piątek, 30 września 2022

Newsroom

Murapol przejmuje Variant

msd | 11 kwietnia 2016
Deweloper wydał 37,7 mln zł na nabycie 100 proc. udziałów w notowanej na GPW spółce Variant, która należała wcześniej do akcjonariuszy Murapolu.

O możliwej transakcji Variant informował w połowie lutego, co na moment otworzyło pole do spekulacji jakoby Murapol chciał wejść na giełdę „tylnymi drzwiami”. Lecz spółka zaprzeczyła temu przed miesiącem na łamach Parkietu.

Emitent planuje przebranżowienie spółki i ukierunkowanie jej działalności na kompleksową obsługę, bezpośrednio lub pośrednio, procesów inwestycyjnych w przedsięwzięciach nieruchomościowych – napisano w komunikacie bieżącym Murapolu.

Dalsze plany dewelopera związane z kupioną od swoich akcjonariuszy spółką nie są znane.

Murapol nie informował o sposobie opłacenia nabytych udziałów.

Ubiegły rok deweloperska grupa zakończyła ze wzrostem biznesu, ale przy niezmienionej wartości zadłużenia finansowego netto, co generalnie z pozwoliło obniżyć zlewarowanie. Zeszłoroczny skonsolidowany zysk operacyjny Murapolu wyniósł 88,8 mln zł (wzrost o 23 proc. r/r), zaś wynik netto podsumowano na 67,4 mln zł (zrost o 22 proc.). Szerzej o wynikach Murapolu i o tym, że znacznie różnią się one od tych, które prezentują typowi deweloperzy pisaliśmy w ubiegły czwartek.

W obrocie na Catalyst znajduje się pięć serii papierów dłużnych Murapolu, w tym trzy wygasające w 2016 r. Notowania znajdują się w okolicach nominału. Serie wygasające w tym roku można nabyć z 3,7-5,6 proc. rentowności brutto, natomiast zakup papierów zapadających w 2018 r. możliwy jest przy rentownościach na poziomie 6,65 (MUR0418) i 6,22 proc. (MUR1018) brutto.

W marcu wygasł prospekt dla publicznych emisji obligacji Murapolu. Z dostępnych 100 mln zł deweloper zebrał 52,5 mln zł w dwóch ofertach. Plany inwestycyjne (w tym podpisane umowy na zakup gruntów), tegoroczne wykupy oraz wystąpienie do agencji EuroRating o nadanie oceny kredytowej (Murapol otrzymał BB z perspektywą stabilną) mogą sugerować, że spółka planuje kolejne emisje. Na razie nie wiadomo jednak czy w formie oferty publicznej.

Więcej wiadomości o Murapol S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst