sobota, 21 kwietnia 2018

Newsroom

Kruk polubił obligacje w euro

msd | 13 czerwca 2017
Po dwóch ostatnich udanych emisjach, wartych łącznie 40 mln EUR, windykacyjna spółka myśli o kolejnych ofertach w przyszłości.

Na razie zapowiedzi te nie mają bliżej określonego horyzontu czasowego. W każdym razie zamknięte niedawno emisje, o których informowaliśmy wcześniej, tylko utwierdziły Kruka w przekonaniu, że może liczyć na obligacyjne finansowanie w euro, co z pewnością zechce wykorzystać do zagranicznego rozwoju.

- Zamierzamy rozwijać nasze źródła finansowania w euro w przyszłości. Uzyskane warunki, w tym stałe oprocentowanie na poziomie 3,59 proc., 5-letni termin wykupu oraz duże zainteresowanie ze strony inwestorów, otwierają nam drogę do kolejnych emisji – powiedział Michał Zasępa, dyrektor finansowy Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

Dostęp do finansowania w euro i perspektywa częściowej zmiany walutowej struktury zadłużenia może być dla Kruka wystarczającym argumentem za obniżeniem apetytu na kolejne emisje publiczne obligacji w złotych. Z drugiej jednak strony warto podkreślić, że prospekt dla aktualnego publicznego programu emisji daje spółce prawo do plasowania długu także w euro. I tutaj przetarcie szlaków emisjami prywatnymi na pewno mogłoby okazać się pomocne.

Uplasowane w maju i czerwcu obligacje w euro, to odpowiednio druga i trzecia tego rodzaju emisja dla Kruka. Pierwszą spółka zamknęła w ubiegłym roku. Kupon dla trzyletnich papierów ustalono wówczas na stałe 3 proc. Do giełdowego obrotu trafią też nowe emisje i prawdopodobnie podzieloną one los serii KRU0819.

Na brak płynności inwestorzy nie mogą natomiast narzekać w przypadku 20 pozostałych notowanych na Catalyst serii obligacji Kruka w złotych. Najdłuższe z nich, wygasające w 2021 i 2022 r. pozwalają osiągnąć do 4,4-4,6 proc. rentowności brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Kruka

  16 kwietnia 2018
  Zatwierdzony dokument daje spółce prawo do prowadzenia przez 12 kolejnych miesięcy publicznych emisji obligacji w ramach programu wartego 500 mln zł.
  czytaj więcej
 • Analiza grupy Kruk

  16 kwietnia 2018
  Rok 2017 nie okazał się dla spółki aż tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Wpłynęła na to konkurencja cenowa w zakresie zakupu nowych pakietów wierzytelności na rynku polskim, a także gorsza od zakładanej efektywność odzysków na rynku włoskim.
  czytaj więcej
 • Kruk otrzymał 362 mln zł spłat w I kwartale

  10 kwietnia 2018
  Spłaty z portfeli własnych wzrosły o 17 proc. r/r, ale były jednocześnie o 3 proc. niższe niż w IV kwartale 2017 r. Na razie nakłady inwestycyjne pozostają niższe, ale windykator – ponownie – podkreśla, że apetyt na zakupy ma wysoki.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: KNF zaciąga hamulec

  06 kwietnia 2018
  Nie licząc prospektu Getin Noble Banku w tym roku Komisja nie zatwierdziła żadnego prospektu emisyjnego dotyczącego publicznych emisji obligacji. Wniosków bynajmniej nie brakuje.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje