piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Obligacje GetBack – raport rynkowy

Emil Szweda, Obligacje.pl | 24 lipca 2017
12 z 26 notowanych na Catalyst serii obligacji GetBack daje aktualnie wyższą realną marżę niż 4 pkt proc. oferowane w nowej emisji publicznej. Problemem jest jednak płynność tych serii.

W najnowszej, rozpoczętej w poniedziałek publicznej emisji obligacji, GetBack oferuje 4 pkt proc. ponad WIBOR 3M za 3,5-roczne papiery. To jak dotąd najniżej oprocentowane obligacje GetBack oferowane w ramach publicznych ofert, choć w przeszłości spółka plasowała już niżej oprocentowane obligacje, które wprowadzono do obrotu (minimalna marża to 3,85 pkt proc. ponad WIBOR 3M), jednak miały one krótszy okres do wykupu (dwa lata).

Czy zatem warunki nowej emisji są konkurencyjne względem rynku wtórnego? Warto przypomnieć, że wszystkie dotychczasowe emisje były plasowane przez GetBack w nieco innych warunkach, to jest przed przeprowadzeniem lipcowej emisji akcji, która nieomal podwoiła kapitał własny (ten znany na 31 marca), doprowadzając tym samym do znacznego obniżenia wskaźników zadłużenia. Pod tym względem GetBack awansował o ligę wyżej i nie wyróżnia się na tle wskaźnika dług netto/kapitał własny od takich firm jak Best czy Kruk, które bez problemów plasują obligacje oprocentowane na 3,15-3,3 pkt proc. ponad WIBOR i to z pięcioletnim okresem do wykupu. Ale to nie do Bestu i Kruka porównujemy dziś nową emisję GetBack, lecz do jego starszych papierów.

Rentowność obligacji GetBack na Catalyst

Prezentowane dane opierają się na ostatnich transakcjach przeprowadzonych do końca sesji 21 lipca. Średnia rzeczywista marża 26 notowanych na Catalyst serii obligacji GetBack wyniosła tego dnia 3,95 pkt proc. (marżę dla serii o stałym oprocentowaniu wyznaczyliśmy na podstawie notowań kontraktów na stopę procentową), a ponieważ wszystkie notowane serie mają krótszy okres do wykupu, łatwo dojść do przekonania, że to rynek wtórny oferuje korzystniejsze warunki inwestycji niż udział w emisji.

Aby jednak tak się stało, zawarcie transakcji musi być w ogóle możliwe. I tu pojawia się największy problem. Do końca czerwca tylko dwie serie notowały płynność zbliżoną do 0,5 mln zł miesięcznie – GBK0918 (stałe oprocentowanie) i GBK0520 (pierwsza z publicznych emisji GetBack). W pierwszym przypadku rzeczywista marża (w tym wypadku wirtualna, bo kupon jest stały) wyniosła 3,49 proc., w drugim 3,94 proc. Nowa emisja daje więc perspektywę wyższych zysków, jeśli ktoś myśli o zainwestowaniu większej kwoty.

Jeśli przyjrzymy się bliżej seriom obligacji, które oferują obecnie najwyższe marże, okaże się, że w ich przypadku wielkość transakcji przeprowadzonych w czerwcu najczęściej ograniczyła się do kilku, kilkudziesięciu papierów, wahnięcia ceny mogą więc nie być w pełni miarodajne, choć z drugiej strony, jeśli 12 serii oferuje podwyższoną marżę, to coś zapewne jest na rzeczy. W przypadku pięciu serii, które dają ponad 4 proc. rzeczywistej marży obroty w czerwcu przekroczyły 100 tys. zł.

Warto też zwrócić uwagę na dane uśrednione. Do maja średnia rentowność obligacji GetBack systematycznie spadała, ale później trend się odwrócił. Wygląda to tak, jakby w odczuciu inwestorów zapowiadana i przeprowadzona emisja akcji miała osłabić, a nie wzmocnić zdolność spółki do obsługi obligacji, ale z rynkiem nie należy dyskutować. Tym bardziej, że poniesienie kapitału nie skłoniło dotąd agencji ratingowych do podniesienia ocen GetBackowi (S&P przyznał wcześniej spółce ocenę B, a EuroRating BB).

Średnia rentowność brutto obligacji GetBack

Podsumowując – niewielkie kwoty, rzędu kilku, kilkunastu tysięcy złotych można korzystniej ulokować na Catalyst uzyskując albo wyższą marżę, albo przynajmniej krótszy okres inwestycji, co oznacza zmniejszenie ryzyka inwestycji. Inwestorzy dysponujący większymi kwotami powinni interesować się przede wszystkim seriami pochodzącymi z publicznych emisji – w ich przypadku można spodziewać się najwyższej płynności, lecz z pewnością nie tak dużej jak wartość nowej emisji GetBack (40 mln zł).

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Catalyst