piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Indeks Rynku Obligacji (30.09)

Remigiusz Iwan, Rynekobligacji.com | 3 października 2016
W porównaniu z poprzednim tygodniem Indeks Rynku Obligacji zanotował wyraźny spadek - o 0,2 pkt proc., z 3,46 do 3,26 proc.

Za nami ostatni tydzień września, a zarazem ostatni tydzień kwartału. Na koniec kwartału fundusze inwestycyjne raportują swoje wyniki. Jest to tak zwany moment "upiększania okienek", kiedy można jeszcze pojedynczymi transakcjami zwiększyć stopę zwrotu ze swojego portfela lub zmniejszyć wynik konkurencji.

Wartość Indeksu Rynek Obligacji na 30 września 2016 wyraźnie spadła – o 0,2 punktu procentowego (z 3,46 do 3,26 proc.), jednak wydaje się, że to nie działania upiększające miały na tą zmianę największy wpływ.

Indeks Rynku Obligacji (30.09.2016)

Wartość Indeksu Rynku Obligacji na 30.09.2016.

Wartość stopy bazowej WIBOR 3M pozostała bez zmian na poziomie 1,71 proc. Zmienił się za to skład emitentów wchodzących w skład indeksu (jeden emitent odszedł, pojawił się jeden nowy), a do tego na obligacjach korporacyjnych kilku emitentów zanotowaliśmy interesujące ruchy cenowe.

W ubiegłym tygodniu z obrotu (i ze składu Indeksu Rynku Obligacji) zostały wycofane obligacje Pragma Inwestycje (PIN1016), które notowane były z rentownością brutto 8-9 punktów procentowych. Z kolei na Catalyst pojawił się nowy (stary) emitent – wrocławski deweloper Archicom (ATH0719), którego obligacje oprocentowane są 2,8 punktu procentowego ponad WIBOR 3M, czyli poniżej wartości indeksu. Taka zamiana emitentów w koszyku, to pierwszy z powodów umocnienia się indeksu (umocnienia, czyli spadku wartości).

Tak jak ostatnio, w skład Indeksu Rynku Obligacji wchodzi parzysta liczba spółek, a więc 2 z nich odpowiadają za medianę, czyli wartość samego indeksu. Co ciekawe rentowności brutto obligacji obydwu tych emitentów spadły i to jest drugi powód umocnienia indeksu.

Pierwszą typową spółką są po raz drugi z rzędu Zakłady Mięsne Henryk Kania. Warto spojrzeć na średnie rentowności (YTM brutto) obligacji tej spółki, bo wahania rentowności pomiędzy 4, a 5,5 punktu procentowego stwarzają interesujące pole do zarabiania na zmianach cen tych obligacji.

Rentowność obligacji ZM Kania

Średnia rentowność brutto obligacji korporacyjnych ZM Kania.

Drugą typową spółką okazał się chyba mało znany inwestorom indywidualnym, a występujący w portfelach funduszy obligacji korporacyjnych Pozbud T&R. Obligacje (POZ0219) tej spółki do tej pory charakteryzowały się notowaniami poniżej nominału (ok. 96 proc.) i małymi obrotami, tymczasem ubiegły tydzień przyniósł istotny wzrost kursu i obrotów. Upiększanie okienek?

Rentowność obligacji Pozbud T&R

Rentowność brutto obligacji Pozbud T&R.

Dodajmy, że wzrost notowań cen obligacji zbiegł się z "wystrzałem" notowań akcji tej spółki (ale notowania te przez długi czas mocno spadały), zresztą podobny skok notowań miał miejsce na koniec czerwca, czyli poprzedniego kwartału...

Przy okazji publikacji wyników warto również wspomnieć o obligacjach Action (ACT0717), bo są one przykładem, że nawet duzi giełdowi emitenci nie są 100 procentowymi pewniakami i zawsze warto dywersyfikować swoje oszczędności. Spółka znajduje się w postępowaniu sanacyjnym, opublikowała właśnie raport finansowy za I półrocze 2016, w którym wyklucza utratę płynności. Tymczasem notowania obligacji spółki kształtują się w rejonach 63 procent ich wartości, co daje 87 procent rentowności brutto do wykupu. Można powiedzieć, że rynek nie jest przekonany co do zapewnień spółki.

Rentowność obligacji Action

Rentowność brutto obligacji Action.

Przypominam, że Indeks Rynku Obligacji ma charakter informacyjny i edukacyjny, a informacje podawane we wpisie nie mają charakteru rekomendacji inwestycyjnej. Każdy inwestor podejmuje decyzje na własne ryzyko i odpowiedzialność.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst