piątek, 19 stycznia 2018

Newsroom

Obligacje Noble Group w tarapatach przez obawy o niewypłacalność spółki

Michael Boye, Saxo Bank | 17 maja 2017
W ubiegłym tygodniu Noble Group podał, że jego strata w pierwszym kwartale wyniosła 130 milionów USD. Firma nie spodziewa się powrotu rentowności do 2018-19 roku.

Problemy brokera towarów z Singapuru – Noble Group – są już znane od dłuższego czasu. W wyniku silnego spadku cen towarów w latach 2014-2015, Noble Group był zmuszony do restrukturyzacji salda. Jak wtedy stwierdziliśmy, spółka zdecydowała, że akcjonariusze przejmą koszty tych zmian, a właściciele obligacji unikną stałych strat.

Działania spółki, które objęły emisję praw, refinansowanie bankowych linii kredytowych oraz sprzedaż aktywów, zdawały się przynosić spodziewane efekty i zwiększyły zaufanie inwestorów na rynku obligacji.

Ceny obligacji Noble Group 2020 w USD odzwierciedlają burzliwy okres, w którym znalazła się spółka

Ceny obligacji Noble Group

Źródło: Bloomberg.

Doszło nawet do tego, że w marcu Noble Group wrócił na rynek długu i wyemitował nowe obligacje w USD zapadające w 2022 roku z rentownością 8,75 proc. W międzyczasie wróciło zainteresowanie istniejącymi obligacjami 2020 spółki.

Jednak następnie przyszło ubiegłotygodniowe ostrzeżenie dotyczące wyników, gdy spółka podała, że zanotowała w pierwszym kwartale stratę sięgającą 130 milionów USD i nie spodziewa się, aby rentowność wróciła przed 2018-19 rokiem.

W reakcji na ten komunikat akcje i obligacje Noble Group otrzymały mocny cios ze strony rynku. Obligacje, o których wspomniałem powyżej, w tym nowa emisja papierów zapadających w 2022 roku, zanurkowały.

Obecne ceny na rynku sugerują, że częściowo wliczany jest scenariusz restrukturyzacji, a nawet niewypłacalności spółki z zaciągniętego długu.

Z uwagi na wcześniejszą historię tego brokera towarami, który był jednym z wiodących podmiotów na tym rynku, z wartością rynkową na poziomie 10 miliardów USD jeszcze siedem lat temu, niewypłacalność byłaby olbrzymim rozczarowaniem. Byłaby to także bolączka głowy dla agencji ratingowych (Moody's, S&P i Fitch), które mimo cięcia ratingów w ostatnim czasie w reakcji na nowe informacje, utrzymywały jednak rating spółki na poziomie inwestycyjnym aż do listopada 2015 roku.

Dla akcji Noble Group ostatnia dekada to ciągły spadek

Dla akcji Noble Group ostatnia dekada to ciągły spadek

Źródło: Bloomberg.

Co więcej, Fitch nie obniżył ratingu spółki poniżej poziomu inwestycyjnego do maja ubiegłego roku, a od tego momentu nie znalazł powodu, aby dokonać kolejnych zmian w ratingu BB+. Jest to kolejny dowód, że agencje ratingowe reagują z dużym opóźnieniem. Przy tej okazji warto przytoczyć analizę S&P z 2014 roku, która wskazuje, że podmioty z ratingiem BBB- charakteryzują się tylko 0,9 proc. prawdopodobieństwem niewypłacalności w ciągu dwóch lat – jest to jednak nadal realistyczny scenariusz dla Noble Group.

Jednak by go uniknąć, Noble Group postanowił wyciągnąć rękę do Paula Brougha, który, między innymi, zajmował się restrukturyzacją Lehman Brothers. Został on nowym prezesem Noble. Przed nim trudne zadanie wyciągnięcia spółki z tarapatów.

Płynność w krótkim okresie nie jest problemem, jednak jej ograniczenie w dłuższej perspektywie będzie coraz większą bolączką, wraz z odwracaniem się klientów od spółki.

Kluczowym zadaniem dla nowego prezesa jest znalezienie nowego inwestora strategicznego, który zagwarantowałby zastrzyk świeżej gotówki. W lutym spółka potwierdziła, że prowadziła rozmowy z anonimowym inwestorem strategicznym, którym według spekulacji rynkowych był wspierany przez Chiny Sinochem Group.

Nie trzeba chyba mówić, że uzyskanie wsparcia ze strony chińskiego rządu byłoby świetną opcją dla Noble Group – jednak, tak jak w przypadku każdych negocjacji, ich końcowy wynik nie jest pewny. Należy także dodać, że pozycja negocjacyjna Noble Group jest bardzo słaba.

Dopóki nie pojawi się poważny inwestor, któremu będą mogli zaufać posiadacze obligacji Noble Group, to los firmy pozostanie niepewny.

Więcej wiadomości kategorii Komentarze

 • Czy 2018 będzie rokiem obligacji?

  18 stycznia 2018
  Rozpoczynający się rok niekoniecznie będzie optymalny dla obligacji, które mogą przynieść podobną stopę zwrotu co rynek pieniężny, ale przy wyższej zmienności. W przeciwieństwie do RPP główne banki centralne prowadzą coraz mniej łagodną politykę.
  czytaj więcej
 • Raport miesięczny DM NWAI (grudzień 2017)

  18 stycznia 2018
  W grudniu obroty na Catalyst wyniosły 241,7 mln zł i były wyższe o 26,3 proc. w porównaniu z listopadem i aż o 56,9 proc. wyższe niż w grudniu 2016 roku. Obrót obligacjami korporacyjnymi wyniósł 194 mln zł, co stanowiło 80,3 proc. całego obrotu wygenerowanego na Catalyst.
  czytaj więcej
 • Podsumowanie tygodnia: Obligacje w euro coraz popularniejsze

  12 maja 2017
  Kruk pozyskał 20 mln euro z prywatnej emisji, o 10 mln euro stara się Best, 100 mln chce dostać za obligacje CCC, a wcześniej Capital Park uplasował 15,7 mln euro.
  czytaj więcej
 • Europejskie rynki długu rozgrzane do czerwoności

  11 maja 2017
  Apetyt na ryzyko rośnie mimo zagrożeń politycznych i niezadowolenia społecznego. Spread obligacji Francji i Niemiec nie zareagował istotnie na zwycięstwo Macrona. Europejski Bank Centralny może rozważyć ograniczenie skupu aktywów.
  czytaj więcej

Emisje