sobota, 23 listopada 2024

Newsroom

Obligacje amerykańskie dają ochronę przed inflacją, czego nie zapewniają obligacje niemieckie

Dariusz Frańczak | 31 marca 2017
Rentowności długoterminowych obligacji amerykańskich są wyższe niż oczekiwania inflacyjne, natomiast rentowności obligacji niemieckich są daleko niższe niż te oczekiwania.

Podstawową funkcją obligacji skarbowych jest ochrona przed inflacją. Nie tyczy się to tylko bieżących odczytów, ale także przyszłych oczekiwań. Obserwowany aktualnie wystrzał inflacji, nie jest niczym nadzwyczajnym, bowiem jak pokazuje przykład rynku amerykańskiego jest to w zasadzie wartość zgodna z długookresowymi oczekiwaniami inflacyjnymi (przerywana linia na wykresie). Podobnie ma się sytuacja ze strefą Euro, gdzie prognozowana długoterminowa inflacja (np. ECB) jest nieznacznie poniżej 2 proc. Odstępstwem od reguły jest bardziej okres, gdy realny odczyty inflacji znajdują się istotnie poniżej długookresowych oczekiwań.

Inflacja i oczekiwania inflacyjne

Inflacja i oczekiwania inflacyjne

Źródło: www.bis.org.

Nie same oczekiwania inflacyjne kreują poziomy rentowności, bowiem w takim przypadku kto wybierałby długie obligacje stałokuponowe, gdy miałby do dyspozycji alternatywę zmiennokuponową? W założeniu bowiem oferowałyby one tożsamą rentowność, a cechowałyby się one niższą zmiennością. Dlatego też finalna wartość rentowności obligacji skarbowych jest składową oczekiwań inflacyjnych i premii za zmienność i czas (term premium).  

Skoro nie występują istotne różnice w oczekiwaniach inflacyjnych pomiędzy strefą euro, a Stanami Zjednoczonymi (do około 50 p.b.), to wytłumaczenia w rozbieżnościach rentowności obligacji długoterminowych (ponad 200 p.b. przy porównaniu obligacji amerykańskich i niemieckich) należy szukać właśnie w premii czasowej. I o ile ta premia w przypadku rynku amerykańskiego jest nieznacznie dodatnia i najwyższa od 2014 roku, to w przypadku Niemiec jest istotnie ujemna. Co sprawia, że dolarowe obligacje skarbowe teoretycznie zapewniają ochronę przed inflacją, natomiast obligacje niemieckie takiej ochrony nie dają. Użycie słowa „teoretycznie” nie jest bezzasadne, bowiem to czy obligacja będzie chroniła realną wartość pieniądza zależy od realnych odczytów, a nie oczekiwań rynkowych.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze