piątek, 26 kwietnia 2024

Newsroom

Argentyna dąży do odzyskania utraconego blasku

Michael Boye, Saxo Bank | 22 marca 2017
Rządy Macriego zwiększają zaufanie międzynarodowych rynków wobec argentyńskiej gospodarki. Buenos Aires walczy z korupcją i wdraża probiznesowe działania. Nowy komunikat Moody's wskazuje na to, że Argentyna może spodziewać się podwyżki ratingu.

Za nami ponad rok prezydentury Mauricio Macriego, a jej dotychczasowym rezultatem jest zwiększenie optymizmu co do argentyńskiej gospodarki, która po okresie zawirowań, zdaje się powracać do dawnego blasku.

Pomimo że trend ten nie jest jeszcze widoczny w twardych danych – według prognoz gospodarka Argentyny skurczyła się w 2016 r., a inflacja pozostaje na wysokich poziomach – to nowa administracja podjęła wiele działań mających na celu przekształcenie osłabionej korupcją i protekcjonistyczną gospodarki w bardziej atrakcyjną dla biznesu i zdolną wygenerować wzrost w przyszłości.

Istotne sukcesy zanotowano szczególnie na jednym polu – nowej administracji udało się ponownie wzmocnić powiązania z międzynarodowym rynkiem, co jest niezbędne, aby globalni inwestorzy na nowo zaufali argentyńskiej gospodarce. 

Nowy prezydent wie, że podstawą każdego odbicia gospodarczego jest dostęp do kapitału oraz zaufanie globalnych inwestorów. To klucz do obniżenia kosztów pożyczkowych oraz przyspieszenia wzrostu w Argentynie.

Spread CDS-ów (koszt ubezpieczenia na wypadek bankructwa) Argentyny zawęża się:

Spread CDS-ów Argentyny

Źródło: Bloomberg.

Największymi osiągnięciami nowej administracji jest rozwiązanie trwającego 15 lat sporu z inwestorami, którego źródłem jest techniczne bankructwo państwa z 2001 roku oraz związana z nim restrukturyzacja długu. Dodatkowo państwo wróciło na międzynarodowy rynek obligacji w ubiegłym roku.

Umożliwiło to rządowi sięgnięcie po finansowanie w USD – ostatnio w styczniu 2017 r., gdy wyemitowano nowe 5- i 10-letnie obligacje z rentownością 5,25% i 6,875%. Było to wynikiem transakcji reflacyjnych w reakcji na wygraną Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA, które wywołały wzrost rentowności w USA oraz zwiększyły presję sprzedażową na południowoamerykańskich rynkach obligacji.

Zmiana nastawienia inwestorów wobec Argentyny nie pozostała niezauważona przez agencję Moody's, która w tym miesiącu podwyższyła perspektywę ratingu Argentyny B3 do pozytywnej – zazwyczaj taki krok jest zwiastunem podwyżki samego ratingu. Agencja zwróciła uwagę na „poprawiającą się sytuację kredytową” Argentyny, zaangażowanie nowej administracji w obniżenie poziomu inflacji oraz zwiększenie fiskalnych działań konsolidacyjnych. 

Co ciekawe - Moody’s podkreślił, że nowa administracja odeszła od praktyki poprzedniego rządu, który „błędnie raportował podstawowe dane makro"!

Nowe argentyńskie obligacje w USA ograniczyły straty w wyniku wygranej Trumpa, ale nadal znajdują się niżej:

Argentyńskie obligacje w USA

Źródło: Bloomberg.

Komunikat przyklasnął staraniom nowej argentyńskiej administracji w kierunku otwarcia się na rynki – jednym z elementów tych działań jest „światowy tour”, na który Prezydent Macri zdecydował się w tym roku. Rozpoczęło się ono pierwszą oficjalną wizytą państwową w Hiszpanii od 2009 roku. Przed prezydentem jeszcze wizyty w Chinach, Japonii i USA.

Należy pamiętać, że pełne odbudowanie zaufania rynków może zająć kilka lat – dotyczy to zwłaszcza międzynarodowych rynków kapitałowych. Wszyscy pamiętają o wydarzeniach związanych z bankructwem w 2001 r., nastawieniu poprzednich rządów (które doprowadziło w końcu do kolejnego bankructwa – w roku 2015) oraz latach nieodpowiedzialnej polityki fiskalnej. Jednak wiele wskazuje na to, że Argentyna w końcu kroczy w odpowiednim kierunku.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Start nowego sezonu

    26 kwietnia 2024
    Po ofercie Marvipolu zapisy uruchomiło Echo Investment, które tym razem zdecydowało się na nieznaczne obniżenie oferowanej marży. Niemal równolegle prowadzone są zapisy MCI Management. Sezon emisji rozkręcił się na dobre i przy dobrym wietrze potrwa przynajmniej do końca roku.
    czytaj więcej
  • Stałokuponowe trzylatki wypierają obligacje antyinflacyjne

    23 kwietnia 2024
    Spadek inflacji, a z nią i kuponów od czteroletnich obligacji oszczędnościowych sprawił, że inwestorzy umorzyli już ponad 40 proc. papierów kupowanych na początku 2022 r. Ich miejsce zajmują prawdopodobnie trzyletnie obligacje o stałym oprocentowaniu.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej