piątek, 27 stycznia 2023

Newsroom

Coraz bliżej końca wzrostów odsetek od obligacji firm

msd | 07 grudnia 2022
Trzy- i sześciomiesięczna stawka WIBOR spadły o ponad 40 pb. wobec szczytu sprzed miesiąca. Rynek obstawia, że powrót na wzrostową ścieżkę pozostaje chwilowo mało prawdopodobnym scenariuszem.

Przez miesiąc trzymiesięczna stawka WIBOR spadła z 7,61 proc. do 7,20 proc., a sześciomiesięczna z 7,82 proc. do 7,38 proc. Powróciły więc one w okolice poziomów notowanych od początku września do połowy października. Innymi słowy, wchodzące obecnie w nowy okres odsetkowy obligacje z oprocentowaniem opartym o WIBOR 3M nie zapłacą już wyższych odsetek. A na podobny efekt w przypadku papierów opartych o bardziej popularną stawkę WIBOR 6M przyjdzie jeszcze chwilę poczekać. Niemniej, znakomitą większość wzrostów obligacyjnych kuponów rynek prawdopodobnie ma za sobą. Na horyzoncie zaczynają też pojawiać pierwsze oczekiwania na ich spadek.

Po przestrzeleniu oczekiwań, co do przyszłych wzrostów stóp procentowych, rynek oczekuje, że na środowym posiedzeniu RPP ponownie pozostawi je na niezmienionym poziomie. Przemawiają za tym zarówno między innymi nieoczekiwane wyhamowanie inflacji w listopadzie, czy słabnące perspektywy dla gospodarki. 

„Najciekawsze z punktu widzenia rynkowego będą ewentualne deklaracje dotyczące przyszłości. Po pierwsze, czy padnie jakaś bardziej stanowcza sugestia, że drzwi do dalszych podwyżek stóp się zamykają (do tej pory Glapiński mówił, że to pauza, a nie koniec cyklu), po drugie, czy powrócą sugestie z lipca nt. możliwego rozpoczęcia obniżek stóp przed końcem 2023 r. (…)” – napisali ekonomiści Santander Banku w środowym komentarzu.

I o ile rynek terminowy wycenia, że w najbliższych sześciu miesiącach stawka WIBOR 3M utrzyma się w okolicach obecnego poziomu (oczekiwane 7,19 do 7,13 proc.), to na III kwartał przyszłego roku kwotuje już pierwszą obniżkę stóp. Bo jeśli wierzyć notowaniom kontraktów FRA, za dziewięć miesięcy stawka WIBOR 3M miałaby spaść do około 6,8 proc.

Na Catalyst notowane są złotowe obligacje korporacyjne o łącznej wartości 36,2 mld zł, z czego ponad 34,5 mld zł ma zmienny kupon, oparty o stawkę WIBOR, najczęściej sześciomiesięczną. Średnie oprocentowanie WIBOR-owych papierów to zaś obecnie 11,01 proc. wobec 3,77 proc. na koniec września 2021 r., gdy rynek znajdował się w przededniu pierwszej z cyklu podwyżek stóp procentowych (mediana to 11,15 proc. wobec 3,75 proc.).

Tymczasem w miniony wtorek Komisja Nadzoru Finansowego wydała stanowisko podkreślające, że wszelkie pojawiające się w przestrzeni publicznej wypowiedzi podważające wiarygodność wskaźnika WIBOR pozostają nieuprawnione. Jak wskazano, dotąd na krajowym rynku nie uprawdopodobniono ani nie udowodniono nikomu manipulacji WIBOR-em. Przy czym samo oświadczenie adresowane jest prawdopodobnie bardziej do kredytobiorców. 

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Ożywienie rynku pierwotnego

  27 stycznia 2023
  Zapisy w emisji PragmaGO zostały zredukowane o 66 proc. Również popyt na euroobligacje PKO BP przekroczył trzykrotnie wartość oferty, a Ghelamco Invest bez problemu pozyskało 30 mln zł ze styczniowej oferty. Mamy więc sygnały ożywienia.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Dwucyfrowe zyski z ostatnich trzech miesięcy

  20 stycznia 2023
  Umocnienie obligacji skarbowych i informacje o odbiciu w sprzedaży mieszkań przełożyły się na wzrost notowań obligacji korporacyjnych na Catalyst (w tym obligacji deweloperów). Ale plasowanie obligacji wciąż jest drogie i trudne.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2022)

  20 stycznia 2023
  W grudniu obrót na Catalyst osiągnął 386,34 mln zł, czyli poniżej 12-miesięcznej średniej (658,43 mln zł) i o 4,1 proc. mniej niż w listopadzie.
  czytaj więcej
 • Drożej na Catalyst

  19 stycznia 2023
  Już blisko dwie trzecie notowanych na GPW obligacji korporacyjnych wyceniana jest wyżej niż przed dwoma miesiącami. Drożeją zarówno papiery stałokuponowe, jak i te – znacznie popularniejsze – z oprocentowaniem opartym o WIBOR.
  czytaj więcej