środa, 07 grudnia 2022

Newsroom

Październikowa sprzedaż obligacji oszczędnościowych nieznacznie wyżej

msd | 03 listopada 2022
Popyt na detaliczne obligacje skarbu państwa wyniósł około 3,1 mld zł w październiku, wynika z obliczeń Obligacje.pl na podstawie danych KDPW. Niespełna jedną dziesiątą z tego sprzedał nowy oferujący, Bank Pekao.

Według wstępnych danych, niepotwierdzonych jeszcze przez Ministerstwo Finansów, sprzedaż papierów oszczędnościowych wzrosła z niespełna 2,7 mld zł we wrześniu do około 3,1 mld zł w październiku. Pomimo niewielkiej poprawy, to nadal wynik znacząco słabszy niż w okresie czerwiec-sierpień, gdy na fali nowej oferty resortu finansów i lekko ociągających się banków w trzy miesiące sprzedano w sumie 30,5 mld zł obligacji detalicznych. 

Spośród sprzedawanych w październiku papierów oszczędnościowych niezmiennie największym wzięciem cieszyły się antyinflacyjne czterolatki. Według wstępnych danych, popyt na nie przekroczył 1,8 mld zł, mocno zostawiając w tyle pozostałe typy obligacji. Następne w kolejności pod względem zainteresowania były zaś emerytalne dziesięciolatki (niecałe 0,5 mld zł) oraz 12-miesięczne papiery z oprocentowaniem opartym o stopę referencyjną NBP (ponad 0,4 mld zł). 

Po dziesięciu miesiącach tego roku łączna sprzedaż obligacji oszczędnościowych sięgała już 53 mld zł, poprawiając rekord z całego 2021 r. o niemal 10 mld zł. 

Tak czy inaczej, październikowe wyniki sprzedaży papierów detalicznych mogą być lekko rozczarowujące dla MF, które przecież właśnie rozszerzyło sieć dystrybucji tych instrumentów. Od ubiegłego miesiąca monopol na ich sprzedaż stracił bowiem PKO BP, ponieważ do sieci sprzedaży dołączył też Bank Pekao. Ten ostatni w 6 tys. transakcji sprzedał papiery za ponad 285 mln zł, wynika z prezentacji opublikowanej w czwartek rano. Na razie jednak Pekao oferuje obligacje skarbowe wyłącznie w systemie internetowym i aplikacji, a do oferty w naziemnych punktach i na infolinii zamierza wprowadzić je od 2 stycznia (przed dołączeniem Pekao, tj. do września, ok. 60 proc. obligacji sprzedawało się w placówkach).

Więcej wiadomości o Skarb Państwa

Więcej wiadomości kategorii Emisje