wtorek, 23 kwietnia 2024

Newsroom

Decyzje FED coraz słabiej oddziałują na zachowanie rynku amerykańskich obligacji

Dariusz Frańczak | 17 marca 2017
Ostatnio obserwowany cykl podwyżek stóp procentowych za oceanem może sugerować spadający wpływ decyzji FED na poziom rentowności obligacji.

Decyzja o podniesieniu stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych (FED Fund Rate) była bez wątpienia oczekiwana przez rynek. Z uwagi na fakt, że stopa ta jest wykorzystywana do obrazowania krótkoterminowego kosztu pieniądza, warto zastanowić się czy jej zachowanie jest zbieżne z zachowaniem szerokiego rynku obligacji amerykańskich. Dla benchmarkowych 10-letnich obligacji, krótkoterminowy koszt finansowania jest bowiem jedynie jedną ze składowych wyceny.

FRED 

Z przedstawionego powyżej wykresu można wyciągnąć dwa ciekawe wnioski:

  • Istnieje silnie dodatnia zależność pomiędzy oficjalną stopą procentową a rentownością 10-letnich obligacji skarbowych.
  • Do lat 90. FED Fund Rate był zbieżny z rentownościami obligacji 10-letnich, po tym okresie występuje istotne obniżenie oficjalnej stopy procentowej względem 10-letniego benchmarku (łagodna polityka monetarna).

Istniejąca zależność pomiędzy stopą procentową a rentownościami obligacji sprawia, że tak dużo uwagi poświęcane jest projekcji stopy procentowej oraz retoryce FED, dają one bowiem dobrą estymację przyszłych decyzji Rezerwy Federalnej. Z drugiej strony, skoro zależność ta jest powszechnie znana i dyskontowana, to jej skuteczność systematycznie spada – czego bardzo dobrym przykładem jest ostatni cykl podwyżek, gdy rentowności obligacji nie odzwierciedliły w pełni zachowania stopy FED Fund. Wpisuje się to bardzo dobrze w koncepcję inwestowania opartą nie tylko na faktach, lecz także na oczekiwaniach i to nie tylko tych oficjalnych, ale także własnych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

  • Podsumowanie tygodnia: Ostatnia linia obrony

    19 kwietnia 2024
    Nowe, lokalne szczyty rentowności obligacji skarbowych prezentują się niepokojąco, ale wciąż jeszcze mogą się okazać tylko korektą. Póki co, stopy zwrotu większości funduszy dłużnych pozostają dodatnie i przecena długu może być brana za okazję.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Triumf niewierzących

    12 kwietnia 2024
    Nie jest to codzienna sytuacja. W jednym czasie rentowność obligacji skarbowych spada, a metali szlachetnych zyskuje. W piątek obligacje odbijały, ale metale szlachetne nadal drożały. Triumfują inwestorzy od dawna dostrzegający wyższość aktywów materialnych nad pieniądzem fiducjarnym.
    czytaj więcej
  • Raport miesięczny DM NWAI (marzec 2024)

    12 kwietnia 2024
    W marcu obrót na Catalyst osiągnął 307,83 mln zł – poniżej 12-miesięcznej średniej (463,97 mln zł) i aż o 32,1 proc. mniej niż miesiąc wcześniej.
    czytaj więcej
  • Podsumowanie tygodnia: Korekta dłuższa niż trend

    05 kwietnia 2024
    Odreagowanie rentowności skarbowych trwa już ponad trzy miesiące, i póki co, to długość korekty, a nie jej zasięg może rodzić pytania o kontynuację rajdu. Pytania o tyle istotne, że wyniki funduszy dłużnych przestają zachwycać, a więc być może także przyciągać kapitał.
    czytaj więcej