sobota, 02 grudnia 2023

Newsroom

Ghelamco chce wrócić na rynek obligacji

msd | 28 października 2022
Deweloper zamierza ustanowić program emisji o wartości do 150 mln euro. W jego ramach będzie mógł plasować dług w zielonym formacie.

Należąca do deweloperskiej grupy spółka celowa Ghelamco Invest prowadzi działania mające na celu ustanowienie nowego programu emisji obligacji. Jego wartość to 150 mln euro lub równowartość tej kwoty w innych walutach.

„Spółka planuje, że obligacje będą mogły być emitowane jako tzw. obligacje zielone, z których wpływy mogą być przeznaczane wyłącznie na finansowanie lub refinansowanie przedsięwzięć korzystnych środowiskowo, spełniających kryteria określone Green Bond Framework spółki” – podano w komunikacie.

Spółka nie informuje, by z ustanowieniem programu wiązała się konieczność sporządzenia prospektu. Planowane emisje prawdopodobnie adresowane więc będą przede wszystkim do profesjonalnych inwestorów.

Swoją ostatnią emisję Ghelamco uplasowało w grudniu 2021 r. Spółka zaoferowała wówczas funduszom 45-miesięczny dług oprocentowany na WIBOR 6M plus 5 pkt proc. Natomiast publicznych ofert na podstawie prospektu, które byłyby kierowane do inwestorów indywidualnych, deweloper nie prowadził od ponad dwóch lat. 

Na Catalyst znajduje się dziewięć serii obligacji Ghelamco o łącznej wartości 1,045 mld zł. Większość z nich wygasać będzie w 2024 r. (795 mln zł), ale spółka może być zainteresowana refinansowaniem części tego zadłużenia jeszcze w 2023 r., który będzie dla niej wyjątkowo mało obfity w wykupy (jedna seria na 50 mln zł).

Najdłuższe zmiennokuponowe papiery Ghelamco – GHI0925 – kwotowane są na 99,15/99,89 proc. nominału (bid/ask). Nieco krótszą serię GHI0725, także z 5 pkt proc. marży ponad WIBOR, sprzedający gotów jest oddać po 99,89 proc.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje