym sposobem na rozliczenie zobowiązań wydaje się sprzedaż aktywów trwałych (403,8 mln euro) lub refinansowanie, które wraz z pogarszającą się sytuacją Warimpeksu może być coraz trudniejsze. Nie niemożliwe, ale towarzyszyć mu mogą coraz twardsze warunki stawiane przez instytucje (w przypadku obligacji to do nich kierowano głównie emisje).

W związku z osłabieniem rubla oraz niższą wyceną aktywów w Rosji Warimpex wykazał w I półroczu 19,2 mln euro straty operacyjnej wobec 1,4 mln euro straty przed rokiem. Stratę netto podsumowano zaś na 24,9 mln euro wobec 10,8 mln euro. Cash flow operacyjny po sześciu miesiącach wynosi 4,6 mln euro. Został on wsparty sprzedażą aktywów (17,5 mln euro przepływów inwestycyjnych netto), co i tak nie wystarczyło w pełni na spłatę zadłużenia oraz pokrycie kosztów jego obsługi (ujemne przepływy z działalności finansowej to 27,4 mln euro).

W obrocie na Catalyst znajduje się pięć serii obligacji, z czego tylko jedna (największa, warta 63,1 mln zł) znajduje się na detalicznej części rynku. Papierami WXB0316 po raz ostatni handlowano ponad miesiąc temu. Aktualnie są one kwotowane na 97,01/98 proc. Kupujący mógłby więc liczyć na 14,3 proc. rentowności brutto do wykupu.   

Więcej wiadomości o Warimpex Finanz- und Beteiligungs AG

  • Warimpex uplasował nowe obligacje

    13 września 2018
    Deweloper wyemitował w ramach prywatnej oferty siedmioletnie papiery dłużne o wartości 9 mln euro.
    czytaj więcej
  • Warimpex może potrzebować więcej pracujących aktywów

    12 czerwca 2018
    W I kwartale uwidocznił się brak nieruchomości hotelowych, które sprzedano w ubiegłym roku. Deweloper zanotował więc 3 mln euro straty netto i wypracował tylko 0,2 mln euro gotówki z działalności operacyjnej.
    czytaj więcej
  • Warimpex utrzymał wysoką płynność gotówkową

    8 maja 2018
    Deweloper zakończył ubiegły rok z 22,8 mln EUR środków pieniężnych. Pokrywały one znakomitą większość krótkoterminowych zobowiązań.
    czytaj więcej
  • Warimpeksu coraz mniej

    4 grudnia 2017
    W III kwartale aktywa dewelopera wciąż się kurczyły, ale głównie o gotówkę, która trafiła na spłatę zadłużenia. Po starym Warimpeksie, którego majątek w ponad 90 proc. obciążony był zobowiązaniami, nie ma więc śladu. Plan odbudowy aktywów inwestycyjnych wskazuje jednak, że w kolejnych okresach zlewarowanie grupy może rosnąć.
    czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst