piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (09.12)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 12 grudnia 2016
Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 9 grudnia 2016 wyniosła 3,51 pkt. proc., czyli 0,05 pkt. proc. więcej niż tydzień wcześniej.

Ubiegły tydzień, a w zasadzie jego końcówka, został zdominowany przez niespodziewaną informację o planowanych kolejnych zmianach dotyczących sektora firm pożyczkowych i w bieżącym odczycie Indeksu skupię się głównie na tej branży.

Indeks Rynku Obligacji_20161209

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M w poprzednim tygodniu pozostała na poziomie 1,73 pkt. proc. Liczba emitentów wchodzących w skład Indeksu również pozostała na ubiegłotygodniowym poziomie 66 firm.

Parzysta liczba emitentów oznacza, że za medianę – czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, stanowiącą bazę dla Indeksu,  odpowiadają dwie spółki. Tymi firmami okazały się MCI Capital oraz Unidevelopment.

Patrząc na zmiany cen obligacji emitentów wchodzących w skład Indeksu nie doszukamy się znaczących przetasowań, za wyjątkiem właśnie sytuacji związanej z branżą pożyczkową. Przypomnijmy, w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało plany zwiększenia kar za działalność lichwiarską. „Przy okazji” okazało się, że Ministerstwo Sprawiedliwości chce też obniżenia maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu, więcej przeczytasz w tym artykule. Wydaje się, że zaproponowane zmiany, o ile wejdą w życie, mogą drastycznie przemodelować rynek pożyczkowy w Polsce.

Jak bardzo istotna jest to informacja dla branży pożyczkowej, pokazuje zmiana na giełdzie w Londynie cen akcji spółki International Personal Finance (czyli właściciela marki Provident). Po opublikowaniu komunikatu w tej sprawie, akcje Providenta zakończyły dzień ponad 40-proc. spadkiem wartości, a obligacje potaniały o 10 proc. I to pomimo faktu, że Polska dla IPF jest bardzo ważnym, ale wcale nie jedynym rynkiem działalności.

W poprzednich wpisach związanych z Indeksem kilkakrotnie wskazywałem na słabość notowań obligacji Providenta w Polsce, podkreślając, że na z reguły lepiej poinformowanym rynku akcji, te ostatnie zachowują się stabilnie. Okazało się, że tym razem to właściciele obligacji jako pierwsi dali sygnał do odwrotu, wyprzedzając akcjonariuszy. Okazało się również, że ryzyko polityczne (niespodziewane zmiany w ustawach) dotyczy również rynku obligacji.

W efekcie aktualne rentowności obligacji IPP0620 prezentują się następująco:

Rentowność obligacji IPF_20161209

Drugą firmą z branży pożyczkowej, której notowania obligacji zachowują się relatywnie słabo jest Ferratum:

Rentowność obligacji Ferratum_20161209

Warto jednak pamiętać, że Ferratum nie jest już typową firmą pożyczkową. Grupa działa w ponad 20 krajach, Polska jest raczej małym rynkiem dla grupy, czy wreszcie istotny jest fakt, że Ferratum w coraz szerszym zakresie działa jako bank, na przykład przyjmując depozyty od klientów.

Ostatnim emitentem z branży pożyczkowej, wchodzącym w skład Indeksu Rynku Obligacji jest Everest Capital (działa jako Bocian Pożyczki). Obligacje tej spółki również zareagowały negatywnie na zaproponowane zmiany, ich średnia rentowność brutto przekroczyła nienotowane dotychczas 7 proc.

Rentowność obligacji Everest Capital_20161209

Oprócz wymienionych powyżej, również relatywnie słabo zachowują się notowania obligacji kolejnej spółki z branży pożyczkowej – Capital Service – która jednak nie wchodzi w skład Indeksu.

Warto obserwować, jak sytuacja się rozwinie, czy i kiedy zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości zmiany wejdą w życie. Wygląda na to, że w najbliższych okresach możemy spodziewać się dalszej zmienności notowań obligacji firm z branży pożyczkowej.

Rentowność brutto obligacji każdego z wyżej wymienionych emitentów jest praktycznie od rozpoczęcia publikacji Indeksu wyższa, niż ustalająca wartość Indeksu mediana, co oznacza, że po pierwsze rynek traktuje tych emitentów jako bardziej ryzykownych, niż przeciętna, a po drugie spadki cen tych obligacji nie mają bezpośredniego przełożenia na wartość samego Indeksu.

Rentowności (czyli ceny) obligacji pozostałych emitentów obligacji wchodzących w skład Indeksu nie cechowały się w ubiegłym tygodniu nadmiarowymi wahaniami.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst