piątek, 18 czerwca 2021

Newsroom

Konrad Kąkolewski: rozmowy z PKO BP i PFR były prowadzone

msd | 18 kwietnia 2018
W opublikowanym oświadczeniu były już prezes GetBacku zarzeka się, że wraz z wybranymi pełnomocnikami spółki prowadził rozmowy z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania kredytowo-inwestycyjnego do 250 mln zł.

W poniedziałek rano GetBack wypuścił komunikat o negocjacjach finansowania z PKO BP i PFR, który jednak obie instytucje szybko zdementowały. Powstałe zamieszanie doprowadziło do odwołania Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa, dalszej wyprzedaży akcji i obligacji spółki, a ostatecznie i do zawieszenia ich obrotu na żądanie KNF. Teraz zaś były prezes musi się przed Komisją tłumaczyć.

W nawiązaniu do raportu giełdowego (…) dotyczącego pozytywnego zaangażowania w rozmowy z Bankiem PKO BP S.A. oraz Polskim Funduszem Rozwoju S.A. na temat udzielenia GetBack lub podmiotom z grupy kapitałowej GetBack finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym o łącznej kwocie do 250 mln zł, niniejszym informuje, iż rozmowy, o których mowa w niniejszym komunikacie były faktycznie prowadzone przeze mnie i wybranych pełnomocników spółki. Stosowne informacje oraz wyjaśnienia zostały przekazane Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego. Oczekuję na wyjaśnienie sprawy – brzmi oświadczenie Konrada Kąkolewskiego.

Wcześniej we wtorek swoje stanowisko opublikowała też KNF, w którym wyjaśniła, że zawieszenie akcji i obligacji spółki podyktowane było tym, że z powodu powstałej dezinformacji inwestorzy „nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji emitenta, w oparciu o które mogliby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne”.

We wtorek NWZA, które wznowiło obrady po przerwie, uchwaliło emisję do 50 mln nowych akcji. Jeszcze w marcu NWZA uchwaliło emisję do 20 mln akcji, ale wciąż do niej nie doszło. Tego kiedy i na jakich warunkach mogłoby to nastąpić wciąż nie wiadomo. Kenneth William Meynard, p.o. prezesa GetBacku, poinformował we wtorek, że potrzebuje „kilku tygodni, by przyjrzeć się firmie”. To o tyle interesujące, że do zarządu trafił on bezpośrednio z rady nadzorczej spółki, w której był przewodniczącym.

W środę (dziś) przypada termin wykupu wartych 5,5 mln zł obligacji, które posiada Quercus. Ich termin spłaty pierwotnie ustalony był na 13 kwietnia, ale GetBack w porozumieniu z TFI przesunął wykup o kilka dni. Z początkowych 10 mln zł, których spłatę przesunięto, ostatecznie 4,5 mln zł trafiło do Quercusa jeszcze w poniedziałek.

Tymczasem we wtorek po południu na stronie GetBacku pojawiła się informacja o zwołaniu zgromadzenia obligatariuszy dla właścicieli papierów dłużnych serii VA (ich wartość nie jest publicznie znana). Spółka chce podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia oraz zmiany warunków emisji. Bliższe szczegóły nie zostały jednak opublikowane.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje