sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Zwłoka RPP to prezent dla wybranych

Emil Szweda, Obligacje.pl | 3 października 2012
Wbrew powszechnym oczekiwaniom Rada Polityki Pieniężnej powstrzymała się od obniżki stóp procentowych. Pomoże w ten sposób utrzymać w miejscu stopy WIBOR i odsetki z obligacji.

   W komunikacie RPP znajdziemy wiele powodów, dla których Rada powinna była zdecydować się na obniżkę stóp procentowych i tylko jeden - za to zasadniczy - dla którego tego nie zrobiła. Inflacja utrzymuje się nadal powyżej celu. Niemniej, RPP wyraźnie podkreśliła, że jeśli listopadowa projekcja inflacji wskaże na trwałość osłabienia koniunktury gospodarczej przy ograniczonym ryzyku nasilenia presji inflacyjnej, Rada stopy obniży. 

   Zatem wstrzymanie się z decyzją o obniżce ma zapewne charakter czasowy. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by projekcja inflacyjna NBP prowadziła do innych wniosków, niż te, które można wysnuć z napływających na bieżąco danych - gospodarka spowalnia, a presji płacowo-cenowej nie widać od miesięcy. Zatem, choć sama projekcja zostanie opublikowana tradycyjnie po listopadowym posiedzeniu RPP, obniżka dokonana zostanie zapewne za miesiąc. 

   Ponieważ rynek spodziewał się obniżki stóp już od dłuższego czasu, stopy WIBOR spadły o ok. 20 pkt bazowych od sierpnia, dyskontując obniżkę. Jedynym efektem dzisiejszej decyzji Rady może być zatem odłożenie dalszego spadku WIBOR o kolejny miesiąc. Rynek kontraktów FRA wskazuje, że inwestorzy oczekują łącznej obniżki stóp o ok. 100 pkt bazowych w ciągu 12 miesięcy, zatem należałoby oczekiwać, że ewentualna obniżka będzie pierwszą w cyklu. Niemniej, stopy WIBOR nie wybiegają w dyskontowaniu obniżek stóp aż tak daleko. Jeśli dojdzie do obniżki, zapewne WIBOR spadnie niżej dyskontując kolejną. Ale póki co, utrzyma się zapewne w pobliżu obecnych poziomów. 

   Co to oznacza dla posiadaczy obligacji? Ok. 80 proc. papierów notowanych na Catalyst, to obligacje o zmiennym oprocenowaniu opratym o WIBOR. A przed dalszą obniżką oprocentowania uratują się ci, którzy posiadają papiery, których okresy odsetkowe zaczynają się przed następnym posiedzeniem Rady. Wbrew pozorom nie jest to mała liczba, chodzi o mniej więcej co szóstą serię obligacji notowanych na Catalyst. Pozostali muszą niestety nadal liczyć się z tym, że spadek WIBOR pogłębi się kolejnych tygodniach, a odsetki od ich obligacji będą niższe.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze