piątek, 15 stycznia 2021

Newsroom

Lipcowe emisje Ghelamco od środy na Catalyst

ems | 12 sierpnia 2020
Seria GHE0124 zwiększyła wartość do 205 mln zł po tym, jak w środę dwie emisje publiczne z lipca zostały zasymilowane z emisjami czerwcowymi.

W ten sposób powstała seria notowana pod jednym kodem, choć pochodząca z czterech różnych emisji nie różniących się jednak warunkami – papiery oprocentowane są na 6,1 proc. w skali roku, zapadają w styczniu 2024 r., ale Ghelamco na rok wcześniej i pół roku wcześniej może dokonać ich przedterminowego wykupu.

Jest to pierwsza seria obligacji Ghelamco o stałym oprocentowaniu. Wszystkie poprzednie (46!) miały kupon oparty o WIBOR. Do zmiany konstrukcji oprocentowania dewelopera skłonił spadek WIBOR w ostatnich miesiącach (skutek decyzji RPP) w okolice 0,3 proc. – aby zaoferować inwestorom oprocentowanie rzędu 6 proc. znane z poprzednich emisji marża musiałaby sięgać 5,7 proc. ponad WIBOR, co przy ewentualnym wzroście stóp procentowych mogłoby skutkować wyższymi kosztami obsługi zadłużenia.

Popyt w czterech emisjach wartych łącznie 205 mln zł przekroczył 436 mln zł – w każdej z emisji potrzebne były redukcje zapisów. Po asymilacji czterech serii powstała seria o największej wartości ze wszystkich notowanych serii Ghelamco, ale także największa jaką wprowadzono na Catalyst, a którą oferowano wcześniej inwestorom indywidualnym. Wcześniej emisje warte 200 mln zł przeprowadzał i w prowadzał do notowań PKN Orlen, dwie emisje warte 150 mln zł wprowadził Alior Bank, a Kruk zdołał za jednym razem pozyskać 135 mln zł.

Obligacje Ghelamco notowane są nieco powyżej nominału, w ostatniej transakcji (na pół godziny przed końcem sesji) wyceniono je na 100,2 proc., co daje nabywcy prawie 6 proc. rentowności brutto. 

Starsze serie (jest ich 20) oferują rentowność 3,3-4,7 proc. brutto w zależności do terminu zapadalności.

Więcej wiadomości o Ghelamco Invest Sp. z o.o.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje