wtorek, 24 kwietnia 2018

Newsroom

Obligacje Noble Group w tarapatach przez obawy o niewypłacalność spółki

Michael Boye, Saxo Bank | 17 maja 2017
W ubiegłym tygodniu Noble Group podał, że jego strata w pierwszym kwartale wyniosła 130 milionów USD. Firma nie spodziewa się powrotu rentowności do 2018-19 roku.

Problemy brokera towarów z Singapuru – Noble Group – są już znane od dłuższego czasu. W wyniku silnego spadku cen towarów w latach 2014-2015, Noble Group był zmuszony do restrukturyzacji salda. Jak wtedy stwierdziliśmy, spółka zdecydowała, że akcjonariusze przejmą koszty tych zmian, a właściciele obligacji unikną stałych strat.

Działania spółki, które objęły emisję praw, refinansowanie bankowych linii kredytowych oraz sprzedaż aktywów, zdawały się przynosić spodziewane efekty i zwiększyły zaufanie inwestorów na rynku obligacji.

Ceny obligacji Noble Group 2020 w USD odzwierciedlają burzliwy okres, w którym znalazła się spółka

Ceny obligacji Noble Group

Źródło: Bloomberg.

Doszło nawet do tego, że w marcu Noble Group wrócił na rynek długu i wyemitował nowe obligacje w USD zapadające w 2022 roku z rentownością 8,75 proc. W międzyczasie wróciło zainteresowanie istniejącymi obligacjami 2020 spółki.

Jednak następnie przyszło ubiegłotygodniowe ostrzeżenie dotyczące wyników, gdy spółka podała, że zanotowała w pierwszym kwartale stratę sięgającą 130 milionów USD i nie spodziewa się, aby rentowność wróciła przed 2018-19 rokiem.

W reakcji na ten komunikat akcje i obligacje Noble Group otrzymały mocny cios ze strony rynku. Obligacje, o których wspomniałem powyżej, w tym nowa emisja papierów zapadających w 2022 roku, zanurkowały.

Obecne ceny na rynku sugerują, że częściowo wliczany jest scenariusz restrukturyzacji, a nawet niewypłacalności spółki z zaciągniętego długu.

Z uwagi na wcześniejszą historię tego brokera towarami, który był jednym z wiodących podmiotów na tym rynku, z wartością rynkową na poziomie 10 miliardów USD jeszcze siedem lat temu, niewypłacalność byłaby olbrzymim rozczarowaniem. Byłaby to także bolączka głowy dla agencji ratingowych (Moody's, S&P i Fitch), które mimo cięcia ratingów w ostatnim czasie w reakcji na nowe informacje, utrzymywały jednak rating spółki na poziomie inwestycyjnym aż do listopada 2015 roku.

Dla akcji Noble Group ostatnia dekada to ciągły spadek

Dla akcji Noble Group ostatnia dekada to ciągły spadek

Źródło: Bloomberg.

Co więcej, Fitch nie obniżył ratingu spółki poniżej poziomu inwestycyjnego do maja ubiegłego roku, a od tego momentu nie znalazł powodu, aby dokonać kolejnych zmian w ratingu BB+. Jest to kolejny dowód, że agencje ratingowe reagują z dużym opóźnieniem. Przy tej okazji warto przytoczyć analizę S&P z 2014 roku, która wskazuje, że podmioty z ratingiem BBB- charakteryzują się tylko 0,9 proc. prawdopodobieństwem niewypłacalności w ciągu dwóch lat – jest to jednak nadal realistyczny scenariusz dla Noble Group.

Jednak by go uniknąć, Noble Group postanowił wyciągnąć rękę do Paula Brougha, który, między innymi, zajmował się restrukturyzacją Lehman Brothers. Został on nowym prezesem Noble. Przed nim trudne zadanie wyciągnięcia spółki z tarapatów.

Płynność w krótkim okresie nie jest problemem, jednak jej ograniczenie w dłuższej perspektywie będzie coraz większą bolączką, wraz z odwracaniem się klientów od spółki.

Kluczowym zadaniem dla nowego prezesa jest znalezienie nowego inwestora strategicznego, który zagwarantowałby zastrzyk świeżej gotówki. W lutym spółka potwierdziła, że prowadziła rozmowy z anonimowym inwestorem strategicznym, którym według spekulacji rynkowych był wspierany przez Chiny Sinochem Group.

Nie trzeba chyba mówić, że uzyskanie wsparcia ze strony chińskiego rządu byłoby świetną opcją dla Noble Group – jednak, tak jak w przypadku każdych negocjacji, ich końcowy wynik nie jest pewny. Należy także dodać, że pozycja negocjacyjna Noble Group jest bardzo słaba.

Dopóki nie pojawi się poważny inwestor, któremu będą mogli zaufać posiadacze obligacji Noble Group, to los firmy pozostanie niepewny.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Deweloperzy z Catalyst wykorzystywali dobrą koniunkturę – raport DM Navigator

  23 kwietnia 2018
  2017 r. przyniósł kontynuację silnej koniunktury na polskim rynku mieszkaniowym i umożliwił firmom deweloperskim osiągnięcie bardzo wysokich poziomów sprzedaży i wygenerowanie dobrych wyników finansowych. Dobra sytuacja była napędzana przez niskie stopy procentowe, rosnącą liczbę i wartość udzielonych kredytów hipotecznych oraz bogacenie się społeczeństwa. W dalszym ciągu deweloperzy finansowali swoją działalność głównie poprzez emisje obligacji.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Głowy w popiele

  20 kwietnia 2018
  GetBack infekuje innych emitentów. Nawet obligacje Kruka spadły poniżej nominału, w przypadku Bestu rentowność niektórych serii przekracza oprocentowanie o 2 pkt proc. Tak rynek dyskontuje potencjalne kłopoty z plasowaniem nowych emisji.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Obligacje w euro coraz popularniejsze

  12 maja 2017
  Kruk pozyskał 20 mln euro z prywatnej emisji, o 10 mln euro stara się Best, 100 mln chce dostać za obligacje CCC, a wcześniej Capital Park uplasował 15,7 mln euro.
  czytaj więcej
 • Europejskie rynki długu rozgrzane do czerwoności

  11 maja 2017
  Apetyt na ryzyko rośnie mimo zagrożeń politycznych i niezadowolenia społecznego. Spread obligacji Francji i Niemiec nie zareagował istotnie na zwycięstwo Macrona. Europejski Bank Centralny może rozważyć ograniczenie skupu aktywów.
  czytaj więcej

Emisje