środa, 20 czerwca 2018

Newsroom

GPW zebrała komplet zapisów pierwszego dnia

msd | 04 stycznia 2017
W wartej 60 mln zł publicznej ofercie obligacji inwestorzy wyczerpali dostępną pulę jeszcze w poniedziałek, pierwszego dnia zapisów. Ofertę ostatecznie zamknięto we wtorek.

Zapisy z obu dni zostaną proporcjonalnie zredukowane – wynika z wtorkowego komunikatu umieszczonego na stronie Giełdy Papierów Wartościowych. W środę rano jeszcze nie pojawił się komunikat informujący o wysokości popytu i liczbie złożonych zapisów.

Pięcioletnie obligacje serii E oprocentowane będą na WIBOR 6M plus 0,95 pkt proc. marży. Zastępują wykupione 2 stycznia papiery, dla których marża ustalona była na 1,17 pkt proc., także przy pięcioletnim okresie spłaty. Wykupione na początku roku obligacje, po częściowym refinansowaniu z 2015 r., warte były 120,5 mln zł. Stąd wartość nowych emisji to w sumie 120 mln zł, z czego po połowie trafiło do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Serię D dla instytucji uplasowano jeszcze w grudniu, popyt ponad dwukrotnie przekroczył wówczas wartość oferty.

Szybkie uplasowanie oferty dla inwestorów detalicznych, pomimo kuponu zbliżonego do bankowych lokat czy papierów skarbowych, a także konieczności zapłacenia prowizji, to zasługa między innymi szerokiego konsorcjum dystrybucyjnego. Zapisy na obligacje przyjmowały bowiem biura maklerskie Alior Banku, Banku Handlowego, Pekao, PKO BP oraz DI Xelion.

Wyczerpanie wartej 60 mln zł oferty dla inwestorów indywidualnych w pierwszym dniu i skrócenie zapisów z 12 do 3 stycznia oznacza, że pula obligacji dostępnych dla instytucji nie zostanie już powiększona. Stałoby się tak, gdyby popyt ze strony inwestorów detalicznych nie dopisał.

W podstawowym terminie zapisów na obligacje serii E mogli zapisywać się tylko inwestorzy indywidualni, zdefiniowani w prospekcie, jako osoby fizyczne. Oznacza to, że szybkiego zamknięcia oferty w transzy detalicznej prawdopodobnie nie należy wiązać z udziałem instytucji, których apetyt nie został zaspokojony w grudniu.

Obligacje serii D i E, zgodnie z prospektem, trafią do obrotu na Catalyst odpowiednio do 12 oraz 25 stycznia. Skrócenie przyjmowania zapisów w transzy detalicznej oznacza, że debiut serii E nastąpi prawdopodobnie wcześniej. Docelowo Giełda chce dokonać asymilacji obu serii.

Na Catalyst notowana jest jeszcze uplasowana w 2015 r. siedmioletnia stałokuponowa seria C, notowana pod kodem GPW1022. Oprocentowane na 3,19 proc. rocznie papiery wyceniane są na 100,53 proc., co daje im 3,05 proc. rentowności brutto. To prawie 0,3 pkt proc. więcej od kuponu uplasowanych właśnie papierów przy podobnym okresie spłaty, ale i ryzyku stopy procentowej (pięcioletni IRS notowany jest powyżej 2,5 proc.).

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje