środa, 27 maja 2020

Newsroom

PFR zainterweniuje na rynku obligacji korporacyjnych

msd | 08 kwietnia 2020
Paweł Borys, prezes PFR, zapowiada przeznaczenie do kilku miliardów złotych na skup obligacji korporacyjnych „dobrej wiarygodności”. PFR jest gotowy, aby zapobiegać konieczności zawieszenia wypłat z funduszy inwestycyjnych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, PFR prawdopodobnie jednak wejdzie na wtórny rynek obligacji korporacyjnych.

- Rynek funduszy inwestycyjnych ma w tej chwili duże odpływy, blisko 20 mld zł. Część tych portfeli funduszy jest skoncentrowana w obszarze obligacji korporacyjnych. Mamy możliwość (…) skupu obligacji, aczkolwiek zastrzeżenie, że będziemy koncentrowali się na obligacjach o dobrej jakości – powiedział Paweł Borys, prezes PFR, podczas wideokonferencji.

Jak zaznacza szef Funduszu, interwencja na rynku obligacji ma mieć charakter wsparcia płynnościowego, a nie wykupu ryzykownych papierów od funduszy w problemach.

Paweł Borys zwraca uwagę, że w polskich warunkach niewiele firm w ogóle posiada rating. Zapewnia jednak, że PFR będzie się koncentrować na papierach „wysokiej jakości”.

- Brak ratingu oczywiście jest problemem, raczej będziemy koncentrowali się na tych dużych emitentach (…) Były takie próby zachęcania nas, żeby robić bailout niektórych funduszy, które zainwestowały w zbyt wysokich poziom ryzyka, w obligacje, nazwijmy to, bardzo mocny high yield. Tutaj to nie jest nasza rola, żeby takie ryzyko w tej chwili przejmować. Natomiast, jeżeli chodzi o płynność i papiery o dobrej wiarygodności kredytowej, jesteśmy gotowi działać po to, aby zapobiec konieczności zawieszania przez fundusze umorzeń i wypłaty dla uczestników – poinformował Paweł Borys w odpowiedzi na pytanie Obligacje.pl.

Zapowiedziana interwencja na rynku obligacji korporacyjnych mogłaby zostać przeprowadzona w ramach ogłoszonego w środę programu pomocowego o wartości 100 mld zł, który PFR zamierza niemal w całości sfinansować emisjami obligacji.

- Cały koszt finansowania programu na ten moment będzie ponoszony przez PFR. (…) My na ten cel będziemy emitowali obligacje (…), które już od kilku dni przygotowujemy – powiedział szef Funduszu.

Papiery PFR mogą mieć gwarancje skarbu państwa, co pozwoli na ich skup z rynku wtórnego przez bank centralny.

- (…) będziemy bazować głównie o sektor krajowy (bankowy – red.), stąd tak ważna rola NBP, żeby zapewniał płynność – dodał Paweł Borys.

Warte prawie 100 mld zł papiery PFR może uplasować nawet w ciągu dwóch najbliższych miesięcy. Byłyby to papiery dwu-, trzy i czteroletnie.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

 • Comp na ostatniej prostej do wyjścia z Catalyst

  26 maja 2020
  Na pożegnanie z rynkiem korporacyjnego długu Comp ponownie naruszył kowenant zapisany w umowie kredytowej z bankiem BNP Paribas. Problem rozwiąże będąca w trakcie zamiana obligacji na kredyt.
  czytaj więcej
 • MLP Group bogatszy i bardziej zadłużony

  26 maja 2020
  Za sprawą wzrostu notowań euro deweloper magazynów zanotował skok zysku operacyjnego, ale i kosztów finansowych. Wzrosło także zadłużenie.
  czytaj więcej
 • Best się oddłuża, ale obligacje ciążą płynności

  26 maja 2020
  W 2020 r. windykator wchodził z 82 mln zł gotówki i 338 mln zł szacowanych wpływów z wierzytelności. To za mało na spłatę całości krótkoterminowego zadłużenia oraz pokrycie kosztów działalności i odsetek. Rezerwy płynności Bestu leżą jednak w kredytach, akcjach Kredyt Inkaso, czy potencjalnej prolongacie pożyczek od akcjonariuszy. Wiele korzyści przyniósłby nowy inwestor.
  czytaj więcej
 • Wzrost zysków i zadłużenia Pekabeksu

  25 maja 2020
  Grupa ma za sobą bardzo udany kwartał widoczny we wzrośnie rachunku wyników, okupiony jednak historycznie najwyższym długiem netto i spadkiem płynności gotówkowej.
  czytaj więcej

Emisje