czwartek, 30 maja 2024

Newsroom

Nici z odbicia popytu na obligacje detaliczne

msd | 05 maja 2023
Ministerstwo Finansów sprzedało w kwietniu około 2,4 mld zł obligacji oszczędnościowych wobec ponad 2,6 mld zł w marcu oraz 2,9 mld zł przed rokiem.

Jak wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW, kwietniowa sprzedaż detalicznych obligacji skarbu państwa wyniosła blisko 2,4 mld zł, notując spadek o ponad 200 mln zł wobec marca, który wydawał się zapowiedzią wzrostu zainteresowania papierami oszczędnościowymi. Tym samym, kolejny miesiąc z rzędu popyt na tego rodzaju obligacje pozostał w okolicach średnich poziomów z ostatnich siedmiu miesięcy (ok. 2,4 mld zł), które niezmiennie znajdują się w cieniu wyników z ubiegłorocznych wakacji (na fali nowej oferty od czerwca do sierpnia włącznie resort finansów sprzedał wówczas łącznie obligacje za 30,5 mld zł).

Ponad połowa sprzedanych w kwietniu obligacji oszczędnościowych (ok. 1,35 mld zł) ponownie przypadła na antyinflacyjne czterolatki. Daleko za nimi znajdowały się papiery dziesięcioletnie (ok. 370 mln zł) oraz dwuletnie (ok. 340 mln zł). 

Według wstępnych danych, po czterech miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych wynosiła niecałe 9,7 mld zł wobec 14,4 mld zł rok wcześniej i 14,0 mld zł przed dwoma laty.

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje