poniedziałek, 14 października 2019

Newsroom

Idea Bank dopuścił fundusz PE do badania due diligence

msd | 10 lipca 2019
Poszukiwania inwestora w oparciu o potencjalne połączenie z Getin Noble Bankiem dobiegły końca, wynika z komunikatu Idea Banku. Znalazł się jednak nowy zainteresowany dokapitalizowaniem będącego w kłopotach banku.

Zarząd Idea Bank SA informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał od doradcy transakcyjnego reprezentującego emitenta w działaniach zmierzających do pozyskania inwestora zawiadomienie o zakończeniu prowadzonego dotychczas procesu poszukiwania inwestora, opartego na potencjalnym połączeniu emitenta z Getin Noble Bankiem SA – podał Idea Bank.

O tym, że nie dojdzie do połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem wiadomo oficjalnie od początku czerwca, gdy zgody na tę operację odmówiła Komisja Nadzoru Finansowego.

Równocześnie z zakończeniem jednego procesu poszukiwania inwestora Idea Bank rozbudza nowe nadzieje. Znalazł się bowiem nowy inwestor rozważający dokapitalizowanie banku.

(…) Zarząd emitenta podjął decyzję o dopuszczeniu nowo wybranego funduszu private equity, zainteresowanego potencjalnym nabyciem akcji emitenta, do ograniczonego procesu due diligence począwszy od dnia 10 lipca 2019 r. – podano także.

Trzy tygodnie temu Idea Bank zapowiedział zwolnienia grupowe, które mają być wstępem do znaczącego odchudzenia sumy bilansowej banku. Nawet o około połowę, co miałoby pozwolić na zmniejszenie skali problemów kapitałowych Idea Banku (łączny współczynnik kapitałowy grupy to ledwie 1,75 proc.). Scenariusz ten – jak wcześniej informowano – także zakłada pozyskanie inwestora, ale być może dopiero na późniejszym etapie.

Od połowy maja w Idea Banku działa kurator, na którego KNF wybrała Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Problemy Idea Banku to także ból głowy dla posiadaczy jego podporządkowanych obligacji na około 0,5 mld zł. Na Catalyst notowana jest tylko jedna z wielu emisji banku. Warte 30,4 mln zł papiery IDA0820 wyceniane są na 55,54 proc. nominału, co oznacza 69,2 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje