czwartek, 22 sierpnia 2019

Newsroom

Czas na jastrzębią politykę NBP – komentarz Union Investment TFI

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFI | 31 maja 2019
Ostatni odczyt inflacji był wyższy niż najwyższe prognozy GUS, zakładające wzrost inflacji do poziomu 2,1 proc. Rynki już zmieniają swoje prognozy dotyczące inflacji przewidując, że pod koniec roku może wynieść 3 proc.

Krzysztof Izdebski, Union Investment TFIGUS podał w czwartek 23 maja informację, że nakłady inwestycyjne w I kwartale br. wzrosły o 21,7 proc. r/r i osiągnęły poziom 28,1 mld zł. Musimy jednak pamiętać, że taki wzrost nakładów na inwestycję związany jest z niską bazą. Polskie spółki nie inwestowały bazując na niskich kosztach pracowniczych. Proces taki trwał przez kilka kwartałów. Widoczny wzrost nakładów jest raczej związany z inflacją i wzrostem kosztów pracy niż rzeczywistymi inwestycjami firm.

Dobre wiadomości dla Polski płyną też z Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), która w ostatnim raporcie podwyższyła prognozę wzrostu PKB w Polsce z 4,0 do 4,2 proc., jednocześnie rekomendując zacieśnienie polityki fiskalnej w Polsce.

Zaskakująco wysokie są jednak odczyty inflacji, która przyśpieszyła i jest teraz na poziomie 2,2 proc. w ujęciu r/r. Tym samym wartość́ inflacji była wyższa niż najwyższe prognozowane wartości GUS zakładające wzrost inflacji do poziomu 2,1 proc. Rynki już zmieniają swoje prognozy dotyczące inflacji przewidując, że pod koniec roku może ona wynieść 3,0 proc. Dodatkowo inflację podbijają rosnące ceny żywności, na które wpływ mają słabe uprawy spowodowane suszą.

Po ostatnim szoku związanym z odczytem inflacji obserwujemy odreagowanie rentowności. Początkowo przeceny rentowności wzrosły do 3,05 na 10 letnich obligacjach, by następnie spaść do 2,85. Mocny wzrost i spadek odbywa się przy naprawdę niewielkich obrotach.

Nie przewidujemy korekty budżetu czy zmiany stóp procentowych. Prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że do końca przyszłego roku nie przewiduje zmiany stóp procentowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Podsumowanie tygodnia: Weksle coraz częściej

  16 sierpnia 2019
  Jak można było się spodziewać, rynek znalazł rozwiązanie na konieczność dematerializacji obligacji. Coraz więcej małych firm zamiast emitować obligacje wystawia weksle, które spod rygorów emisji publicznych są wyłączone.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (lipiec 2019)

  14 sierpnia 2019
  W lipcu na Catalyst zadebiutowało pięć serii obligacji o łącznej wartości emisji równej 637 mln zł. Oznacza to, że na rynek wprowadzono mniej o 463 mln zł obligacji w porównaniu z czerwcem, oraz 213,1 mln zł więcej niż w lipcu ubiegłego roku.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Rejestracja nie taka straszna - aktualizacja

  09 sierpnia 2019
  Jedna z obaw rynku związana z obowiązkiem rejestracji wszystkich emisji obligacji w KDPW związana była z wydolnością samego depozytu i kosztami, zbędnymi zwłaszcza w przypadku emisji wewnątrzgrupowych. Możliwe, że były to obawy na wyrost.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Skarbowe osłabią korporacyjne

  02 sierpnia 2019
  4,15 proc. z najbezpieczniejszych papierów dostępnych dla inwestorów indywidualnych? Tak, to jest możliwe i już we wrześniu takie może być oprocentowanie czteroletnich obligacji oszczędnościowych indeksowanych inflacją.
  czytaj więcej

Emisje