czwartek, 26 kwietnia 2018

Newsroom

Kruk zainwestował w ubiegłym roku 1,28 mld zł

msd | 10 stycznia 2017
Windykator zwiększył nakłady na wierzytelności o 163 proc. r/r i tym samym znacznie przebił zapowiadany przed rokiem 1 mld zł.

Za wydane 1,28 mld zł Kruk kupił wierzytelności warte nominalnie 16,44 mld zł, co znaczy płacił średnio 7,8 proc. nominału. Poniesione nakłady mają procentować w przyszłości. Na razie spłaty rosną wolniej, bo o 20 proc. r/r, do 992,3 mln zł w ubiegłym roku. Oznacza to, że Kruk zainwestował około 288 mln zł więcej niż otrzymał od dłużników. 

Brakujące środki, a przecież spółka ponosiła też bieżące koszty działalności, windykator musiał pożyczyć. Z samych publicznych emisji obligacji Kruk zebrał 340 mln zł wpływów brutto. Pod koniec roku spółka zapewniła sobie także 215 mln zł wpływów z dokapitalizowania, co pozwoliło też częściowo zamortyzować wzrost zadłużenia.

Do drugiej połowy listopada tego roku Kruk ma ważny prospekt dla programu publicznych emisji obligacji, w ramach którego może pozyskać jeszcze 460 mln zł.

- (…) Zakupy portfeli na poziomie 1,3 miliarda złotych będą trudne do powtórzenia, ale już teraz widzimy, że europejskie instytucje w nadchodzących kwartałach będą bardzo aktywne na rynku sprzedaży wierzytelności. W kolejce oczekują kolejne duże i małe projekty, a my jesteśmy organizacją lubiącą ciągły wzrost. W 2017 roku udział rynków zagranicznych w naszym portfelu nadal powinien rosnąć – powiedział Piotr Krupa, prezes Kruka, cytowany w komunikacie prasowym.

W obrocie na Catalyst, gdzie we wtorek debiutuje publiczna emisja z grudnia, znajduje się 21 serii obligacji Kruka, w tym jedna w euro. Papiery uplasowane w ramach zeszłorocznych ofert publicznych wyceniane są z rentownością wynoszącą około 4,6 proc. brutto.

Więcej wiadomości o Kruk S.A.

 • KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Kruka

  16 kwietnia 2018
  Zatwierdzony dokument daje spółce prawo do prowadzenia przez 12 kolejnych miesięcy publicznych emisji obligacji w ramach programu wartego 500 mln zł.
  czytaj więcej
 • Analiza grupy Kruk

  16 kwietnia 2018
  Rok 2017 nie okazał się dla spółki aż tak dobry, jak można by tego oczekiwać. Wpłynęła na to konkurencja cenowa w zakresie zakupu nowych pakietów wierzytelności na rynku polskim, a także gorsza od zakładanej efektywność odzysków na rynku włoskim.
  czytaj więcej
 • Kruk otrzymał 362 mln zł spłat w I kwartale

  10 kwietnia 2018
  Spłaty z portfeli własnych wzrosły o 17 proc. r/r, ale były jednocześnie o 3 proc. niższe niż w IV kwartale 2017 r. Na razie nakłady inwestycyjne pozostają niższe, ale windykator – ponownie – podkreśla, że apetyt na zakupy ma wysoki.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: KNF zaciąga hamulec

  06 kwietnia 2018
  Nie licząc prospektu Getin Noble Banku w tym roku Komisja nie zatwierdziła żadnego prospektu emisyjnego dotyczącego publicznych emisji obligacji. Wniosków bynajmniej nie brakuje.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje