poniedziałek, 25 marca 2019

Newsroom

PCC Exol i PCC Rokita z ograniczonymi dostawami surowca od Orlenu

msd | 05 listopada 2018
Problemy na płockiej instalacji olefin Orlenu i jej postój są przyczyną redukcji dostaw do spółek z grupy PCC. Exol i Rokita mają więc trudności z terminową realizacją niektórych dostaw.

Przestój instalacji Orlenu rzutuje na redukcję dostaw tlenku etylenu, który dla spółek z grupy PCC jest jednym z głównych surowców wykorzystywanych w produkcji. W przypadku Exolu płocki koncern jest „wiodącym dostawcą” tlenku etylenu. W Rokicie pochodzi od zaś od Orlenu „z znaczącej części”.

Dla PCC Exol ograniczone dostawy tlenku etylenu, jak podano w komunikacie spółki, skutkują zakłóceniami w realizacji dostaw pewnych grup produktów. W przypadku PCC Rokita komunikat mówi natomiast o możliwości zakłóceń w zakresie terminowej realizacji dostaw części produktów, wytwarzanych przez spółkę w segmencie poliuretanów.

Wstępnie szacowany okres postoju instalacji Orlenu, jak podano, to 10 dni, licząc prawdopodobnie od 31 października, gdy dojść miało do jej unieruchomienia.

Obecnie podejmowane są przez spółkę działania mające na celu ograniczenie negatywnych skutków tego zdarzenia siły wyższej i spółka dołoży wszelkich starań celem ich złagodzenia – podano zgodnie w komunikatach PCC Exol i PCC Rokita.

Na Catalyst notowanych jest 13 serii obligacji Rokity i trzy serie papierów Exolu. Wszystkie z nich uplasowano w ramach ofert publicznych, kierowanych głównie do inwestorów indywidualnych. Najdłuższe serie długu Rokity z terminami spłaty w latach 2023-2025 wyceniane są od 4,8 do 5 proc. rentowności brutto. W przypadku obligacji Exolu rentowność najdłuższej serii, zapadającej w 2022 r., to z kolei 5,3 proc. brutto.

Więcej wiadomości o PCC Exol S.A., PCC Rokita S.A.

 • PCC Exol z niższymi wskaźnikami płynności

  22 marca 2019
  Szybka płynność chemicznej grupy spadła w IV kwartale do najniższego poziomu od połowy 2014 r., na co wpłynął ponadprzeciętny poziom gotówki zamrożonej w zapasach. Ogółem zeszłoroczne zmiany w kapitale obrotowym pogorszyły przepływy operacyjne. Zadłużenie wzrosło jednak nieznacznie, a w samym IV kwartale wyraźnie spadło. Względem zysku EBITDA było najniżej od wielu lat.
  czytaj więcej
 • PCC Rokita z rekordowymi zyskami

  19 marca 2019
  Chemiczna grupa miała w ubiegłym roku 341,2 mln zł zysku EBITDA oraz 226,8 mln zł zysku netto. Wypracowała też 286,9 mln zł gotówki, którą w większości przeznaczyła na inwestycje. Na przestrzeni 12 miesięcy dźwignia finansowa więc nieco wzrosła, choć w samym II półroczu akurat uległa poprawie.
  czytaj więcej
 • PCC Rokita zainwestuje razem z Chińczykami

  11 marca 2019
  Chemiczna spółka podpisała z Shida Shenghua Chemical Group umowę o współpracy dotyczącej projektu inwestycyjnego o wartości około 22 mln euro.
  czytaj więcej
 • Sąd oddalił wnioski o zabezpieczenie roszczeń wobec Rokity i Exolu

  31 stycznia 2019
  Wrocławski sąd oddalił w całości złożony przez HH Technology wniosek przeciwko chemicznym spółkom o zabezpieczenie roszczenia o zaniechanie naruszenia patentu.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje