czwartek, 21 listopada 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (19.01)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 22 stycznia 2018
Wartość Indeksu Rynku Obligacji 19 stycznia 2018 r. wyniosła 3,35 pkt proc., czyli o 0,24 pkt proc. mniej niż dwa tygodnie wcześniej oraz o 0,07 pkt proc. mniej niż miesiąc temu.

Rentowności obligacji znajdują się zatem na typowych poziomach, można obecnie powiedzieć, że na Catalyst nie jest obecnie ani drogo, ani tanio. Jak zwykle pozostaje poszukiwanie okazji rynkowych.

Indeks Rynku Obligacji

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M po symbolicznym (0,01 pkt proc.) grudniowym spadku pozostaje na poziomie 1,72 pkt proc. Przy rosnącej inflacji i rosnącej atrakcyjności obligacji skarbowych (tych serii, których oprocentowanie oparte jest na inflacji), przy oczekiwaniach na dalszy wzrost inflacji (chociażby ze względu na wysoką dynamikę wynagrodzeń) trudno chyba obecnie oczekiwać istotnego wzrostu cen obligacji korporacyjnych w najbliższym czasie.

Za medianę, czyli emitenta obligacji ze „środkową” rentownością, odpowiadają dwie spółki, Ronson oraz Lokum Deweloper.

W bieżącym roku na Catalyst nie pojawił się żaden nowy emitent. Skład Indeksu opuścił natomiast fundusz BEST II NS FIZ. W Indeksie znajduje się obecnie 76 emitentów.

Jeżeli chodzi o debiuty nowych emisji, to w 2018 roku na Catalyst pojawiły się papiery Alior Banku (ALR1225, 150 mln zł), Ghelamco (GHC1220, 50 mln zł) oraz JW Construction (JWC1120, 94 mln zł). Po stronie wykupów zanotowaliśmy ubytki w papierach GetBack, Ghelamco, Polnordu i Vantage Development.

Ciekawe wydarzenia i informacje z ubiegłego tygodnia

Końcówka 2017 roku przyniosła spadek cen wielu serii obligacji. Rok 2018 przynosi pewne odreagowanie i interesujące ruchy cenowe na obligacjach wybranych emitentów.

Zdecydowaną poprawę odnotowujemy w cenach obligacji i2 Development.

Rentowność obligacji i2 Development

Co ciekawe, w ostatnim czasie bardzo mocno wzrósł również kurs akcji spółki. Poprawa zbiega się zapewne z ogłoszeniem przez spółkę pozytywnego wyniku za 2017 rok, pozytywnymi informacjami ze strony ekspertów DM mBanku oraz zakupem akcji spółki przez współwłaścicieli i osoby zarządzające spółką.

Również istotna poprawa widoczna jest w kursie obligacji International Personal Finance (IPF).

Rentowność obligacji IPF

I w tym przypadku również widzimy analogię ze wzrostami kursu akcji i obligacji notowanych na rynku w Anglii.

Emisję obligacji prowadzi obecnie fundusz MCI.PrivateVentures (MCI.PV). Sprawdźmy, jak obecnie zachowują się rentowności obligacji spółek powiązanych z grupą MCI Capital.

Rentowność obligacji MCI

Wygląda, że gorsze czasy obligacje MCI.PV te mają za sobą. Obecnie zarówno seria MCF1020 i MCF1121 notowane są powyżej nominału, co przemawia na korzyść obecnie prowadzonej emisji.

W Komisji Nadzoru Finansowego procedowany jest prospekt emisyjny dotyczący publicznych emisji obligacji Pragmy Faktoring. Z tej okazji spójrzmy na zachowanie się rentowność obligacji spółki.

Rentowność obligacji Pragma Faktoring

I tutaj również po ubiegłorocznej korekcie widzimy silne odreagowanie cen.

Końcowe miesiące 2017 roku przyniosły spadki cen obligacji wielu spółek. 2018 rok przyniósł częściowe odreagowanie. Czy to wpłat środków na IKE (limit 2018 roku), czy przyczyna jest inna, oczywiście jak zawsze trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Pozostaje cieszyć się dobrą koniunkturą na Catalyst (jak i na rynku akcji) w 2018 oku.

Przypominam, że wpis ma charakter edukacyjny i nie stanowi rekomendacji do inwestycji. Decyzje inwestycyjne każdy Czytelnik podejmuje na własną odpowiedzialność.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst