sobota, 20 stycznia 2018

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (14.07)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 17 lipca 2017
Wartość Indeksu Rynku Obligacji 14 lipca 2017 r. wyniosła 3,27 pkt proc., wobec 3,28 pkt proc. na koniec poprzedniego tygodnia. Ceny obligacji na Catalyst nadal zatem zachowują się stabilnie, zarazem pozostając na wysokich poziomach.

Indeks Rynku Obligacji_20170714

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M od dłuższego czasu się nie zmienia i pozostaje na poziomie 1,73 pkt proc.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiada spółka Dekpol.

Żaden nowy emitent nie dołączył do składu Indeksu, natomiast opuściła go spółka Work Service, po wcześniejszym wykupie obligacji. Skład Indeksu liczy zatem 71 emitentów.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Gwiazdą tygodnia jest spółka Comp, rekordowo niskie w tym roku rentowności obligacji notują Kruk, a Echo Investments rekordowo wysokie i tym spółkom przyglądamy się w dzisiejszym opisie Indeksu.

Przez długi czas rentowności brutto obligacji Comp (CMP0620) wahały się w rejonach 6,5-7,0 proc. Ostatni tydzień przyniósł istotny wzrost kursu obligacji, co sprowadziło rentowności obligacji do poziomu 6,11 proc.

Rentowność obligacji Comp_20170714

Przyczyną wzrostu kursu obligacji jest prawdopodobnie podany przez Comp w piątek komunikat o ustaleniu marży dla nowej emisji obligacji na poziomie 3,8 pkt proc. marży ponad WIBOR 3M, co łącznie daje 5,53 proc., a to oznacza, że (być może) dotychczas notowana na Catalyst seria ma potencjał do dalszych wzrostów cen. Piszę „być może”, bo anomalie na Catalyst lubią się pojawiać, a poza tym na notowania obligacji mają wpływ również i inne czynniki (np. zabezpieczenie).

Średnia rentowność brutto obligacji Kruka po raz pierwszy od roku spadła poniżej 4 proc.

Rentowność obligacji Kruka_20170714

Kruk wydaje się dużo większą i mocniejszą spółką niż 12 miesięcy temu. Zwraca również uwagę fakt, że coraz częściej sięga po finansowanie bankowe (głównie w euro na zakupy pakietów wierzytelności za granicą) i od dłuższego czasu spółka nie prowadzi już publicznych emisji obligacji. Te czynniki powinny wspierać notowania obligacji na Catalyst.

Na rentowności obligacji Echo Investments największy wpływ mają serie ECH0318 i ECH0418. I właśnie kurs tej ostatniej spadł na przestrzeni ostatniego tygodnia ze 102,5 do 100,8 proc., wprowadzając średnie rentowności brutto obligacji spółki powyżej 4 proc.

Rentowność obligacji Echa_20170714

W przypadku obligacji ECH0318 i ECH0418 warto pamiętać, że relatywnie krótki okres do wykupu i sześciomiesięczne okresy odsetkowe powodują zaburzenia w rentowności netto inwestycji.

Więcej wiadomości o Kruk S.A., Echo Investment S.A., Comp S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje