poniedziałek, 23 maja 2022

Newsroom

MF zaoferuje nowe obligacje oszczędnościowe i poszerzy ich dystrybucję

msd | 11 maja 2022
Premier zapowiedział złamanie monopolu PKO BP na sprzedaż obligacji oszczędnościowych, a także rozszerzenie oferty o 12- i 24-miesięczne papiery z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną banku centralnego.

Mateusz Morawiecki, premier rządu RP, po raz kolejny zaapelował do banków o podniesienie oprocentowania depozytów i sam zapowiedział przy tym nowe obligacje oszczędnościowe, które mają się pojawić w ofercie Ministerstwa Finansów od czerwca.

- Wdrażamy nowe typy obligacji (…), które będą bardzo korzystne dla Polaków i będą wyznaczały pewien rodzaju benchmark. Właśnie po to, aby wielkie międzynarodowe korporacje finansowe nie były tymi, które najbardziej korzystają na obecnym stanie perturbacji gospodarczych, turbulencji, z którymi mamy do czynienia – zapowiedział premier podczas otwarcia konferencji Impact’22. 

Jak wyjaśnił, do oferty resortu finansów trafić mają 12-miesięczne papiery, których oprocentowanie znajdzie się na poziomie stopy referencyjnej NBP, która wynosi obecnie 5,25 proc. Pojawić się też mają dwuletnie papiery, których kupon będzie sumą stopy referencyjnej oraz marży.

– Będziemy je promować (obligacje – red.) w większej liczbie placówek. Nie tylko jednego największego polskiego banku PKO BP, ale także drugiego (Pekao – red.) A jeśli inne banki także by się zgłosiły, zapraszamy wszystkich – zapowiedział premier Morawiecki.

Łącznie sieć sprzedaży ma zostać poszerzona do ponad 1,5 tys. placówek. Obok tego, nadal będzie możliwy zakup przez telefon i internet.

- Będą to obligacje bardzo mocno chroniące Polaków przed inflacją – zapewnił premier.

Szczegóły zapowiedzianej oferty pojawić się mają w trzeciej dekadzie maja.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje