wtorek, 18 czerwca 2024

Newsroom

Idea Bank dopuścił fundusz PE do badania due diligence

msd | 10 lipca 2019
Poszukiwania inwestora w oparciu o potencjalne połączenie z Getin Noble Bankiem dobiegły końca, wynika z komunikatu Idea Banku. Znalazł się jednak nowy zainteresowany dokapitalizowaniem będącego w kłopotach banku.

Zarząd Idea Bank SA informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał od doradcy transakcyjnego reprezentującego emitenta w działaniach zmierzających do pozyskania inwestora zawiadomienie o zakończeniu prowadzonego dotychczas procesu poszukiwania inwestora, opartego na potencjalnym połączeniu emitenta z Getin Noble Bankiem SA – podał Idea Bank.

O tym, że nie dojdzie do połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem wiadomo oficjalnie od początku czerwca, gdy zgody na tę operację odmówiła Komisja Nadzoru Finansowego.

Równocześnie z zakończeniem jednego procesu poszukiwania inwestora Idea Bank rozbudza nowe nadzieje. Znalazł się bowiem nowy inwestor rozważający dokapitalizowanie banku.

(…) Zarząd emitenta podjął decyzję o dopuszczeniu nowo wybranego funduszu private equity, zainteresowanego potencjalnym nabyciem akcji emitenta, do ograniczonego procesu due diligence począwszy od dnia 10 lipca 2019 r. – podano także.

Trzy tygodnie temu Idea Bank zapowiedział zwolnienia grupowe, które mają być wstępem do znaczącego odchudzenia sumy bilansowej banku. Nawet o około połowę, co miałoby pozwolić na zmniejszenie skali problemów kapitałowych Idea Banku (łączny współczynnik kapitałowy grupy to ledwie 1,75 proc.). Scenariusz ten – jak wcześniej informowano – także zakłada pozyskanie inwestora, ale być może dopiero na późniejszym etapie.

Od połowy maja w Idea Banku działa kurator, na którego KNF wybrała Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Problemy Idea Banku to także ból głowy dla posiadaczy jego podporządkowanych obligacji na około 0,5 mld zł. Na Catalyst notowana jest tylko jedna z wielu emisji banku. Warte 30,4 mln zł papiery IDA0820 wyceniane są na 55,54 proc. nominału, co oznacza 69,2 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Megaemisja Dekpolu debiutuje bez transakcji

  14 czerwca 2024
  Od piątku na Catalyst notowane są obligacje Dekpolu pochodzące z majowej emisji, z której budowlana grupa pozyskała 225 mln zł. Niewyczerpany apetyt popytu znajduje odzwierciedlenie w notowaniach - brakuje chętnych do sprzedaży po cenie zakupu.
  czytaj więcej
 • LPP na razie dowozi tegoroczne cele

  13 czerwca 2024
  Odzieżowa grupa poprawiła sprzedaż o 18 proc. r/r i wypracowała rekordowe 411 mln zł zysku operacyjnego w I kwartale. Podtrzymuje cel osiągnięcia około 21 mld zł obrotów przy 52-53 proc. marży handlowej, ale i przypomina, że nie chce rolować obligacji.
  czytaj więcej
 • CCC zapowiada rekordowe marże handlowe

  13 czerwca 2024
  Obuwnicza grupa nie zamierza poprzestawać na 51-proc. marży brutto ze sprzedaży, jaką udało jej się wypracować w I kwartale. Dopełnieniem trwającej restrukturyzacji ma być pozyskanie nowego finansowania jeszcze w tym miesiącu.
  czytaj więcej
 • Bocian opuści Catalyst bez wykupu

  12 czerwca 2024
  Everest Capital, spółka celowa pozyskująca finansowanie dla pożyczkowej grupy Bociana, porozumiała się z funduszami Agio w sprawie przedłużenia terminu spłaty papierów EVC0624 i ich „niezwłocznego” wycofania z GPW.
  czytaj więcej