czwartek, 05 października 2023

Newsroom

Idea Bank dopuścił fundusz PE do badania due diligence

msd | 10 lipca 2019
Poszukiwania inwestora w oparciu o potencjalne połączenie z Getin Noble Bankiem dobiegły końca, wynika z komunikatu Idea Banku. Znalazł się jednak nowy zainteresowany dokapitalizowaniem będącego w kłopotach banku.

Zarząd Idea Bank SA informuje, że w dniu dzisiejszym otrzymał od doradcy transakcyjnego reprezentującego emitenta w działaniach zmierzających do pozyskania inwestora zawiadomienie o zakończeniu prowadzonego dotychczas procesu poszukiwania inwestora, opartego na potencjalnym połączeniu emitenta z Getin Noble Bankiem SA – podał Idea Bank.

O tym, że nie dojdzie do połączenia Idea Banku z Getin Noble Bankiem wiadomo oficjalnie od początku czerwca, gdy zgody na tę operację odmówiła Komisja Nadzoru Finansowego.

Równocześnie z zakończeniem jednego procesu poszukiwania inwestora Idea Bank rozbudza nowe nadzieje. Znalazł się bowiem nowy inwestor rozważający dokapitalizowanie banku.

(…) Zarząd emitenta podjął decyzję o dopuszczeniu nowo wybranego funduszu private equity, zainteresowanego potencjalnym nabyciem akcji emitenta, do ograniczonego procesu due diligence począwszy od dnia 10 lipca 2019 r. – podano także.

Trzy tygodnie temu Idea Bank zapowiedział zwolnienia grupowe, które mają być wstępem do znaczącego odchudzenia sumy bilansowej banku. Nawet o około połowę, co miałoby pozwolić na zmniejszenie skali problemów kapitałowych Idea Banku (łączny współczynnik kapitałowy grupy to ledwie 1,75 proc.). Scenariusz ten – jak wcześniej informowano – także zakłada pozyskanie inwestora, ale być może dopiero na późniejszym etapie.

Od połowy maja w Idea Banku działa kurator, na którego KNF wybrała Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Problemy Idea Banku to także ból głowy dla posiadaczy jego podporządkowanych obligacji na około 0,5 mld zł. Na Catalyst notowana jest tylko jedna z wielu emisji banku. Warte 30,4 mln zł papiery IDA0820 wyceniane są na 55,54 proc. nominału, co oznacza 69,2 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Getin Noble Bank S.A., Idea Bank S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Novdom zwiększył zysk i obniżył płynność gotówkową

  04 października 2023
  Przasnyski deweloper zamknął I półrocze z 12 mln zł zysku netto. W wyniku ujemnych przepływów operacyjnych jego stan środków pieniężnych obniżył się jednak do 11,7 mln zł, z czego większość pozostawała zablokowana na rachunkach powierniczych.
  czytaj więcej
 • Dobra sytuacja pieniężna Cordii

  04 października 2023
  Mimo ujemnych przepływów operacyjnych i wzrostu krótkoterminowego zadłużenia, węgierski deweloper utrzymał płynność gotówkową na wysokim poziomie, inwestując przy tym część nadwyżek w bony i obligacje skarbowe na rodzimym rynku.
  czytaj więcej
 • HB Reavis naruszył warunki emisji obligacji

  04 października 2023
  Naruszenie jednego z kowenantów dotyczy wygasających na początku grudnia papierów HBR1223 o wartości 85 mln zł. Deweloper zapewnia jednak o odpowiednich rezerwach płynności na wykup papierów w zamierzonym terminie.
  czytaj więcej
 • Kruk zapowiada emisję obligacji do 450 mln zł

  04 października 2023
  W najbliższym czasie windykacyjna spółka zamierza zamknąć swoją największą emisję papierów dłużnych na krajowym rynku.
  czytaj więcej