wtorek, 16 stycznia 2018

Newsroom

Fundusze nie sprzedadzą akcji Robygu w wezwaniu Goldman Sachs

msd | 10 stycznia 2018
Fundusze emerytalne i inwestycyjne, posiadające ponad połowę udziałów w kapitale dewelopera, uznały, że proponowana cena nie odzwierciedla wartości godziwej akcji spółki.

Robyg oraz Bricks Acquisitions, wzywająca na akcje dewelopera spółka zależna Godlman Sachs, otrzymały oświadczenie od inwestorów instytucjonalnych, iż ci nie zamierzają odpowiadać na wezwanie przy cenie 3,55 zł za akcję. Pod listem podpisały się między innymi będące największymi akcjonariuszami Robygu fundusze emerytalne Aviva, PKO BP Bankowy oraz PZU.

Łącznie wszyscy sygnatariusze listu posiadają ponad 50 proc. udziałów w kapitale dewelopera, co znaczy, że bez podniesienia ceny wezwanie się nie powiedzie. Warunkiem jego powodzenia jest bowiem zakup przez Bricks Acquisitions co najmniej 66 proc. akcji spółki.

Ponad miesiąc temu, po ogłoszeniu wezwania, wskazywaliśmy, że ewentualne wycofanie Robygu z GPW oznaczałoby naruszenie warunków emisji obligacji. Niemniej, równie dobrze spółka i jej nowy akcjonariusz mogliby być zainteresowani refinansowaniem zadłużenia, być może na korzystniejszych warunkach. Póki co, Robyg zapowiedział na początek lutego przedterminowy wykup obligacji ROB0219 i ROB0819, wartych w sumie 46 mln zł. Trzy tygodnie później, zgodnie z warunkami emisji, wygasać będzie seria ROB0218 na 38,9 mln zł.

Obecnie na Catalyst notowanych jest osiem serii obligacji dewelopera, z czego trzy zostaną niedługo spłacone. Z pięciu emisji, które pozostaną w obrocie w czterech przypadkach Robygowi przysługuje opcja przedterminowego wykupu.

Większość obligacyjnego długu spółki znajduje się w portfelach inwestorów instytucjonalnych, stąd niska jego płynność. Aktualnie nabyć można tylko dwie serie, które czekają na lutowy wykup.

Więcej wiadomości o Robyg S.A.

 • Deweloperzy z rynku Catalyst wyśrubowali swoje rekordy – raport DM Navigator

  12 stycznia 2018
  Ubiegły rok przyniósł kontynuację bardzo dobrej koniunktury na rynku mieszkaniowym. Rekordowy był również sam IV kwartał 2017 r., w którym analizowani deweloperzy z Catalyst kolejny kwartał z rzędu pobili łączny rekord sprzedaży, kontraktując prawie 6,5 tys. mieszkań.
  czytaj więcej
 • Robyg zapowiada przedterminowe wykupy

  20 grudnia 2017
  Deweloper zamierza przyspieszyć spłatę obligacji serii M i O, wartych w sumie 46 mln zł. Inwestorom zostanie wypłacona premia za wcześniejszy wykup.
  czytaj więcej
 • Ogłoszono wezwanie na wszystkie akcje Robygu

  01 grudnia 2017
  Bricks Acquisition Limited, podmiot pośrednio należący do banku inwestycyjnego Goldman Sachs, wzywa do sprzedaży 100 proc. akcji deweloperskiej spółki. Ewentualne wycofanie jej z obrotu oznaczać będzie naruszenie warunków emisji obligacji.
  czytaj więcej
 • Robyg mniej zadłużony

  17 listopada 2017
  W III kwartale deweloperska grupa wypracowała 43,8 mln zł gotówki z działalności operacyjnej i jeszcze więcej wydała na redukcję zadłużenia odsetkowego. Pomimo obniżenia salda gotówki jej sytuacja płynnościowa wciąż pozostaje mocna.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje