piątek, 22 listopada 2024

Newsroom

Pierwsza publiczna emisja GetBacku najpóźniej w kwietniu

ems | 10 marca 2017
Taka jest przynajmniej intencja spółki opisana w prospekcie emisyjnym, który w piątek został opublikowany, po tym jak w czwartek zatwierdziła go Komisja Nadzoru Finansowego.

Istotny jest przy tym fakt, data emisji nie pokrywa się z datą zapisów – te muszą być przeprowadzone oczywiście wcześniej. W prospekcie zapisano zaś, że intencją spółki jest przeprowadzenie pierwszej emisji w ciągu ośmiu tygodni od daty zatwierdzenia prospektu emisyjnego. Ponieważ za osiem tygodni przypadnie okres majówki, który nie sprzyja przeprowadzaniu emisji papierów wartościowych, możemy przyjąć, że zapisy na pierwszą publiczną emisję obligacji GetBacku będą miały miejsce wcześniej – w kwietniu, lub nawet jeszcze w marcu.

Szczegóły dotyczące terminów składania zapisów i warunków samych obligacji zostaną określone w warunkach emisji obligacji, które będą ustalane każdorazowo dla każdej z emisji. Prospekt GetBacku pozwala na wyemitowanie 3 mln obligacji o wartości do 300 mln zł. Z lektury prospektu wiadomo na razie tyle, że obligacje będą oprocentowane, a zapisy mogą być dzielone na transzę instytucjonalną i indywidualną. W przypadku wystąpienia nadsubskrypcji emitent zastrzega sobie prawo do skrócenia zapisów.

Wyłącznym oferującym w transzy instytucjonalnej będzie Haitong Bank, a w przypadku oferty dla inwestorów indywidualnych prospekt zakłada powołanie konsorcjum dystrybucyjnego. Można więc spekulować, że do inwestorów indywidualnych trafi część z programu, a wybór na oferującego Haitong Bank, który ma w Polsce doświadczenie w plasowaniu emisji do inwestorów instytucjonalnych, nie był przypadkowy.

W tym tygodniu GetBack informował o rozpoczęciu rozmów z akcjonariuszami dwóch spółek z branży, w sprawie przejęcia ich pakietów akcji, ale wiadomo, że to nie akwizycje mają być głównym celem emisji.

Pozyskane środki chcemy przeznaczyć m.in. na dalszy rozwój organiczny, w tym poprzez obejmowanie certyfikatów inwestycyjnych funduszy inwestycyjnych oraz inwestycje w nowe portfele wierzytelności przez takie fundusze – powiedział Konrad Kąkolewski, prezes GetBack, cytowany w komunikacie prasowym. 

Na Catalyst znajduje się 16 serii obligacji windykatora, w większości z terminami spłaty w 2019 r. Ich rentowności wynoszą od 5,4 do 6 proc. brutto, za wyjątkiem emisji wygasających w 2018 r. 

Więcej wiadomości o Capitea S.A. (d. GetBack S.A.)

Więcej wiadomości kategorii Emisje