środa, 04 października 2023

Newsroom

Echo wniesie mieszkaniówkę do Archicomu

msd | 18 kwietnia 2023
Działalność mieszkaniowa Echa Investment zostanie wniesiona aportem do Archicomu w zamian za nowe akcje wrocławskiej spółki, wynika z zawartego porozumienia.

Spółki zawarły wstępne porozumienie w sprawie wniesienia do Archicomu zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej działalność mieszkaniową Echa. Transakcja będzie mieć charakter niepieniężny – w zamian za wkład Archicom wyemituje do Echa nowe akcje z wyłączeniem prawa poboru.

Spółki przewidują, że finalizacja transakcji nastąpi w lipcu tego roku. Jej parametry ekonomiczne, w tym wycena aportu, cena emisyjna i liczba nowych akcji podlegać mają jeszcze ustaleniom.

Jak wynika z wyjaśnień obu spółek, planowana transakcja ma pozwolić uporządkować strukturę grupy Echo Investment, w której Archicom stanie się filarem mieszkaniowym, mającym na celu powalczyć o pozycję rynkowego lidera. Samo Echo skupić ma się na nieruchomościach komercyjnych, mieszkaniach na wynajem oraz tworzeniu projektów wielofunkcyjnych.

– Biznes naszej grupy zostanie podzielony na dwie części: mieszkaniową i komercyjną. Ambicją i celem strategicznym obydwu części jest być ogólnopolskim czempionem. (…) Nowa struktura będzie łatwiejsza dla zrozumienia przez rynek kapitałowy, a także powoli na szybsze i skuteczniejsze realizowanie strategii rentownego wzrostu – powiedział Nicklas Lindberg, prezes Echo Investment, cytowany w komunikacie.

Echo Investment jest większościowym akcjonariuszem Archicomu od 2021 r. Aktualnie Echo kontroluje 71,48 proc. akcji wrocławskiej spółki (70,41 proc. głosów na WZ). We wtorek mija natomiast – już przedłużony – termin, w którym Echo może dokupić akcje stanowiące 8,31 proc. kapitału zakładowego Archicomu (13,32 proc. udziału na WZ). 

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji Echa Investment (1,28 mld zł) oraz dwie Archicomu (170 mln zł). Póki co, tylko pierwsza ze spółek plasowała dług wśród inwestorów indywidualnych i zamierza nadal to robić, ponieważ przed dwoma tygodniami ustanowiła kolejny program emisji prospektowych. 

Więcej wiadomości o Echo Investment S.A., Archicom S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej