środa, 25 maja 2022

Newsroom

Kruk startuje z kolejną emisją

msd | 03 grudnia 2012
Do końca czerwca 2013 r. windykacyjna spółka wyemituje niezabezpieczone obligacje serii P1 na kwotę do 20 mln zł. Sytuacja na rynku rynek windykacji sprzyja kolejnym emisjom.

   Kruk ogłosił plany emisji, której parametry są bliźniaczo podobne do ostatniej – jeszcze nie przydzielonej – oferty, o której informowaliśmy zarejestrowanych użytkowników serwisu Obligacje.pl. Można się domyślać, że pomysł przeprowadzenia emisji jeszcze przed zamknięciem poprzedniej jest efektem zanotowanej nadsubskrypcji. Do 30 czerwca 2013 r. spółka chce pozyskać do 20 mln zł w ramach niepublicznej oferty czteroletnich obligacji. Kupon wyniesie 4,6 pkt proc. ponad stopę WIBOR 3M. Papiery będą niezabezpieczone i trafią na Catalyst. Marża może wzrosnąć o 0,5 pkt proc. jeżeli wskaźnik zadłużenia (zobowiązania finansowe netto do kapitałów własnych) przekroczy wartość 2,2.

   Podobieństwo warunków planowanej serii P1 do serii O2, która prawdopodobnie zostanie przydzielona lada dzień, bynajmniej nie jest przypadkiem. Spółka zamierza po pierwszym okresie odsetkowym (po 6 marca 2013 r.) dokonać asymilacji obu serii.

   Dużą aktywność na rynku długu spółka tłumaczy dobrymi perspektywami dla rynku windykacji. Kruk spodziewa się wysokiej podaży pakietów wierzytelności, szczególnie z sektora bankowego. Do zakupów windykator będzie wykorzystywał środki własne, kredyty bankowe oraz obligacje. Prawdopodobnie inwestorzy będą mieli więc jeszcze niejedną okazję, aby wziąć udział w ofercie Kruka na rynku pierwotnym

   - (...) Zarząd zakłada, że poziom zadłużenia Grupy Kruk, w tym Emitenta, do czasu całkowitego wykupu obligacji, jak również w najbliższych latach może nadal rosnąć – podała spółka w raporcie bieżącym z dnia 30 listopada br.

   Na Catalyst znajduje się osiem serii obligacji Kruka o łącznej wartości nominalnej 282,5 mln zł. Oprocentowanie wszystkich papierów jest zmienne – marża ponad WIBOR 3M wynosi od 3,3 do 5 pkt proc. Wszystkie z nich wycenianie są przez inwestorów znacznie powyżej nominału. Ceny wynoszą od 101,55 do 108 proc. (za wyjątkiem serii KRU0913, którą handlowano po 100,4 proc. w ramach transakcji pakietowej).

   Rentowności brutto na rynku wtórnym (5,58-8,06 proc.) są znacznie niższe od zysków możliwych do osiągnięcia na rynku pierwotnym. Dlatego trudności ze znalezieniem chętnych do objęcia kolejnych emisji windykacyjna spółka mieć nie powinna. 

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje