piątek, 19 sierpnia 2022

Newsroom

Jeszcze jedna publiczna oferta od Cavatiny Holding

Michał Sadrak | 29 czerwca 2022
Po sukcesie poprzedniej emisji, tym razem deweloper biurowy zamierza pozyskać do 20 mln zł z publicznej oferty obligacji, ponownie proponując inwestorom WIBOR 6M plus 6 pkt proc. marży.

Warunki nowych papierów nie odbiegają od tego, co Cavatina Holding oferowała między 6 a 21 czerwca, gdy w emisji do 40 mln zł inwestorzy zgłosili popyt na papiery o wartości 63,4 mln zł. Ponownie jest to więc 3,5-letni dług oprocentowany na WIBOR 6M plus 6 pkt proc. marży przy zabezpieczeniu poręczeniem większościowego akcjonariusza.

Wartość proponowanych tym razem obligacji to 20 mln zł, co z grubsza odpowiada niezaspokojonemu popytowi z czerwcowej oferty.

- Bardzo dziękujemy wszystkim inwestorom, którzy złożyli zapisy na obligacje w zakończonej emisji. Alokacja walorów zakończyła się wyraźną redukcją (36,9 proc. – red.), dlatego jeszcze w lipcu organizujemy kolejną emisję w ramach  programu skierowanego do inwestorów detalicznych. Mamy nadzieję, że pozwoli ona zaspokoić zgłoszony przy okazji poprzedniej emisji popyt oraz zachęci kolejnych inwestorów – powiedział Daniel Draga, wiceprezes Cavatiny Holding, cytowany w komunikacie.

Zapisy na kolejne papiery dłużne dewelopera prowadzone będą między 1 a 11 lipca, a ich przyjmowaniem ponownie zajmie się Michael/Ström DM wraz z członkami konsorcjum dystrybucyjnego, w skład którego wejdą DM BDM i Noble Securities (wśród dystrybutorów zabraknie tym razem DM BPS).

Przydział długu zaplanowano na 15 lipca, a przewidywany dzień emisji to 20 lipca. Sam debiut papierów na rynku Catalyst powinien nastąpić kilka dni później.

Lada dzień do giełdowego obrotu trafić powinny natomiast warte 40 mln zł papiery serii P2022B z czerwcowej oferty. Póki co, na Catalyst notowane są zaś trzy serie obligacji Cavatiny, w tym jedna, którą spółka uplasowała w publicznej ofercie z lutego tego roku (pozyskała wówczas 40,7 mln zł wobec oferowanych 50 mln zł, gdy okres subskrypcji częściowo pokrył się z wybuchem wojny na Ukarainie).

Naszym zdaniem

Opinia inwestorów o obligacjach Cavatiny wydaje się jasna, czego odbiciem są wyniki ostatniej oferty. Dla spółki to zatem dobra okazja, by sięgnąć po więcej, zwłaszcza, że w obecnym otoczeniu rynkowym potencjalne emisje do inwestorów instytucjonalnych muszą poczekać (w grudniu ub.r. deweloper ustanowił program do 200 mln zł dla inwestorów profesjonalnych, ale jeszcze z niego nie skorzystał). 

Bez wątpienia, na korzyść Cavatiny przemawia zapowiedziana niedawno transakcja sprzedaży trzech biurowców za około 139 mln euro, co w perspektywie kolejnych miesięcy mogłoby poprawić wskaźniki zadłużenia grupy (zamknięcie transakcji planowane jest do 30 listopada). 

Przy 6 pkt proc. marży deweloper nadal oferuje inwestorom premię wobec starszych papierów znajdujących się na Catalyst. Jej wysokość to około 30-50 pb. w stosunku do papierów krótszych o co najmniej rok (CVH0624 i CVH1224) i niecałe 20 pb. wobec serii uplasowanej w lutym (CAV0925). Jeśli dodatkowo uwzględnić relatywnie niską płynność rynku wtórnego, to ani za dużo, ani za mało. 

Na pierwszy rzut oka wydać mogłoby się natomiast, że pewną konkurencję dla oferty Cavatiny stanowić będzie równoległa emisja obligacji Echa Investment. Obu deweloperów i ich obligacje więcej jednak dzieli, niż łączy. By wspomnieć choćby odmienny charakter działalności, jak i inny profil ryzyka wyrażony wysokością marży (6 pkt proc. wobec 4 pkt proc.), czy nawet sam próg wejścia (1 tys. zł wobec ok. 50 tys. zł).

Więcej wiadomości o Cavatina Holding S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst