wtorek, 02 marca 2021

Newsroom

PGE zamierza przeznaczyć na inwestycje 75 mld zł do 2030 r. - aktualizacja

ems | 19 października 2020
PGE chce do 2050 r. całkowicie odejść od energii konwencjonalnej, do 2030 r. połowa produkowanej energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Informacja uzupełniona o końcową wypowiedź prezesa PGE w ostatnim akapicie.

Zamiarem PGE jest wydzielenie z grupy spółek energetyki konwencjonalnej i budowanie sektora energii odnawialnej w osobnym podmiocie. Zdaniem Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa PGE, instytucje finansowe, które wręcz odmawiają finansowania energetyki konwencjonalnej, dopuszczają nawet wyższe limity zadłużenia w przypadku energetyki odnawialnej.

- Z rozmów, które przeprowadziliśmy wynika, że nasze limity zadłużenia mogłyby wzrosnąć nawet do 5-6x EBITDA, co dawałoby kwotę około 30 mld zł – powiedział prezes PGE na poniedziałkowej konferencji prasowej prezentując nową strategię PGE do 2050 r.

Łączną wartość inwestycji podliczono na 75 mld zł w latach 2021-30. Pozostałe środki ma zapewnić PGE z bieżących przepływów, prezes PGE liczy także na finansowanie z Polskiego Funduszu Rozwoju oraz na dotacje unijne. Z wypowiedzi prezesa wynikało jednak, że kwestia finansowania planowanych inwestycji jest otwarta, a źródła jej finansowania nie zostały wskazane precyzyjnie.

- Myślimy o tym, ale to nie są konkretne plany - powiedział Dąbrowski indagowany przez dziennikarza Bloomberga o plany emisji zielonych obligacji. 

Na koniec czerwca aktywa PGE zostały wycenione na 75 mld zł, które w 56 proc. finansowane były kapitałem własnym. Dług netto (9,4 mld zł) sięgał 1,7x zysku EBITDA.

Na Catalyst notowane są dwie serie obligacji PGE. Krótsza, warta 400 mln zł zapada w maju 2026 r., a jej rentowność sięga 1,45 proc. brutto. Dłuższa, warta 1 mld zł, zapada trzy lata później i oferuje 1,3 proc. rentowności brutto.

- Bez inwestycji w OZE za półtora roku musielibyśmy ogłosić upadłość tej firmy - powiedział prezes PGE na zakończenie konferencji odnosząc się do braku możliwości finansowania działalności przy pozostaniu grupy przy aktywach węglowych.

Więcej wiadomości o PGE S.A.

Więcej wiadomości kategorii Catalyst

Emisje