wtorek, 20 listopada 2018

Newsroom

PCC Exol i PCC Rokita z ograniczonymi dostawami surowca od Orlenu

msd | 05 listopada 2018
Problemy na płockiej instalacji olefin Orlenu i jej postój są przyczyną redukcji dostaw do spółek z grupy PCC. Exol i Rokita mają więc trudności z terminową realizacją niektórych dostaw.

Przestój instalacji Orlenu rzutuje na redukcję dostaw tlenku etylenu, który dla spółek z grupy PCC jest jednym z głównych surowców wykorzystywanych w produkcji. W przypadku Exolu płocki koncern jest „wiodącym dostawcą” tlenku etylenu. W Rokicie pochodzi od zaś od Orlenu „z znaczącej części”.

Dla PCC Exol ograniczone dostawy tlenku etylenu, jak podano w komunikacie spółki, skutkują zakłóceniami w realizacji dostaw pewnych grup produktów. W przypadku PCC Rokita komunikat mówi natomiast o możliwości zakłóceń w zakresie terminowej realizacji dostaw części produktów, wytwarzanych przez spółkę w segmencie poliuretanów.

Wstępnie szacowany okres postoju instalacji Orlenu, jak podano, to 10 dni, licząc prawdopodobnie od 31 października, gdy dojść miało do jej unieruchomienia.

Obecnie podejmowane są przez spółkę działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tego zdarzenia siły wyższej i spółka dołoży wszelkich starań celem ich złagodzenia – podano zgodnie w komunikatach PCC Exol i PCC Rokita.

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji Rokity i trzy serie papierów Exolu. Wszystkie z nich uplasowano w ramach ofert publicznych, kierowanych głównie do inwestorów indywidualnych. Najdłuższe serie długu Rokity z terminami spłaty w latach 2023-2025 wyceniane są od 4,8 do 5 proc. rentowności brutto. W przypadku obligacji Exolu rentowność najdłuższej serii, zapadającej w 2022 r., to z kolei 5,3 proc. brutto.

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A., PCC Rokita S.A.

 • PCC Exol nieco poprawił wyniki

  16 listopada 2018
  Od początku zysk netto chemicznej grupy rośnie 8,2 proc. r/r do 16,4 mln zł. Gorzej wypadają jednak przepływy operacyjne, a krótkoterminowe zobowiązania wciąż pozostają na podwyższonym poziomie.
  czytaj więcej
 • PCC Rokita podwoił zysk netto w III kwartale

  09 listopada 2018
  Chemiczna grupa miała 53,2 mln zł zysku netto w III kwartale wobec 25,6 mln zł rok wcześniej. Wyraźnie poprawiła też przepływy operacyjne, choć większość wypracowanej gotówki trafiła na inwestycje.
  czytaj więcej
 • Rekordowa frekwencja na dniu inwestora spółek z grupy PCC

  24 września 2018
  VI edycja dnia inwestora odbyła się w industrialnym klimacie instalacji położonych na terenie dolnobrzeskiego parku chemicznego. Giełdowe spółki PCC Rokita i PCC EXOL znów zanotowały rekordową frekwencję – w wydarzeniu wzięło udział prawie 300 gości.
  czytaj więcej
 • Nieco więcej gotówki w PCC Exol po II kwartale

  29 sierpnia 2018
  Lepsze wyniki i zmiany w kapitale obrotowym zapewniły chemicznej grupie 21,6 mln zł gotówki netto z działalności operacyjnej w II kwartale. Pomimo wypłaconej w tym okresie dywidendy zasoby pieniężne Exolu wzrosły obniżając też dług netto.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje