piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Nowa grupa do ratowania Kerdos Group i Dayli (list)

msd | 8 kwietnia 2016
W ratowanie grupy Kerdos zaangażował się zespół związany z Moniką Nowakowską, właścicielką RDM Partners, firmy zajmującej się restrukturyzacją przedsiębiorstw oraz prezes giełdowej spółki kosmetycznej Miraculum, która w przeszłości sama z powodzeniem przeszła przez proces restrukturyzacji.

Poniżej zamieszczamy treść listu Moniki Nowakowskiej nadesłanego do redakcji Obligacje.pl:

"(...)* Tak samo jak w przypadku Kolastyny, obejmując jej stery dzień po ogłoszeniu upadłości tak samo i teraz wiem, że spółka posiada wartościowe aktywa, których nie ma w bilansie spółki, a które mają szanse wypracować środki na pokrycie zobowiązań zarówno obligatariuszy jak i pozostałych wierzycieli.

Dobra restrukturyzacja to taka, w której wierzyciele zostają zaspokojeni w terminach i kwotach, na które się zgadzają a dłużnik poprzez proces restrukturyzacji operacyjnej i finansowej jest w stanie te oczekiwania spełnić. By było to możliwe kluczowe są osoby z doświadczeniem w danej branży i „uszycie na miarę” planu restrukturyzacji.

Gdy dłużnik złożył już wniosek do Sądu Upadłościowego kolejną kluczową kompetencją, która warunkuje udaną restrukturyzację jest zespół prawny z doświadczeniem w tym zakresie.

Bardzo istotną rolę w postępowaniu sanacyjnym pełni zarządca i kurator jeśli jest to spółka posiadająca wierzycieli w postaci obligatariuszy. Osoby te są odpowiedzialne, za prowadzenie procesu restrukturyzacji zgodnie z prawem upadłościowym.  Osoby te są wskazywane przez dłużnika. Wniosek muszą poprzeć wierzyciele posiadający minimum 30 proc. wierzytelności.

Po złożeniu wniosku sąd wyznacza tymczasowego nadzorcę sądowego. W tym przypadku Kerdos takim nadzorcą została Spółka PMR Restrukturyzacje S.A. Na rozprawie, która odbędzie się  11 maja 2016 roku sąd wyznaczy zarządcę i kuratora, który będzie miał zgromadzoną największą liczbę wierzytelności. Stąd akcja zbierania podpisów pod wnioskiem, który zorganizowaliśmy wspólnie z firmą Carda Consultancy (carda.pl).

Decyzja sądu o ogłoszeniu sanacji będzie podjęta, jeśli dłużnik uprawdopodobni szanse na przeprowadzenie postępowania sanacyjnego, podczas którego będzie regulował bieżące zobowiązania w terminie oraz, że posiada wystarczające środki na przeprowadzenie takiego postępowania.  W czasie sanacji dłużnik posiadając ochronę przed wierzycielami będzie miał czas, aby porozumieć się z wierzycielami i uzgodnić na jakich warunkach zgodzą się, na kontynuowanie działalności spółki.

Z uwagi na moje zaangażowanie w tym projekcie, zaproponowane zostały znane mi osoby. Na kuratora zgłoszono Karola Tatarę, który jako prawnik prowadził wewnętrzne sprawy związane z upadłością układową Miraculum przed sądem w Krakowie. Wcześniej stał się on kuratorem obligatariuszy w Dayli. Drugą osobą jest Sławomir Witkowski, który współpracuje z RDM Partners, a który posiada odpowiednie doświadczenie i  licencję  uprawniającą go do pełnienia takiej funkcji.

Te osoby zostały przeze mnie zaproponowane bo mam zaufanie do ich kompetencji i wiem, że będą  poszukiwać kompromisowych rozwiązań, zgodnych z interesami wierzycieli a dających spółce szanse na przeprowadzenie restrukturyzacji zakończonej sukcesem.

Kolejnym etapem przygotowywania planu restrukturyzacji będzie badanie wartości aktywów posiadanych przez spółkę oraz oszacowanie kosztów i czasu w jakim spółka ma szanse wyjść na prostą. To taki rodzaj diagnozy, aby sprawdzić na co pacjent choruje. Przyczyny upadłości w związku z tym, że jestem osobą z branży zostały już dawno zdefiniowane. Miraculum od wielu miesięcy nie było dostawcą do sieci Dayli z  powodu ryzyka utraty środków, na które Miraculum nie stać.

Na podstawie danych publikowanych przez spółkę nie da się poprawnie zweryfikować wartości np. takich aktywów jak znaki towarowe czy udziałów w spółkach niepublicznych. Wartości księgowe często nie oddają wartości rynkowej. W przypadku ogłoszenia upadłości bardzo często spółki dokonują odpisów do zera tego typu wartości. Sprzedaż takich aktywów wymaga przeprowadzenia całego procesu transakcyjnego, czyli skorzystania z kolejnych kompetencji, których spółka z codziennej swojej działalności nie wykorzystuje.

Bazowe dane jakie zespół RDM Partners musi otrzymać, aby przygotować model finansowy i plan restrukturyzacji są  gromadzone. Od kilku dni współpracujemy w tym zakresie z prezesem  Romualdem Kalyciokiem.

W ciągu dwóch tygodni powinna powstać pierwsza opinia, czy i jakie są szanse uratowania grupy Kerdos. Wstępnie grupa fachowców z branży drogeryjnej, których poprosiłam o pomoc, a która zna rynek drogeryjny i kosmetyczny ma pomysł na restrukturyzację grupy i sieci Dayli pozwalającą na przedstawianie takich propozycji dla wszystkich grup wierzycieli, na które wyrażą zgodę i spółka będzie w stanie z tych zobowiązań się wywiązać w zaproponowanych terminach.

Chciałabym też wyraźnie zaznaczyć, że w sprawie projektu restrukturyzacji Kerdos, nie występuję jako prezes zarządu Miraculum S.A., ale jako prezes zarządu i właściciel RDM Partners, spółki specjalizującej się  w restrukturyzacjach przedsiębiorstw z sektora MŚP. Z uwagi na ilość pracy w Miraculum operacyjnie nie jestem w stanie się angażować. Mam natomiast osobę, którą będę rekomendować na stanowisko prezesa zarządu Dayli."

Monika Nowakowska, prezes zarządu RDM Partners

* redakcja Obligacje.pl dokonała skrótów i poprawek zachowując charakter przekazu

Właściciele obligacji Kerdos oraz Dayli mogą uzyskać dalsze informacje zgłaszając się pod adres: biuro@rdmpartners.com 

Więcej wiadomości kategorii Catalyst