sobota, 19 stycznia 2019

Newsroom

Orlen podnosi marżę w nowej emisji obligacji

Emil Szweda, Obligacje.pl | 25 kwietnia 2018
PKN zaoferuje inwestorom indywidualnym czteroletnie obligacje oprocentowane na 1,2 pkt proc. ponad WIBOR 6M, czyli z marżą o 0,2 pkt proc. wyższą niż w dwóch poprzednich ofertach.

Zapisy ruszają 7 maja i potrwają do 21 maja, ale mogą także zostać skrócone, jeśli popyt przekroczy wartość oferty. W takim przypadku zapisy złożone do dnia przekroczenia wartości oferty nie będą redukowane (chyba, że nastąpi to już pierwszego dnia przyjmowania zapisów), a zapisy z dnia przekroczenia wartości emisji oraz z kolejnego dnia roboczego zostaną zredukowane proporcjonalnie. Tym samym Orlen odszedł od eksperymentów z preferencjami dla indywidualnych inwestorów w poprzedniej emisji, gdy warunki zapisy przewidywały, że zapisy złożone do pewnego poziomu, nie będą redukowane. Mimo tej zachęty dla drobnych inwestorów, wyniki emisji nie potwierdziły wówczas wzrostu zainteresowania obligacjami Orlenu z ich strony, a wartość średniego zapisu sięgnęła w grudniu 363 tys. zł.

Tradycyjnie cena emisyjna będzie zmienna i będzie rosła z każdym kolejnym dniem zapisów. Pierwszego dnia ich przyjmowania będzie to 100 zł za jedną obligację, a w kolejnych dniach cena będzie rosła mniej więcej o grosz dziennie, by osiągnąć 100,11 zł w dwóch ostatnich dniach przyjmowania zapisów. Zmienna cena emisyjna wynika z faktu, że oprocentowanie obligacji będzie naliczane od pierwszego dnia zapisów – czyli od 7 maja (odsetki za pierwszy okres odsetkowy zostaną wypłacone 7 grudnia, czyli niemal po siedmiu miesiącach, a w kolejnych okresach będzie to cykl sześciomiesięczny).

Sama emisja warta jest 200 mln zł, a oprocentowanie ustalono na 1,2 pkt proc. ponad WIBOR. To o 0,2 pkt proc. wyższa marża niż w grudniu, gdy Orlen oferował pięcioletnie papiery i wyższa niż we wrześniu, gdy były to także obligacje czteroletnie.

Cały program publicznych emisji Orlenu wart jest 1 mld zł, z czego dotąd koncern uplasował w dwóch emisjach 400 mln zł. Starsze serie notowane są na Catalyst, gdzie nieznacznie tanieją po publikacji warunków emisji nowej serii z wyższym oprocentowaniem. Seria PKN0921 jest w środę rano tańsza o 9 pkt bazowych niż w ostatniej transakcji we wtorek, a seria PKN1222 potaniała o 24 pkt bazowe. Ich rentowność brutto sięga odpowiednio 2,46 proc. i 2,57 proc., a rzeczywista marża ponad WIBOR 6M odpowiednio 0,7 pkt proc. i 0,76 pkt proc.

Na Catalyst notowana jest także ostatnia seria obligacji Orlenu pochodząca z pierwszego programu emisji publicznych, również wartego 1 mld zł. Seria PKN0420 oferuje 2,77 proc. rentowności brutto przy stałym oprocentowaniu na poziomie 5 proc. W środę rano transakcji nie zawierano.

Naszym zdaniem

Żeby dokończyć lekturę musisz być zalogowany!

Więcej wiadomości o PKN Orlen S.A.

Więcej wiadomości kategorii Emisje

Emisje