środa, 12 sierpnia 2020

Newsroom

PFR zainterweniuje na rynku obligacji korporacyjnych

msd | 08 kwietnia 2020
Paweł Borys, prezes PFR, zapowiada przeznaczenie do kilku miliardów złotych na skup obligacji korporacyjnych „dobrej wiarygodności”. PFR jest gotowy, aby zapobiegać konieczności zawieszenia wypłat z funduszy inwestycyjnych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, PFR prawdopodobnie jednak wejdzie na wtórny rynek obligacji korporacyjnych.

- Rynek funduszy inwestycyjnych ma w tej chwili duże odpływy, blisko 20 mld zł. Część tych portfeli funduszy jest skoncentrowana w obszarze obligacji korporacyjnych. Mamy możliwość (…) skupu obligacji, aczkolwiek zastrzeżenie, że będziemy koncentrowali się na obligacjach o dobrej jakości – powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas wideokonferencji.

Jak zaznacza szef Funduszu, interwencja na rynku obligacji ma mieć charakter wsparcia płynnościowego, a nie wykupu ryzykownych papierów od funduszy w problemach.

Paweł Borys zwraca uwagę, że w polskich warunkach niewiele firm w ogóle posiada rating. Zapewnia jednak, że PFR będzie się koncentrować na papierach „wysokiej jakości”.

- Brak ratingu oczywiście jest problemem, raczej będziemy koncentrowali się na tych dużych emitentach (…) Były takie próby zachęcania nas, żeby robić bailout niektórych funduszy, które zainwestowały w zbyt wysokich poziom ryzyka, w obligacje, nazwijmy to, bardzo mocny high yield. Tutaj to nie jest nasza rola, żeby takie ryzyko w tej chwili przejmować. Natomiast, jeżeli chodzi o płynność i papiery o dobrej wiarygodności kredytowej, jesteśmy gotowi działać po to, aby zapobiec konieczności zawieszania przez fundusze umorzeń i wypłaty dla uczestników – poinformował Paweł Borys w odpowiedzi na pytanie Obligacje.pl.

Zapowiedziana interwencja na rynku obligacji korporacyjnych mogłaby zostać przeprowadzona w ramach ogłoszonego w środę programu pomocowego o wartości 100 mld zł, który PFR zamierza niemal w całości sfinansować emisjami obligacji.

- Cały koszt finansowania programu na ten moment będzie ponoszony przez PFR. (…) My na ten cel będziemy emitowali obligacje (…), które już od kilku dni przygotowujemy – powiedział szef Funduszu.

Papiery PFR mogą mieć gwarancje skarbu państwa, co pozwoli na ich skup z rynku wtórnego przez bank centralny.

- (…) będziemy bazować głównie o sektor krajowy (bankowy – red.), stąd tak ważna rola NBP, żeby zapewniał płynność – dodał Paweł Borys.

Warte prawie 100 mld zł papiery PFR może uplasować nawet w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. Byłyby to papiery dwu-, trzy i czteroletnie.

Więcej wiadomości o Polski Fundusz Rozwoju S.A.

 • NBP skupił obligacje za 5,1 mld zł

  08 lipca 2020
  Po środowym przetargu łączna wartość prowadzonego przez Narodowy Bank Polski programu skupu papierów dłużnych przekroczyła już 100 mld zł, z czego blisko połowa to koronaobligacje PFR i BGK.
  czytaj więcej
 • Pojazdy Szynowe Finanse uplasowały kolejne obligacje

  06 lipca 2020
  Powiązana z bydgoską Pesą spółka ponownie wyemitowała 10,5-letnie papiery dłużne o wartości 100 mln zł, dowiadujemy się z rejestru KDPW.
  czytaj więcej
 • PFR debiutuje na Catalyst

  28 maja 2020
  Do giełdowego obrotu trafiły covidowe obligacje Polskiego Funduszu Rozwoju o łącznej wartości 50 mld zł. Kolejne 50 mld zł ma zostać uplasowane na przestrzeni dwóch miesięcy. Decyzja w sprawie detalicznych papierów PFR wciąż nie zapadła.
  czytaj więcej
 • Kolejna emisja PFR w piątek

  19 maja 2020
  W najbliższy piątek Polski Fundusz Rozwoju przeprowadzi trzecią emisję covidowych obligacji, wynika z informacji podanych przez PAP.
  czytaj więcej

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje