wtorek, 19 marca 2019

Newsroom

Obroty obligacjami firm wzrosły w lipcu o blisko 80 proc. r/r

| 09 sierpnia 2018
Sesyjny handel firmowym długiem sięgnął w lipcu – wysokich jak na wakacyjne miesiące – 141,1 mln zł wobec 78,5 mln zł przed rokiem.

Lipcowe obroty, jak zwykle, niższe były natomiast niż w czerwcu, gdy sesyjny transakcje obligacjami korporacyjnymi podliczono na 169,8 mln zł. Przypomnieć jednak warto, że tegoroczny czerwiec był wyjątkowy, ponieważ ponad jedną trzecią handlu (65,3 mln zł) wygenerowano na należących do Orlenu papierach PKN0622, które zadebiutowały na rynku 4 czerwca. W lipcu scenariusz ten się powtórzył, aczkolwiek na kolejnej debiutującej emisji paliwowego koncernu i na mniejszą skalę. Tym razem PKN0722, którą sesyjny handel wyniósł 15,9 mln zł. Tak czy inaczej, były to najmocniej handlowane w lipcu papiery, tak pod względem wartości, jak i liczby zawartych transakcji (245).

Przypadek pochodzących z publicznych emisji obligacji Orlenu pokazuje, że na rynku pierwotnym wciąż nie brakuje inwestorów skłonnych do krótkoterminowych inwestycji pod debiuty. Najpewniej beneficjentami takiej strategii częściowo są i fundusze inwestycyjne, które skupują płynny dług płockiego koncernu na rynku wtórnym. Ale na potwierdzenie tej hipotezy przyjdzie jeszcze poczekać do czasu publikacji ich sprawozdań. 

Łącznie w lipcu zawarto ponad 6,4 tys. transakcji obligacjami firm na Catalyst, co było wartością o 9,1 proc. wyższą niż w czerwcu i o 27,3 proc. wyższą niż przed rokiem. Drugim najczęściej handlowanym długiem po obligacjach PKN0722 były wygasające niedługo papiery Murapolu. Inwestorzy zawarli bowiem 200 transakcji serią MUR1018, co przy niskiej ich łącznej kwocie (niespełna 1,2 mln zł), daje średnią poniżej 5,8 tys. zł na każdą operację. Dla porównania na całym rynku średnia wartość transakcji to 22 tys. zł.

Wśród zawartych w lipcu sesyjnych transakcji obligacjami firm około 80,8 mln zł przypadało na papiery pochodzące z ofert publicznych. To już jednak szacunki Obligacje.pl, mogące nieco odbiegać od danych GPW (wartość obrotów emisji publicznych liczymy po cenach nominalnych). W każdym razie zdecydowanie ponad połowa handlu – około 55 proc. – to transakcje na długu, który uplasowano w ramach ofert publicznych kierowanych przede wszystkim do indywidualnych inwestorów.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje