środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

CBŚP zatrzymało dwóch biegłych rewidentów ws. ZM Kania

msd | 20 maja 2021
Obaj zatrzymani na polecenie prokuratury biegli usłyszeli zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Ponadto, jednemu z nich przedstawiono też zarzuty popełnienia przestępstw skarbowych i tzw. zbrodni vatowskiej.

Na polecenie prokuratora śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej funkcjonariusze CBŚP zatrzymali Andrzeja M. i Michała M., dwóch biegłych rewidentów, którzy są kolejnymi podejrzanymi w sprawie przeciwko Henrykowi K. 

„Z zebranego materiału dowodowego wynika, że podejrzani z racji swoich kompetencji wynikających z wykonywania zawodu biegłego rewidenta, brali czynny udział w kreowaniu nierzetelnych wyników finansowych Zakładów Mięsnych Henryk Kania S.A. Prokurator zarzucił Andrzejowi M. m.in. współudział w wystawieniu w latach 2014 – 2017 łącznie 1835 stwierdzających nieprawdę faktur VAT o łącznej wartości brutto ponad 683 milionów złotych” – podała Prokuratura Krajowa.

Wobec zatrzymanego Andrzeja M. sąd zastosował tymczasowy areszt. Z kolei wobec Michała M., któremu przedstawiono krótszą listę zarzutów, zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego (30 tys. zł), zakaz kontaktu ze współpodejrzanymi i świadkami, a także zakaz opuszczania kraju z zatrzymaniem paszportu i zawieszenie w wykonywaniu czynności biegłego rewidenta.

Jak podała prokuratura, podejrzanym grozi do 25 lat pozbawienia wolności.

Wskazane przez prokuraturę zanonimizowane dane osobowe bynajmniej nie wskazują na biegłych podpisanych pod opiniami z badania sprawozdań spółki za ostatnie lata. 

W 2019 r. do aresztu trafił Grzegorz M., były prezes ZM Henryk Kania, który także posiada uprawnienia biegłego rewidenta.

Tymczasem nadal trwa postępowanie ekstradycyjne wobec Henryka K., który został zatrzymany w Argentynie blisko rok temu.

„Henryk K. pod koniec lipca 2020 r. został zatrzymany na lotnisku w Buenos Aires na terenie Argentyny, przez funkcjonariuszy tamtejszych służb. Niezwłocznie po uzyskaniu takiej informacji skierowano wniosek o ekstradycję podejrzanego do Polski. Aktualnie podejrzany pozostaje w dyspozycji władz argentyńskich, które zastosowały wobec niego areszt domowy. Trwa postępowanie ekstradycyjne” – wskazała także Prokuratura Krajowa.

Jak podano, do tej pory w sprawie mięsnych zakładów zarzuty usłyszało 16 osób, z czego wobec części stosowany jest tymczasowy areszt. Prokuratorzy nie wykluczają jednak kolejnych zatrzymań.

ZM Henryk Kania zbankrutowały w I połowie 2019 r. Na kilka tygodni przed upływem termin spłaty wartych 50 mln zł obligacji KAN0619. Po nieudanym postępowaniu restrukturyzacyjnym, wobec spółki ogłoszono upadłość, w ramach której zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki została sprzedana za 100 mln zł na rzecz Cedrobu. To kwota mogąca zaspokoić tylko setne części zobowiązań. 

Niewykupione w czerwcu 2019 r. obligacje Kani nie były w ogóle zabezpieczone. Dwie kolejne serie KAN0321 i KA10321 o łącznej wartości 100,9 mln zł wprawdzie były zabezpieczone, ale – o czym wiemy dziś – niewiele wartym poręczeniem Henryka K. oraz poddaniem się egzekucji przez spółkę oraz poręczyciela.

Więcej wiadomości o Zakłady Mięsne Henryk Kania S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst