środa, 28 września 2022

Newsroom

Ghelamco uplasowało obligacje na 30 mln zł, ma kredyt na 312,5 mln EUR

ems | 02 lipca 2021
Spółka celowa dewelopera pozyskała 30 mln zł z emisji obligacji oferując czteroletnie papiery oprocentowane 5 pkt proc. powyżej WIBOR.

Emisja cieszyła się sporym zainteresowaniem, skoro zapisy złożyło 146 inwestorów (ostatecznie przydzielono je 91), choć biorąc pod uwagę liczbę odrzuconych zapisów, nadsubskrypcja była skromna – zapisy sięgnęły 35,6 mln zł. Stąd już tylko krok do wniosku, że emisję przeprowadzono w ramach miksu inwestorskiego. Papiery oferowano równolegle inwestorom profesjonalnym i indywidualnym, na co wskazuje także termin zapisów (17-30 czerwca).

Kilka dni wcześniej Ghelamco informowało o przedterminowej spłacie GHE1221, na co grupa przeznaczyła ponad 77 mln zł.

W czwartek Ghelamco informowało także o zawarciu umowy kredytowej przez spółkę Ghelamco 11 the HUB S.K.A., która należy do grupy kapitałowej. Na jej podstawie Aareal Bank (Wiesbaden) zgodził się refinansować istniejące zadłużenie związane z kosztami budowy The Warsaw Hub – aktualnie największego projektu biurowego realizowanego przez grupę. Minimalna wartość umowy to 312,5 mln EUR lub 62,5 proc. rynkowej wartości nieruchomości, a termin spłaty ustalono na 1 lipca 2026 r. W ten sposób Ghelamco zapewniło sobie co najmniej pięć lat na sprzedaż biurowca, a gdyby to z jakichś względów nie nastąpiło, możliwe będzie zapewne wydłużenie splaty.

Zdaniem Ghelamco, umowa nie wpływa istotnie na jego sytuację finansową. Dla inwestorów z rynku obligacji ma ona znaczenie o tyle, że data spłaty kredytu przypada na 2025 r., podczas gdy na Catalyst notowane są obligacje Ghelamco o wartości 795 mln zł, które zapadają w 2024 r.

Na Catalyst notowanych jest 19 serii obligacji Ghelamco. Najpłynniejsza z nich to seria GHE0124, a rynek wycenia ją na 5,4 proc. rentowności przy oprocentowaniu stałym ustalonym na 6,1 proc.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Emisje