środa, 19 grudnia 2018

Newsroom

Fundusze nie sprzedadzą akcji Robygu w wezwaniu Goldman Sachs

msd | 10 stycznia 2018
Fundusze emerytalne i inwestycyjne, posiadające ponad połowę udziałów w kapitale dewelopera, uznały, że proponowana cena nie odzwierciedla wartości godziwej akcji spółki.

Robyg oraz Bricks Acquisitions, wzywająca na akcje dewelopera spółka zależna Godlman Sachs, otrzymały oświadczenie od inwestorów instytucjonalnych, iż ci nie zamierzają odpowiadać na wezwanie przy cenie 3,55 zł za akcję. Pod listem podpisały się między innymi będące największymi akcjonariuszami Robygu fundusze emerytalne Aviva, PKO BP Bankowy oraz PZU.

Łącznie wszyscy sygnatariusze listu posiadają ponad 50 proc. udziałów w kapitale dewelopera, co znaczy, że bez podniesienia ceny wezwanie się nie powiedzie. Warunkiem jego powodzenia jest bowiem zakup przez Bricks Acquisitions co najmniej 66 proc. akcji spółki.

Ponad miesiąc temu, po ogłoszeniu wezwania, wskazywaliśmy, że ewentualne wycofanie Robygu z GPW oznaczałoby naruszenie warunków emisji obligacji. Niemniej, równie dobrze spółka i jej nowy akcjonariusz mogliby być zainteresowani refinansowaniem zadłużenia, być może na korzystniejszych warunkach. Póki co, Robyg zapowiedział na początek lutego przedterminowy wykup obligacji ROB0219 i ROB0819, wartych w sumie 46 mln zł. Trzy tygodnie później, zgodnie z warunkami emisji, wygasać będzie seria ROB0218 na 38,9 mln zł.

Obecnie na Catalyst notowanych jest osiem serii obligacji dewelopera, z czego trzy zostaną niedługo spłacone. Z pięciu emisji, które pozostaną w obrocie w czterech przypadkach Robygowi przysługuje opcja przedterminowego wykupu.

Większość obligacyjnego długu spółki znajduje się w portfelach inwestorów instytucjonalnych, stąd niska jego płynność. Aktualnie nabyć można tylko dwie serie, które czekają na lutowy wykup.

Więcej wiadomości o Robyg S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje