niedziela, 22 września 2019

Newsroom

Konrad Kąkolewski: rozmowy z PKO BP i PFR były prowadzone

msd | 18 kwietnia 2018
W opublikowanym oświadczeniu były już prezes GetBacku zarzeka się, że wraz z wybranymi pełnomocnikami spółki prowadził rozmowy z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie finansowania kredytowo-inwestycyjnego do 250 mln zł.

W poniedziałek rano GetBack wypuścił komunikat o negocjacjach finansowania z PKO BP i PFR, który jednak obie instytucje szybko zdementowały. Powstałe zamieszanie doprowadziło do odwołania Konrada Kąkolewskiego ze stanowiska prezesa, dalszej wyprzedaży akcji i obligacji spółki, a ostatecznie i do zawieszenia ich obrotu na żądanie KNF. Teraz zaś były prezes musi się przed Komisją tłumaczyć.

W nawiązaniu do raportu giełdowego (…) dotyczącego pozytywnego zaangażowania w rozmowy z Bankiem PKO BP S.A. oraz Polskim Funduszem Rozwoju S.A. na temat udzielenia GetBack lub podmiotom z grupy kapitałowej GetBack finansowania o charakterze mieszanym kredytowo-inwestycyjnym o łącznej kwocie do 250 mln zł, niniejszym informuje, iż rozmowy, o których mowa w niniejszym komunikacie były faktycznie prowadzone przeze mnie i wybranych pełnomocników spółki. Stosowne informacje oraz wyjaśnienia zostały przekazane Urzędowi Komisji Nadzoru Finansowego. Oczekuję na wyjaśnienie sprawy – brzmi oświadczenie Konrada Kąkolewskiego.

Wcześniej we wtorek swoje stanowisko opublikowała też KNF, w którym wyjaśniła, że zawieszenie akcji i obligacji spółki podyktowane było tym, że z powodu powstałej dezinformacji inwestorzy „nie posiadają dostatecznej wiedzy na temat rzeczywistej sytuacji emitenta, w oparciu o które mogliby podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne”.

We wtorek NWZA, które wznowiło obrady po przerwie, uchwaliło emisję do 50 mln nowych akcji. Jeszcze w marcu NWZA uchwaliło emisję do 20 mln akcji, ale wciąż do niej nie doszło. Tego kiedy i na jakich warunkach mogłoby to nastąpić wciąż nie wiadomo. Kenneth William Meynard, p.o. prezesa GetBacku, poinformował we wtorek, że potrzebuje „kilku tygodni, by przyjrzeć się firmie”. To o tyle interesujące, że do zarządu trafił on bezpośrednio z rady nadzorczej spółki, w której był przewodniczącym.

W środę (dziś) przypada termin wykupu wartych 5,5 mln zł obligacji, które posiada Quercus. Ich termin spłaty pierwotnie ustalony był na 13 kwietnia, ale GetBack w porozumieniu z TFI przesunął wykup o kilka dni. Z początkowych 10 mln zł, których spłatę przesunięto, ostatecznie 4,5 mln zł trafiło do Quercusa jeszcze w poniedziałek.

Tymczasem we wtorek po południu na stronie GetBacku pojawiła się informacja o zwołaniu zgromadzenia obligatariuszy dla właścicieli papierów dłużnych serii VA (ich wartość nie jest publicznie znana). Spółka chce podjęcia uchwały w sprawie ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia oraz zmiany warunków emisji. Bliższe szczegóły nie zostały jednak opublikowane.

Więcej wiadomości o GetBack S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • mBank idzie pod młotek

  20 września 2019
  Niemiecki Commerzbank zamierza sprzedać swój pakiet kontrolny w mBanku, wynika z piątkowego komunikatu opisującego wstępną wersję nowej strategii.
  czytaj więcej
 • Sierpniowa publiczna emisja Kruka już na Catalyst

  20 września 2019
  Windykator wprowadził do obrotu warte 25 mln zł pięcioletnie papiery dłużne, za które zobowiązuje się płacić WIBOR 6M plus 3,5 pkt proc. marży.
  czytaj więcej
 • Getin Noble Bank bez widoku na zyski w tym roku

  20 września 2019
  Bank zmniejszył stratę w II kwartale, ale na powrót do rentowności każe jeszcze poczekać. Wciąż brakuje mu 1,5-1,6 mld zł kapitałów. Plan ich odbudowy zostanie określony w programie naprawczym, który zostanie złożony do KNF na początku października. Zarząd GNB liczy na jego zatwierdzenie jeszcze w tym roku.
  czytaj więcej
 • Columbus Energy powołał kolejną spółkę

  20 września 2019
  Columbus Profit, bo tak nazywa się nowo zawiązany podmiot, ma świadczyć usługi rachunkowo-księgowe, a także doradcze w zakresie podatków i prowadzenia działalności.
  czytaj więcej

Emisje